Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller Yeni Müzik Festivali
  • Bu festival geçti.
:

Yeni Müzik Festivali

30 Nisan 2020 @ 18:00 - 10 Mayıs 2020 @ 23:00

Ankara’nın yeni festivali “Yeni Müzik Festivali” 30 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da.


Nerede?

Ankara

Detaylar

Yeni Müzik Festivali ilkbaharda Ankara’da!

”Geleceğin notaları Başkentte”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 30 Nisan – 10 Mayıs 2020 tarihleri arasında, yirmi birinci yüzyılın yerel ve uluslararası tınıları ile, yeni müzik algısının işitsel, görsel ve kültürel yansımalarını başkent Ankara’ya taşımaya hazırlanıyor. Klasik müziğin yaratıcı ve bilinen en keskin ucu olarak tanımlanan ‘’Yeni Müzik”, bestecilerin çağı niteleyen bir yaklaşım içinde, yenilikçi müzik dili ile ortaya koydukları müzik türünü tarifliyor.

Ülkemizde bu kapsamda en geniş içerikle gerçekleşecek festival, Almanya, Avusturya, İsviçre, İrlanda ve Türkiye’den 11 kişisel ve kolektif çağdaş müzik projesini kapsıyor.
Sanat Yönetmenliğini Türkiye’nin yeni nesil orkestra şeflerinden, Cem’i Can Deliorman’ın üstlendiği festival, Ankara’nın öncü çağdaş sanat ve kültür merkezi Cer Modern’in mekân ve organizasyon ortaklığı ile düzenlenecek. Deliorman’ın şeflik görevini de çeşitli konserler ile icra edeceği festival, söyleşi, atölye ve güncel sanat yorumlarını da içine dahil eden çağdaş müzik konserleriyle, CSO Konser Salonu, Cer Modern ve Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

Festivalin açılış konserinde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, dijital sanat alanında Türkiye’nin adını dünyada başarıyla duyuran sanatçı Refik Anadol’u konuk ediyor. Anadol konser öncesi ayrıca etkinliğin orkestra şefi Cem’i Can Deliorman ile özel bir söyleşide buluşacak.

Dünyanın en iyi yeni müzik oluşumlarından biri olarak kabul edilen Klangforum Wien festival kapsamında iki farklı konser gerçekleştirecek. Topluluk aynı zamanda bir atölye çalışması ile genç Türk bestecileri ile ilk defa biraraya gelecek.

Festival kapsamında, Diapason d’Or’ / ‘Altın Diapason’ ve Alman Eleştirmenler Birliği ödüllü, 50’nin üzerinde albüme imzasını bırakmış topluluk Ensemble Recherche, Anadolu ve kadim uygarlıkların tınıları üzerine hazırladığı özel bir programı dinleyici ile buluşturacak.

Geleneksel Türk enstrümanlarının yeni müzik repertuarında yer alacağı bir başka özel konserde ise, ülkemizde üretken çalışmaları ve uluslararası tanınırlığı ile göz dolduran Hezarfen Ensemble yer alıyor. Topluluk aynı zamanda festivalin kapanış konserinde Klangforum Wien ile bir araya gelerek, alanında ödüllü ve tanınmış akademisyen – besteci Beat Furrer yönetiminde bir ‘Portre Konseri’ gerçekleştirecek.

2007’de İrlanda’da kurulan Yurodny Ensemble ise, başarılı Türk besteci Onur Türkmen’in yirminci yüzyılın iki büyük edebiyatçısı W.B.Yeats ve Ahmet Haşim’in şiirleri üzerine, yine bu topluluk için yazdığı ayinsel drama Sailing to Byzantium – Bizans’a Seyrederken isimli projesi ile festivalde yer alıyor olacak.

Orkestra Akademik Başkent, şef Orhun Orhon yönetiminde dinleyicilerin karşısına çıkarken, Burak Onur Erdem’in şefliğindeki Devlet Çok Sesli Korosu ise, bu sene üçüncüsü düzenlenmiş olan “Koro Eseri Beste Yarışması” finalisti tüm eserleri ilk kez yorumlamaya hazırlanıyor.

İsviçre’de yaşayan ve Türkiye’nin kültür elçileri olarak nitelendirilen piyanist kardeşler Ufuk & Bahar Dördüncü, 2 piyano ve 2 perküsyondan oluşan “Makrokosmos Dörtlüsü” (Le Quatuor Makrokosmos) ile festival programında yer alıyorlar. Festivalde aynı zamanda şef Ahmet Altınel yönetiminde Diskant Topluluğu ve Anadolu Nefesli Beşlisi’nin etkinlikleri dinleyiciler ile buluşacak.

Festival kapsamında birçok yeni eserin dünya ve Türkiye prömiyerleri gerçekleşecek. Uluslararası toplulukları bir anlamda Anadolu’ya da bağlayan festival sipariş eserleri, “Göbekli Tepe” ve ‘Taş’ gibi bir çok simgesel başlıkla da, festival içeriğinin hikâyelerini oluşturuyor.

Festivalde; Kamran İnce, Zeynep Gedizlioğlu, Mithatcan Öcal, Onur Türkmen, Tolga Yayalar, Mahir Cetiz, Aytaç Sezer, Özkan Manav gibi yeni müzik alanında önde gelen birçok Türk bestecinin yanı sıra, Beat Furrer, Steve Reich, Wolfgang Rihm, Pierluigi Billone, Benjamin Scheuer, Matthias Krüger, Steven Kazuo Takasugi gibi birçok uluslararası bestecinin eserleri de yer alacak.

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 0 Toplam: 0

Puanladınız:


Başlangıç:
30 Nisan 2020 @ 18:00
Bitiş:
10 Mayıs 2020 @ 23:00
Ankara
Ankara, Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon