Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller Antalya Altın Portakal Film Festivali
  • Bu festival geçti.
:

Antalya Altın Portakal Film Festivali

7 Ekim 2023 @ 12:00 - 14 Ekim 2023 @ 23:30

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 7-14 Ekim tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek.


Nerede?

Atatürk Kültür Parkı Antalya

Detaylar

1964 yılında Dr. Avni Tolunay’ın öncülüğünde başlayan ve bugüne dek Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Halid Refiğ, Yavuz Özkan, Zeki Ökten, Yavuz Turgul, Erden Kıral, Ömer Lütfi Akad, Şerif Gören, Yılmaz Duru, Memduh Ün, Ertem Eğilmez, Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim ve Reha Erdem gibi birçok usta ismin sinema yolculuklarındaki en önemli durak olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, yıllar içinde ulusal sinemanın kalbinin attığı bir etkinliğe dönüştü.

Günümüzde sinemamızın klasikleri arasında sayılan Gurbet Kuşları, Düğün, Endişe, Selvi Boylum Al Yazmalım, Maden, Sürü, Dul Bir Kadın, Bir Yudum Sevgi, Aaahh Belinda, Bereketli Topraklar Üzerinde, Muhsin Bey, Kapıcılar Kralı, Anayurt Oteli, Uçurtmayı Vurmasınlar, Gizli Yüz, Tabutta Rövaşata, Uzak, Yazı Tura ve Kader Altın Portakal almış yapımlardır.

Festivalin sinemamıza maddi katkı sağlamak ve filmlerimizin uluslararası pazara açılmasına yardımcı olmak amacıyla başlattığı Antalya Film Forum, birçok genç ve bağımsız sinemacıya destek sağlayarak Antalya’yı sinemamızın en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştürdü. Kurmaca Pitching, Kurmaca Work in Progress, Belgesel Work in Progress ve Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu platformlarından oluşan Antalya Film Forum, ulusal ve uluslararası festivallerde ödüllerle karşılanan birçok yerli yapımın yaratılmasını sağladı.

Aralarında István Szabó, Francis Ford Coppola, Emir Kusturica, Catherine Deneuve, Bob Rafelson, Abbas Kiarostami, Bahman Ghobadi, Asghar Farhadi, Theresa Russell, Krzysztof Zanussi, Helen Mirren, Paul Verhoeven, Faye Dunaway, Harvey Keitel, Mickey Rourke, Audrey Tautou ve Adrien Brody’nin de olduğu birçok ünlü ismi Antalya’da ağırlayan Antalya Altın Portakal Film Festivali, Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu (FIAPF) üyesidir.

2023 yılında 60. kez gerçekleştirilecek Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde, ANSET tarafından düzenlenmektedir.Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 5 Toplam: 1

Puanladınız:


Altın Portakal Film Festivali Antalya Altın Portakal Film Festivali Antalya Festivali Antalya Film Festivali Film Festivali Film Festivalleri
Başlangıç:
7 Ekim 2023 @ 12:00
Bitiş:
14 Ekim 2023 @ 23:30
Antalya
Antalya
Antalya, Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon