Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

İstanbul Film Festivali

 8 Nisan @ 12:00 - 19 Nisan @ 23:30     İstanbul

: /

Bu yıl 41 kez düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali 8-19 Nisan tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor..


İstanbul

Otel & Ulaşım Sorgula

ucuzabilet neredennereye setur touristica tatilbudur

Detaylar

devamını oku... kapat

İKSV tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2021’de 40. yaşını kutlamanın heyecanını yaşıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen İstanbul Film Festivali 40. yılında yeni festival formatıyla 1 Nisan’da çevrimiçi olarak başlayacak, haziran ayında da festivalin yarışmalı bölümleriyle sinemalarda, açık hava mekânlarında ve yine çevrimiçi olarak izleyicisi ile buluşacak.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerde klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtlara ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne 2021 yılının başvuruları açıldı.

40. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

40. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa Film danışma kurulu üyeleri Yeşim Burul, Nezaket Erden, Ferit Karol.
İstanbul Film Festivali ilk kez 1982 yazında, İstanbul Festivali kapsamında, “Sanatlar ve Sinema” temalı altı filmin gösterildiği bir “film haftası” olarak gerçekleşti. Etkinliğin “Uluslararası İstanbul Sinema Günleri” adı altında İstanbul Festivali süresince devam ettiği 1983 yılında, bir ay boyunca sinemaseverlere 36 yabancı film sunuldu.

1984 yılından itibaren “Sinema Günleri” adıyla nisan aylarında düzenlenen ayrı bir etkinlik halini aldı. 1985 yılında, Şakir Eczacıbaşı’nın önayak olmasıyla programa biri uluslararası diğeri ulusal olmak üzere iki yarışmalı bölüm eklendi. Festivalin ilk kez bu yıl verilen büyük ödülü Altın Lale’yi 1984 adlı filmiyle Michael Radford kazandı. 1989 yılı başında, FIAPF (Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu) tarafından “özel konulu, yarışmalı festival” kategorisinde tanınarak dünyanın önde gelen festivalleri arasına giren Sinema Günleri, böylece “İstanbul Film Festivali” adını aldı.

2007 yılında, festival programındaki Sinemada İnsan Hakları bölümü yarışmalı bir bölüm haline geldi ve içerdiği filmlerden birine Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliğiyle FACE Ödülü (Avrupa Konseyi Film Ödülü) verilmeye başlandı. Bu ödül yalnızca İstanbul Film Festivali’nde veriliyor. Ocak 2010’da, festivalin kurucularından, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı aramızdan ayrıldı. “Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü”, 2010’dan itibaren, Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle Şakir Eczacıbaşı anısına verilmeye başlandı. İlk kez 2013 yılında, genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen, senarist ve yapımcı Seyfi Teoman anısına Türkiye yapımı tüm ilk filmlerin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü verildi. 2015 yılında ise belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla Türkiye Sineması bölümünde belgesel kategorisinde, 2016 yılında kısa film kategorisinde ödül verilmeye başlandı.

Özel ve tematik bölümlerin yanı sıra, dünya klasikleri, retrospektifler, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri, canlandırma sineması ve belgesellerin yer aldığı festivalde her yıl 200’ü aşkın film gösteriliyor. Gösterilen filmlerin sayısı itibariyle Türkiye’deki en kapsamlı film festivali olan İstanbul Film Festivali, 2017 yılında 100.000’e varan izleyici sayısıyla Türkiye’nin en büyük film festivali de sayılıyor.

Türkiye’nin en köklü ve en etkili uluslararası sinema etkinliği olan İstanbul Film Festivali, geçtiğimiz 36 yılda İstanbullulara 109 ülkeden 5.128 film sunarak toplam 3.842.000 izleyiciye ulaştı.

Festival, 1984 yılından bu yana hep nisan ayında yapılıyor.Program

41. İstanbul Film Festivali, 8 Nisan’da başlıyor. 12 gün sürecek film maratonunda 135 uzun filmden oluşan zengin program var. Festival kapsamında 14 bölümde 43 ülkeden 164 yönetmenin filmleri gösterilecek. Bu bol seçenekli, çoktan seçmeli zenginlik içinde kuşkusuz tercih yapmamız gerekiyor. Merakla beklenen filmlerden bir daha sinema perdesinde bulması zor olanlara kadar ülke sinemaları sevenler için bölgelere göre 20 kaçmaz filmlik bir liste hazırladım.

YENİ BİR DOĞU ALMANYA HİKÂYESİ
Andreas Kleinert’ın çektiği “Sevgili Thomas”, Doğu Almanyalı sanatçı Thomas Brasch’ın çarpıcı yaşamına odaklanan bir Demokratik Almanya panoraması filmi. Berlin Duvarı’nın yıkılmadan önceki dönemin ruhunu yeni bir hikâyeyle görmek isteyenler için.

ALTIN AYI ÖDÜLLÜ ‘ALCARRÀS’
İspanya yapımı Carla Simón’un filmi, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü alan ilk Katalanca film. Film, şeftali bahçelerine güneş panelleri kurulmaya başlanan bir geleneksel ailenin değişen yaşamına odaklanıyor.

UZAKDOĞU’NUN CEVHERLERİ ‘ROMANCININ FİLMİ’ VE ‘OVADAKİ YANGIN’
Bu yıl festivalde Uzakdoğu sinemasından çok film çıkmıyor karşımıza. Güney Koreli yönetmen Hong Sang-soo’nun “Romancının Filmi” ve Çinli genç yönetmen Zhang Ji’nin “Ovadaki Yangın” filmleri bizi Uzakdoğu coğrafyasına çağıran iki örnek.

Hong Sang-soo’nun 27. uzun metrajlı yapımı “Romancının Filmi”, Berlin Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü almıştı. “Romancının Filmi” ilişkiler, film ve edebiyat üstüne tatlı bir sohbet vaat ediyor.

Zhang Ji’nin ilk yönetmenlik denemesi “Ovadaki Yangın” ise, 1990’ların sonunda Çin’in yoksul, sanayileşmiş kuzeydoğusunda geçen, karmaşık romantik bir polisiye, heyecan verici bir kara film. Genç yazar Shuang Xuetao’nun ‘Ovadaki Musa’ adlı popüler romanından uyarlanan “Ovadaki Yangın” ilk gösterimini San Sebastian Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yaptı.

İRAN’DAN FİLİSTİN’E ORTADOĞU FİLMLERİ
‘BENİM BEDENİM’

Mısır’da yaşayan Samaher Alqadi, bol ödüllü belgeseli “Benim Bedenim”de Tahrir Meydanı’ndaki eylemlerde tacize uğrayana kadınların isyanından hareketle kendi yaşamına uzanan Ortadoğu’da kadın olmanın izini sürüyor. Çalışma, Samaher Alqadi’nin ilk uzun metrajlı belgesel filmi.

FESTİVALİN KÜRT FİLMİ: ‘THE EXAM’
Iraklı Kürt yönetmen Shawkat Amin Korki’nın filmini Duhok Film Festivali’nde izlemiştim. Film, Süleymaniye’de geçiyor. Üniversite sınavlarında başarılı olamazsa görücü usulüyle evlenmek zorunda olan Rojin ve ablası Shilan’ın hayatına odaklanıyor. Shilan, kardeşinin kendisi gibi erken yaşta evlenmeyip eğitimine devam etmesi için mücadele verirken, çareyi okul sınavlarında bluetooth kulaklık ile kopya çekilen organize bir şebekeye dahil olmakta bulur. “The Exam”, Kürt sinemasının kırsaldan şehre olan dönüşümünün en bariz, en güncel örneği sayılabilir.

MİSTİK BİR İRAN HİKAYESİ ‘ZALAVA’
Arsalan Amiri’nin “Zalava” filmi, prömiyerini Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapmıştı. Venedik’te Film Eleştirmenleri Haftası Büyük Ödülü ve FIPRESCI Uluslararası Ödülü’nü kazanmıştı. İran usulü başarılı bir korku gerilim filmi olan “Zalava”, İran’ın bir Kürt köyünde şeytanın musallat olduğu köylülerin bir büyücüden medet ummalarına karşı olayı araştırmaya gelen bir subayın köyde yaşadıklarına odaklanıyor. İran’ın Kürt yönetmenlerinden Arsalan Amiri, filmini İslam Devrimi’nin hemen öncesinde geçen bir atmosferde sunarak oldukça çarpıcı bir gerginlik yaratmış.

PENAHİ’NİN OĞLUNDAN ‘YOLA DEVAM’
İranlı sinemacı Cafer Penahi’nin oğlu Panah Panahi’nin ilk uzun metrajlı filmi. “Yola Devam”, ailece çıkılmış bir yolculukta yaşananları anlatıyor. Tahran’dan Türkiye sınırına doğru devam eden yolculuk hem coğrafyanın değişimi hem de ailenin derinlikli ilişkilerine odaklanıyor.

FİLİSTİN’DEN ‘HUDA’NIN SIRRI’
Filistinli yönetmen Hany Abu-Assad, çok ses getiren çarpıcı hikâyesi “Ömer”den sonra yine doğduğu topraklardan girift bir hikâye anlatıyor. İlk gösterimini Toronto Film Festivali’nde yapan film, gerçek olaylardan esinlenen ve bir kadın kuaför salonunda başlayıp ajanlığa kadar uzanan gerilim dolu bir öykü sunuyor.

UKRAYNA HİKÂYELERİ
‘KLONDIKE’

Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan, Türkiye’de yaşayan Maryna Er Gorbach’ın ses getiren yeni filminde Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan İrka, köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılmış olmasına rağmen evini terk etmeyi reddeden hamile bir kadındır. Ne var ki 17 Temmuz 2014 günü Irka ve ailesi kendilerini uluslararası bir uçak kazası felaketinin merkezinde bulacaktır.

‘GERGEDAN’

Oleh Sentsov kamerasını Ukrayna’nın doksanlarına çevirerek Gergedan lakaplı bir gangsterin yaşamı üzerinden ülkenin doksanlarına uzanıyor.

‘YANSIMA’

Valentyn Vasyanovych 2020’de “Atlantis” ile İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’nın büyük ödülü Altın Lale’yi kazanmıştı. Yeniden ülkesinin Rusya’yla savaşına eğilen Vasyanovych, travmanın toplumda bıraktığı derin izleri bu kez daha kişisel bir düzeyde, ailesiyle bağlarını yeniden kurmaya çalışan bir cerrahın gözünden izliyor.

RUSYA’DAN SEVGİLERLE
‘ICH-CHI’

Yönetmen Kostas Marsaan Rusya Federasyonu’nun Kuzeydoğu Sibirya’da yer alan en büyük bölgesi olan Saha Cumhuriyeti’nde geçen hikâyede, çiftçi bir Yakut aileye odaklanıyor. Yerel korku unsurlarıyla bezenmiş filmde, karısı ve çocuğuyla ailesini ziyarete gelen bir oğul, borcunu ödeyebilmek için anne babasını çiftliklerini satmaya ikna etmeye çalışır. Mülk kavgası aile içi gerilimleri artırıp ilişkileri parçalarken baba, çiftliğin ich-chi’sini, yani çiftlikte gömülü ruhu açığa çıkarır.

‘YÜZBAŞI VOLKONOGOV KAÇTI’

Natasha Merkulova ve Aleksey Chupov’un yönettiği bu bol ödüllü Rus filminde istihbarat yüzbaşısı Fedor Volkonogov, bir vakada aniden şüpheli konumuna düşünce kaçıp şehrin kenar mahallelerinde saklanmaya mecbur kalır. Bir gece cehennemden gelen bir mesaj, ebedi azap için yerinin ayrıldığını, kaderini değiştirmek için tek bir şansı olduğunu bildirir kendisine: Yuvasına ölüm getirdiği insanlardan en az biri tarafından bağışlanmalıdır.

‘MAHALLE BAKKALI’

Sinema okumadan önce Rusya’da göçmen işçi olarak çalışan Taşkent doğumlu yönetmen Michael Borodin, ilk filminde gerçek bir göçmen kölelik hikâyesinden hareket ediyor. Özbekistanlı Muhabbet, Moskova’nın kenar mahallerinden birindeki bir bakkalda var gücüyle çalışmakta, geceleri de burada kalmaktadır. Birlikte çalıştığı diğer yasadışı göçmenler gibi ona da emeği karşılığında tek ruble dahi ödenmemekte, molaya çıkmasına dahi izin verilmemektedir. Bakkalın sahibi, yeni doğmuş oğlunu elinden aldığında Muhabbet’in de canına tak eder; çaresizliğin ve korkusunun üstesinden gelerek özgürlüğünü kazanır, diğerlerini kurtarır ancak Rusya’dan ayrılmak zorunda kalır.

DOĞU AVRUPA SİNEMASI ÖRNEKLERİ
‘ÎNTREGALDE’

Romanyalı yönetmen Radu Muntean, insani yardım için yola çıkan üç arkadaşın gerilim dolu hikâyesine odaklanıyor. Bu üç arkadaş, her yıl sonunda yaptıkları gibi büyük arazi araçlarına atlayıp, Transilvanya’nın ücra köylerine ulaşarak yöre köylülerine her zaman verdikleri yardım paketlerini sunarlar. Arabaları ormandaki çamurlu bir hendeğe saplanıp, geceyi aklı yerinde olmayan bir ihtiyarla birlikte geçirmek zorunda kaldıklarında, duygudaşlık ve yardımseverlik hakkındaki düşünceleri sınanır.

‘BİR EVLİLİK HİKÂYESİ’

Büyük ses getiren “Beden ve Ruh” filminin Macaristanlı yönetmeni Ildikó Enyedi’nin filminde, 1920’lerde bir gün, bir meyhanede, sert mizaçlı Hollandalı gemi kaptanı Jakob Störr içeri giren ilk kadınla evleneceğine dair bahse girer. İçeri giren Lizzy, onun büyük aşkı olur. Film, Milán Füst’ün Macaristan’da çok sevilen kült romanından beyazperdeye uyarlanmış.

İSKANDİNAV SİNEMASI
‘MASUMLAR’

Norveçli yönetmen Eskil Vogt’un 2014’te yönettiği “Körlük” ile İstanbul Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Lale’yi kazanmıştı. Yeni filmi “Masumlar”, Kuzeyin aydınlık yaz mevsiminde geçiyor ve büyüklerin bakmadığı, görmediği anlarda dört çocuğun oyun oynarken karanlık, doğaüstü güçlerinin ortaya çıkıp gizemli ve ürkütücü olaylara yol açmalarını anlatıyor.

LATİN AMERİKA SİNEMASI ÖRNEKLERİ
‘UTAMA’

Bolivyalı yönetmen Alejandro Loayza Grisi, Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü aldığı filminde, Bolivya dağlarında Quechua’lı, yaşlı bir çift, yıllardır aynı günlük rutinini izlemektedir. Beklenenden çok daha uzun süren bir kuraklık yaşam tarzlarını tehdit ettiğinde, Virginio ve Sisa zamanın akışına direnmek ile ona yenik düşmek arasında kalır. Torunları Clever yanlarına geldiğinde üçü de kendince çevreyle, değişimin zorunluluğuyla, hayatın anlamıyla yüzleşmek zorunda kalır. Film, amatör oyuncularla doğanın dönüşümü karşısında insanların çaresizliğini resmediyor.

‘MEDUSA’

Anita Rocha da Silveira’nın yönettiği bu Brezilya filminde 21 yaşındaki Mariana’nın dünyasında, mükemmel kadın imajını korumak her şeyden önemlidir. Mariana, günaha kanmamak için kız arkadaşlarıyla birlikte etrafındaki her şeyi ve herkesi kontrol etmeye çalışmaktadır. Buna kentin günahkârları da dahildir. Mariana geceleri arkadaşlarıyla birlikte maske takar, doğru yoldan sapan “ahlâksız”, “sapkın”, “kötü kadın” addedilen hemcinslerini kovalayıp döver. Ancak kendisinde başlayan değişikliklere de engel olamaz.Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


İstanbul Film Fest İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Festivaller Film Festivalleri Online Festivaller

Detaylar

Başlangıç:
8 Nisan @ 12:00
Bitiş:
19 Nisan @ 23:30
Festival Kategorisi:
,

Şehir

İstanbul / Türkiye

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar