Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Yeni Metin Festivali

 1 Kasım 2021 - 28 Kasım 2021     İstanbul

: /

10. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali Kasım ayında seyirciyle buluşacak.


Nerede?

Beyoğlu İstanbul

Kim Düzenliyor?

Galata Perform      

Detaylar

devamını oku... kapat

2012 yılından bu yana her yıl düzenlenen ve İstanbul’a yeni bir festival kazandıran Yeni Metin Projesi, sezon içinde Yeni Metin atölyelerinden çıkan oyun yazarı adaylarının ilk oyunlarını desteklemek amacıyla yola çıktı. Bu sayede yeni çağdaş metin yazarlarının görünürlüklerinin arttırılması ve sahne sanatları sektörüyle tanışmaları hedefleniyor. Türkiye’nin ilk Oyun Yazarlığı Festivali olma özelliğini taşıyan Yeni Metin Festivali, her sene seyircilere ve tiyatro profesyonellerine özgün metinler sunarken, her oyundan sonra yazarlar ve yönetmenlerle gerçekleştirilen söyleşiler yoluyla da tiyatro alanında yeni tartışmalara ve fikir alışverişlerine alan açıyor.

Bugüne dek her yıl 20 ve üzeri yazar adayı, 8 yılda 160’tan fazla yeni metnin yaratılmasına katkı sağlayan proje kapsamında İspanya, Norveç, İsveç, Portekiz, Romanya, İran, Yunanistan, İskoçya, Rusya, İtalya, Fransa ve Polonya gibi birçok ülkeden 40’tan fazla oyun yazarı ve yönetmen ağırlandı.

Yabancı yazarların katılımıyla, festivalde her sene yeni bir tema belirleniyor ve bu bağlamda atölye katılımcıları tarafından yazılan oyunlar arasından seçilenler, profesyonel oyuncu ve yönetmenler tarafından, oyun okuması, sahnelenmiş oyun okuması ya da prodüksiyon olarak Yeni Metin Festivali kapsamında sahneye koyuluyor. Yabancı davetlilerin kendi sahnelerinin oyunları ise hem Türkçe hem yabancı dilde oyun okumaları olarak sahneleniyor.

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


Yeni Metin Festivali Yeni Metin Yeni Tiyatro Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali Sanat Festivalleri Tiyatro Festivalleri

Detaylar

Başlangıç:
1 Kasım 2021
Bitiş:
28 Kasım 2021
Festival Kategorisi:
,

Şehir

İstanbul / Türkiye

İlçe

Beyoğlu

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar