Yükleniyor Festivaller

Engelsiz Filmler Festivali

 12 Ekim 2020 @ 12:00 - 18 Ekim 2020 @ 23:30     Online    Ücretsiz

: / /

Engelsiz Film Festivali, 12-18 Ekim’de online olarak gerçekleşecek.


Detaylar

8. Engelsiz Filmler Festivali, 12-18 Ekim tarihlerinde tüm Türkiye’de çevrim içi…!

Alınan önlemlerle “normallerimize” dönmeye çalıştığımız bu günleri, “Normali Ararken” temalı bir festival programı hazırlayarak geçiriyoruz. Aklımızda sorular, biraz da bunları konuşalım dediğimiz konular var; normal, eski normal, yeni normal, yeryüzü, enerji, şehirler, ilişkiler, beden, sanal benlik, sosyal kimlik…

Gündelik rutinlerimize dönmeye çalışırken sinema salonları da birer birer açılıyor fakat salgının yarattığı belirsizlikler devam ediyor. Biz hem sizin hem de kendimizin sağlığını riske atmak istemedik ve Engelsiz Filmler Festivali’ni bu yıl çevrim içi gerçekleştirmeye karar verdik. Sloganı “bir arada film izlemek mümkün” olan bir film festivalini çevrim içi gerçekleştireceğiz ama bu anormalliğe iyi tarafından bakıyoruz; yıllardır davet alıp gidemediğimiz şehirlerle bir araya gelmiş olacağız. Bu da Festival’i biraz daha erişilebilir yapacak.

Tüm gösterimler ücretsiz, ayrıntılar yakında! Görüşmek üzere.

Festival Resmi Sitesi facebook twitter youtube İlgili Haberler google

Engelsiz Filmler Festivali, herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu basit gerçeğinden yola çıkarak; engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabilecekleri koşulların yaratılmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatmak üzere ilk kez 2013 yılında gerçekleşti. Engelli bireylerin yakınlarıyla birlikte film izleyebilme, kültürel ve sosyal bir etkinliğe katılma, yalnızca kendileri için değil, aynı zamanda parçası oldukları toplumu zenginleştirmek için de yaratıcı, sanatsal ve entelektüel kapasitelerini geliştirme ve kullanma imkanına sahip olmaları gerektiğini savunan EFF kapsamındaki tüm film gösterimleri, atölyeler ve diğer yan etkinlikler erişilebilir olarak sunuluyor. Güncel sinema örnekleri görme engelli bireyler için sesli betimlemeyle, işitme engelliler için işaret dili ve ayrıntılı altyazıyla gösteriliyor; film sonrası söyleşilerde Türkçe işaret diline çeviri yapılıyor. Festival kapsamındaki atölyeler ve diğer yan etkinlikler görme ve işitme engelli bireylerin de katılabileceği altyapıyla gerçekleşiyor. Tüm Festival mekanları ortopedik engelli bireylerin gereksinimleri gözetilerek, uygun mekanlar arasından seçiliyor. Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının güncel ve klasik örneklerinden otuzun üzerinde uzun, kısa ve belgesel filmi erişilebilir olarak hazırlıyor. Bu filmleri Engelsiz Filmler Kütüphanesi’nde derleyerek engelsiz bir sinema arşivi oluşturuyor. Kültürel yaşama katılma hakkı hepimizin!

Bu yıl yedincisi düzenlenen "Engelsiz Filmler Festivali", İstanbul, Eskişehir ve Ankara olmak üzere 3 şehirde yapılacak. Türkiye ve dünya sinemasından 48 filmi, görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olarak erişilebilir mekanlarda sunacak festivalde, film gösterimleri ve tüm yan etkinlikler erişilebilir olarak gerçekleştirecek. Sanata erişimin lütuf değil hak olduğunu vurgulayan festival, 7-9 Ekim tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu'nda, 11-13 Ekim'de Eskişehir'deki Yunus Emre Kültür Merkezi'nde ve 16-20 Ekim'de ise Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara'da sinemaseverleri ağırlayacak. Bu seneki program başlıkları arasında Türkiye sinemasının son dönemde öne çıkan en iyi örneklerden derlenen "Engelsiz Yarışma", dünya sinemasından ödüllü filmlerin yer aldığı "Dünyadan", animasyon filmlerden oluşan ve yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmayı amaçlayan "Çocuklar İçin" ve Türkiye sinemasının nitelikli kısa filmlerinden derlenen "Uzun Lafın Kısası" yer alıyor. Bu sene Ayrıksı Otu, Rehber Köpekler, Bizim İçin, Bizsiz Asla! ve Kim Demiş? adlı başlıkları da sinemaseverlerle buluşturacak festival ayrıca özel bir seçkiyi de seyircilerin beğenisine sunuyor. Engelsiz Filmler Festivali'nin kurucuları arasında yer aldığı "Be In! Erişilebilir Festivaller Ağı"nın hazırladığı "Be In!" başlıklı ortak kısa film seçkisi de festival programında bulunuyor. Etkinlik programında film ekipleriyle söyleşiler, 9-12 yaş çocuklar için Canlandırma Atölyesi, otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuk ve gençler için Otizm Dostu Gösterim, Sanal Gerçeklik Deneyimi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yapılacak paneller yer alıyor. Festivaldeki tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı alt yazıyla erişilebilir mekanlarda gösteriliyor. Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 5

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
12 Ekim 2020 @ 12:00
Bitiş:
18 Ekim 2020 @ 23:30
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, ,
Website:
http://www.engelsizfestival.com/

Şehir

Online / Türkiye

Yorum Bırakın

Avatar