Yükleniyor Festivaller

Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali

 9 Aralık 2019 @ 12:00 - 13 Aralık 2019 @ 21:00     Uşak

: / / /

6. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali 9-13 Aralık tarihleri arasında Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenleniyor.


Detaylar

2014 yılında başlayan ve Uşak kentinin ilk ve tek film festivali olma özelliğini sürdüren Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali, Uşak Üniversitesi bünyesinde gerçekleşen ve Uşak Üniversitesi’ne bağlı İletişim Topluluğu’nca düzenlenen bir sinema etkinliğidir.

Genel koordinatörlüğünü Doç. Dr. Murat Sezgin ve Arş. Gör. Onur Keşaplı’nın üstlendiği, topluluk öğrencilerinin emekleriyle vücut bulan festival, ilk yılında ödüllü kısa filmlerden oluşan bir seçkiyle izleyiciyle buluşmuş, yönetmenliğini ArneAhrens’in yaptığı MeineBeschneidung / Sünnetim filminin Türkiye’deki ilk gösterimine ev sahipliği yapmıştır.Atölye ve söyleşilerle zenginleşen ilk festivalin ardından Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali, En İyi Kurmaca, En İyi Belgesel, En İyi Deneysel ve En İyi Oyuncu başlıklarında verdiği ödüller ile yarışmalı bir biçime kavuşarak Türkiye’de kısa filmin güçlenerek yaygınlaşması ve ulusal bağlamda sinemamızı daha nitelikli bir hal alması noktasında katkı sağlamayı amaçlamıştır. Gösterimler harici etkinlikleri arasına masterclassları ve retrospektifleri de ekleyen festival, ikinci ve üçünü yıllarında büyümeyi sürdürerek eş zamanlı olarak birden fazla salonda sinemaseverlerle buluşmuştur.

Kısa filme, kısa filmcilere kolaylık ve katkı sağlayacak düzenlemeleri ile hem ön hem de ana seçici kurullarında yer alan sinema sanatının farklı alanlarından akademisyen, aydın ve sanatçılarla nitelikli ve seçkin bir etkinlik olmayı başaran Uşak Kanalı Denizatı Kısa Film Festivali, dördüncü yılına iki atılımla girerek öncü konumunu sürdürmektedir. Bu yıl, Ulusal Öğrenci Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması olarak iki kategoride gerçekleşecek yarışmalı bölümlerde ödül sayısı toplamda 11’e çıkartılacaktır. Önceki yıllardaki dört ödül Ulusal Öğrenci Yarışması’na bırakılırken, Ulusal Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Ses ve En İyi Oyuncu ödülleri sanatçılara taktim edilecektir. Ek olarak her iki kategoride ön elemeyi geçen ve festival kapsamında izleyici ile buluşma hakkı kazanan filmlerin sahiplerine, sembolik olarak telif ödenecektir. Bu sayede kısa filmcilerin haklarının teslim edilmesi noktasında üzerine düşeni yerine getirme gayesindeki festival, farkındalık yaratarak diğer festivallerin de bu noktada benzer uygulamalara girişmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

100. yılını geride bırakan sinemamıza yaratıcı, yenilikçi adları kazandırmak, bir bütün olarak Türkiye’de kısa film alanının güçlenmesine ve sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak gayesiyle hareket eden Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali, üniversitenin ve kentin kültürel yaşamını zenginleştirmeyi sürdürmektedir.

Festival Resmi Sitesi facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Uşak

Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen ödül törenine Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Karahan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Öntuğ, Festival Başkanı Doç. Dr. Murat Sezgin, İletişim Topluluğu Danışmanı ve Festival Yönetmeni Arş. Gör. Onur Keşaplı, akademisyenler, öğrenciler ve sinemaseverler katıldı.

Rektör Savaş konuşmasında, 5 gün süren festivalin organizasyonunu yapan İletişim Topluluğu öğrencilerini tebrik etti. Bu yıl uluslararası boyutta gerçekleştirilen festivalde, 124 gösterim ve 16 etkinlik (panel, söyleşi, workshop) yapıldığını, ödül törenin de ise 19 adet ödül verileceğini belirten Rektör Savaş, "Öğrencilerimizle, böylesi büyük ve marka etkinlikler gerçekleştirdikleri için gurur duyuyorum. Bütün bu organizasyonda bizden desteklerin esirgemeyen, Belediye Başkanımız Nurullah Cahan’a bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum" dedi.
Başkan Cahan'da, öğrencileri cesaretleri ve 5 gün boyunca yaptıkları güzel işlerden dolayı tebrik ederek, gelecek yılın bu yıldan daha iyi olacağına inandığını söyledi. Uşak’ın bu tür organizasyonlarla hem Türkiye gündemine hem de uluslararası gündeme taşındığını ifade eden Cahan, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 5. Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali, ödüllerin verilmesiyle sona buldu.

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
9 Aralık 2019 @ 12:00
Bitiş:
13 Aralık 2019 @ 21:00
Festival Kategorisi:
, , ,
Website:
https://usakfilmfest.wixsite.com/

Şehir

Uşak / Türkiye

Yorum Bırakın

Avatar