Yükleniyor Festivaller

Bursa Bilim Şenliği

 10 Eylül 2020 @ 12:00 - 13 Eylül 2020 @ 19:00     Bursa

: /

Bu yıl 9. kez yapılacak Bursa Bilim Şenliği Eylül ayında…

Festivalin resmi etkinlik tarihi henüz açıklanmamıştır. Organizasyon ekibi tarafından kesin tarih açıklandığında festtr.com ve festivalin resmi internet hesaplarında kanallarından duyurulacaktır. Lütfen programınızı resmi tarih açıklanmadan yapmayınız.

Detaylar

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi projesi 2012 yılında bilimin toplumda yaygınlaştırılması amacıyla dünyada yaygınlaşmış bilim pikniği modelini benimseyerek Bursa Bilim Şenliği etkinliğini düzenlemeye başlamıştır.

​Bursa Merinos Parkta bilimsel atölye çalışmaları, bilim gösterileri ve robot yarışması ile başlayan etkinlik ilk yılında dahi 40.000’i aşkın ziyaretçi ağırlamayı başarmıştır.

​“Başımıza icat çıkarın” felsefesi ile katılımcıları üretmeye ve yaparak yaşayarak öğrenmeye yönlendiren Bursa Bilim Şenliği sonraki 4 yıl boyunca da bilimi sokağa indirerek Merinos Park’ta gerçekleştirilmiştir. Bu yıllar içerisinde bilimsel atölye çalışmaları, bilim gösterileri yanı sıra güneş enerjili araçlar, hidrojen enerjili araçlar, uluslararası bilimsel atölye çalışmaları, “Bize Sorun” konseptinde bilim söyleşileri ve ödüllü proje yarışması bu sürede etkinliğe eklenen yeni bilimsel faaliyetler olarak dikkat çekmiştir..

​2016 yılında Türkiye’nin en büyük dünya markası olan Türk Hava Yolları etkinliğe isim sponsoru olarak marka değeri ve etkinliğin tanıtımı anlamında büyük bir katkı sağlamıştır.

Türkiye’de bilim şenliklerinin yaygınlaşması ve diğer illere yayılımı sonrasında yeni bir vizyonla harekete geçen Bursa Bilim Şenliği etkinliği Merinos Park’tan TÜYAP Bursa Fuar Merkezi’ne taşınarak Bilim Pikniği modelinden Bilim Fuarı modeline geçiş yapmıştır.

2017 yılından itibaren Science Expo adı ile yoluna devam eden etkinlik içerisine Kariyer Günleri, Meslekler Yarışıyor, İnsansız Hava Araçları, Akıl ve Zeka Oyunları ve Autodesk Tasarım yarışmaları eklenerek yoluna hızla devam etmiştir.

2017 yılında Science Expo Türkiye’de bilimsel farkındalığı arttırmak amacıyla ülkemizde ilk kez bilimsel alanda dünya rekoru kırma denemesini yapmış ve başarmıştır. Bu kapsamda “Largest Practical Science Lesson” alanında 42 dakika içerisinde 3417 öğrenci ile 2 adet kimya yoğunluk deneyi gerçekleştirerek dünya rekorunu kırmış ve Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini almıştır.

2020 yılında 9.’su gerçekleştirilecek olan Science Expo etkinliği içerisinde Türkiye’de ilk kez 16 farklı meslek grubunu yarıştıran Meslekler Yarışıyor, Bursa’nın ulaşım sorununu çözmeyi hedef olarak belirleyen Hackathon Yarışması, Akıl ve Zeka Oyunları Yarışması, robotik kodlama alanında dünyada önde gelen yarışmalardan olan FIRA Robot World Yarışması, bilim gösterileri, bilim söyleşileri, İnsansız Hava Araçları Yarışması, katılımcılara “Bende Yapabilirim” felsefesini aşılayan bilimsel atölye çalışmaları ve firmaların teknolojilerini sergilediği Teknolojik Alanlar ile bu yıl da en az 200.000 katılımcıyı ağırlamayı hedeflemektedir.

Bugüne kadar toplamda 1.128.465 ziyaretçinin katıldığı etkinlikte 557.358 kayıtlı bilimsel atölye çalışması gerçekleştirilmiştir.

Festival Resmi Sitesi facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi Bursa

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
10 Eylül 2020 @ 12:00
Bitiş:
13 Eylül 2020 @ 19:00
Festival Kategorisi:
,
Website:
https://www.bursabilimsenligi.org/

Şehir

Bursa / Türkiye

Organizatör

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Telefon:
(0224) 716 3740
E-posta:
iletisim@bursabtm.org
Website:
http://www.bursabilimmerkezi.org/

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar