II. Uluslararası Lahey Türk Tiyatro Festivali 26 Mart’ta başlıyor

Hollanda’nın tek Uluslararası Türk Tiyatro Festivali olan Uluslararası Lahey Türk Tiyatro Festivali’nin ikincisi, 26 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival, Hollanda Sanatolia Türk Kültür ve Sanat Vakfı tarafından organize ediliyor.

Sanatolia, 6 yıldır Hollanda’nın siyasi başkenti Lahey de faaliyet gösteren ve farklı sanat alanlarında eğitimler veren bir Türk Kültür Sanat Vakfıdır. Türk Kültürü ve Türkçeyi yaşatmak için çaba gösteren kurum, farklı cenahlardan ve coğrafyalardan çok geniş çapta öğrenci kitlesine sahip. Hollanda da farklı organizasyon ve festivaller de de boy gösterip, Avrupalı Türk kimliğinin oluşumu açısından önemli işlere imza atan Sanatolia, bu yıl 2.sini düzenlediği Uluslararası Lahey Türk Tiyatro Festivalini organize ederek çıtasını bir basamak daha ileri taşımak istiyor.  

İlki T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca desteklenen festivalin ikincisi Hollanda izleyicisine geniş bir yelpazeyle yeniden merhaba diyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatrolarını, Türkiye’nin ve Avrupa’nın farklı bölgelerinde Türkçe tiyatro yapan farklı tiyatro ekiplerini, çok sayıda değerli sanatçı, yönetmen, oyuncu, dramaturg ve yazarları ağırlamayı planlayan festival ; 7 büyük oyun, 6 çocuk oyunu ile dolu dolu bir program sunuyor. Modern ve geleneksel Türk tiyatrosundan örnekler, söyleşiler, oyunculuk, yazarlık, clawn ve karagöz atölyelerine yer verecek olan program özellikle yeni nesil Türk gençlerine Türkçe ve sanat alanında yeni ufuklar açıyor.

Festival Direktörlüğünü Sanatolia Genel Sanat Yönetmeni Tamer Barış Ülger’in, Festival sorumluluğunu Sanatolia Vakfı Sekreteri Esma Çoban’ın ve Festival Danışmanlığını Kulis Tiyatro Dergisi Yayın Yönetmeni Ayşe Şahinboy Doğan’ın üstlendiği festival, bu sene “Ustaya Saygı” ödülünü Dünya Tiyatro Günü usta oyuncu Ahmet Yenilmez’e verecek.  Türk Tiyatrosunu ve gelişimini uluslararası bir boyuta taşımak, özellikle yabancı sanat severleri Türk Tiyatrosu ile buluşturmak; Anadolu’nun kadim kültürel yapısını, Türk Tiyatrosunun bugünkü örneklerini tanıtmak ve kültürlerarası bir köprü oluşturmak amacıyla organize edilen festival, sanat ve kültürün uzlaştırıcı gücüyle Türk Tiyatrosunu Avrupa’ya tanıtma fırsatı sunacak.

Festival bilgileri ve biletleri www.sanatolia.eu adresinden alınabilecektir.


Bu yazı en son 2024-03-29 08:33 tarihinde güncellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir