Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

İpekyolu Kısa Film Festivali

3 Mayıs 2019 @ 12:00 - 5 Mayıs 2019 @ 23:30 Van Ücretsiz

Van İpekyolu Belediyesi tarafından düzenlenen İpekyolu Kısa Film Festivali, Mayıs 2019’da gerçekleşecek.

İpekyolu Kısa Film Festivali,  yedinci sanat olan sinema sanatı kapsamında, kısa zamanda çok şey anlatma temeline dayanan, yönetmenlerin yeteneklerini ve yaratıcılıklarını en özgün biçimde yansıtmalarına olanak tanıyan “kısa film”i desteklemek, genç yönetmenlerin çalışmalarını seyirciyle buluşturmak ve seslerini bu eşsiz tarihi ve kültürel miras çatısı altında duyurmalarını sağlamak amaçlarıyla yola çıkmıştır.


Festival tarihi henüz kesinleşmemiştir. Resmi festival tarihi açıklandığında FestTR'den ulaşabilirsiniz.

PROGRAM

Festivalin programı henüz açıklanmadı. Açıklandığında FestTR’den ve sosyal medya hesaplarımızdan güncel programa ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi

Tarihte en eski gelişmiş uygarlıklar Mısır, Roma, Babil, Çin, Hindistan ve Türk medeniyetleri olmuştur. Yüzyıllar boyunca bu medeniyetler birbiriyle ilişki içinde olmuşlardır.

İpekyolu, bu medeniyetler arasında tarih boyunca bir ticaret güzergâhı olmasının yanında farklı kültürlerin, dinlerin, dillerin, fikirlerin birikimlerini, bilgilerini ve uygulamalarının aktarıldığı, tüccarların, gezginlerin, âlimlerin ve din adamlarının takip ettiği tarihi kervan yolu olarak görev yapmıştır. Bu nedenle tarihte çok önemli bir yeri vardır. Bu yol ile, doğu ve batının köklü uygarlık ve medeniyetlerine ait örf ve adetler yanında ilim, sanat, mimari, dini, felsefi anlayış ve düşünceler de karşılıklı olarak aktarılma imkanı bulmuştur.

İşte böylesine derin ve köklü mirasa sahip bir coğrafyada bulunan İpekyolu Belediyesi, sahip olduğu kültürel zenginliğin farkındalığı ve sorumluluğu bilinciyle, kültürel ve sosyal faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu anlayış ve bilinçle düzenlediğimiz festival,  yedinci sanat olan sinema sanatı kapsamında, kısa zamanda çok şey anlatma temeline dayanan, yönetmenlerin yeteneklerini ve yaratıcılıklarını en özgün biçimde yansıtmalarına olanak tanıyan “kısa film’ i desteklemek, genç yönetmenlerin çalışmalarını seyirciyle buluşturmak ve seslerini bu eşsiz tarihi ve kültürel miras çatısı altında duyurmalarını sağlamak amaçlarıyla yola çıkmıştır.

Bu duygu ve düşüncülerle katılımcılara şimdiden başarılar diliyor, doğu ve batının buluştuğu yerde sizleri ve filmlerinizi bekliyoruz. Festivalin ilimize ve ilçemize yakışır bir coşku ile geçmesi temennilerimle saygılarımı sunuyorum.

Cemil Öztürk / İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili


İpekyolu Van

Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?