Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

9 Kasım 2018 @ 12:00 - 15 Kasım 2018 @ 23:00 İstanbul

8. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. 15 Kasım’a kadar sürecek olan Festivalin akademik bölümünde “Madde ve Alkol Bağımlılığı” tartışılacak.


AÇIKLAMA

İstanbul’da bir “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali” düzenlenmesi fikri Prof. Dr. Adem Sözüer tarafından ortaya atılmıştır. İlk kez 2011 yılında,İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öncülüğünde hayata geçmiş olup, festivalin gerçekleşmesine başta Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Anabilim Dalı öğretim elemanları olmak üzere, yerli yabancı sinemacılar, sanatçılar ve akademisyenler, iş dünyası, resmi ve gönüllü kuruluşlar katkı sunmuşlardır. Değişik sorunların hem akademik olarak farklı disiplinler hem de sinema sanatı açısından tartışıldığı festivalde sinema sanatının çarpıcı dilinden yararlanarak hukuk, adalet, demokrasi, kişi hak ve özgürlükleri konularında geniş kapsamlı düşünce alışverişi zeminleri oluşturulmuştur. Yerli ve yabancı katılımcılarımız, sinema ile özellikle hukuk dünyasını çok yönlü bir şekilde ortak bir zeminde buluşturan festivalin bu konseptinin “dünyada bir ilk” olduğunu ifade etmişlerdir.

Festival ile dünyanın dört bir yanından adalet temalı filmleri izleyici ile buluşturarak, sosyo-kültürel hayatın zenginleştirilmesi;kısa ve uzun metraj filmler ile de sinema izleyicisini buluşturarak sinema sanatının farklı kültürlerle tanışmasına aracılık edilmektedir. Festivalin diğer boyutuyla ise, festival kapsamında yapılan akademik etkinlikler ile bilimsel çalışmalara katkıda bulunmaya çalışmaktadır.Tematik bir film festivali olmasının yanı sıra akademik bir programla birlikte sürdürülmesi festivale özgün bir festival olma özelliğini katmaktadır.

Festival ile Türkiye sineması, sanatçıları ve bu alanda emek verenlerin yanı sıra ülkemizin sanatsal, kültürel ve bilimsel birikimi, yurtiçinde ve yurt dışında etkin biçimde tanıtılmaktadır. Bu etkinlikler aracılığıyla da uluslararası platformda hem üniversite, hem de Türkiye ve İstanbul’un turizm ve kültür zenginliğinin tanıtımı faaliyetlerine katkı sağlanmaktadır.

PROGRAM

Festivalin programı için tıklayın.

Resmi Site
Atlas Sineması Kadıköy Sineması İstanbul
Bu etkinlik 168 kez görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?