Yükleniyor Festivaller

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali

 24 Nisan 2019 @ 14:00 - 5 Mayıs 2019 @ 22:00     Ankara

: / /

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali her yıl 23 Nisan haftasında gerçekleşiyor.

Bu yıl 24 Nisan- 5 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.


Detaylar

Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”na tiyatro sanatı ile katkıda bulunmak, Türk Tiyatrosu’nun dünya çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak, tanıtmak ve yurt dışında bu daldaki gelişmeleri takip ederek kültürler arası gelişim ve değişime hizmet etmek amacıyla Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 2005 yılından beri her yıl 24–29 Nisan tarihleri arasında Ankara’da “Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”ni düzenlemektedir.

Festival adını ve konseptini büyük önder Atatürk’ün çocuklara yönelik şu cümlelerinden almıştır:

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler”
Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız.
Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz.
Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek,
Ona göre çalışınız.
Sizlerden çok şeyler bekliyoruz!
M. Kemal ATATÜRK

Bu sene 10. su yapılacak olan “Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’nde bu güne kadar 29 yabancı ülkeden farklı 125 oyunla 366 temsil verilmiş olup, toplamda 132,299 sayısına ulaşılmıştır.

Festivalde; kukla, gölge oyunu, kara tiyatro, dans tiyatrosu, opera, bale ve sokak tiyatrosu gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları, seminer ve söyleşi gibi etkinlikler yer almaktadır.

Alanında dünyadaki saygın festivallerin arasında yerini şimdiden alan “Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali; 9.yılında, 25.000’i hedefleyen seyirci sayısı ile dünyanın farklı kıtalarından kendi medeniyetlerini tiyatro sanatı yoluyla ülkemize taşıyan ve birbiriyle paylaşan İtalya, Hollanda, ABD, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Macaristan, Brezilya, İsrail, Singapur, Polonya, Endonezya, Sırbistan’dan tiyatro topluluklarının sergileyeceği oyunlarla, atölye çalışmaları ve seminerlerle yeniden çocuklarla bir arada bulunmanın sevincini ve gururunu taşıyor.

Festival Resmi Sitesi facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Ankara

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
24 Nisan 2019 @ 14:00
Bitiş:
5 Mayıs 2019 @ 22:00
Festival Kategorisi:
, ,
Website:
http://www.devtiyatro.gov.tr/

Şehir

Ankara / Türkiye

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar