Yükleniyor Festivaller

Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali

Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali 10-12 Nisan tarihleri arasında yapılacaktır.


Bu festival ertelenmiştir. Festivalin yeni tarihi kesinleştiğinde FestTR'den ve festivalin resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
Festival Resmi Sitesi facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Edirne

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen 9. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, belediye önünde toplanan kortejin Atatürk Anıtı’na kadar yürümesiyle başladı. Korteje Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekilli Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, ciğerci esnafı, yurtiçi ve yurtdışından gelen bando ekipleri, siyasi parti temsilcileri ve bürokratlar katıldı.

Kortej burada Atatürk Anıtına kadar yürüdü. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunun bulunuldu. İstiklal Marşı festivale katılan tüm bando ekipleri tarafından çalındı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından törenler Saraçlar Caddesi’nde devam etti.

Edirnelilerin yıllar önce kentin turizmde ilerlemesi yönünde bir tercih yaptığını hatırlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “2014 yılında göreve başladığımızda yılda yaklaşık 2 milyon 200 bin civarında çoğunluğu yerli turistlerden oluşan, çoğunu civan belediyelerimizin getirdiği bir turist potansiyeline sahiptik. O gün kentte ki tüm paydaşlarla bir stratejik plan yaptık, bir vizyon ortaya koyduk. Dedik ki; ‘Biz Edirne’ye gelen turist sayasını orta vadede 5 milyona; uzun vadede 10 milyona çıkaracağız. Geçtiğimiz 5 yıllık dönem de herkes ama herkes bu amacın gerçekleşmesi için dürüst ve özverili bir şekilde çalışmalarını yaptı. Zaman zaman birçok kurum kendi çalışmasını yaptı, zaman zaman birçok kurum bir araya gelerek birlikte çalıştı. Bugün geldiğimiz noktada Kültür Bakanlığı’mızın 2018 yılı verilerini açıklamasıyla şehrimize gelen turistlerin 5,5 milyona yaklaştığını görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Şimdi önlerinde yeni bir hedefin olduğunu belirten Gürkan, “Şimdiki hedefimiz önümüzdeki yıllarda turist sayısını 10 milyona çıkartmak. Tabi daha çok para harcayacak turisti 10 milyona çıkartmak. Sayın Valimiz de göreve geldiği günden beri kentin ortak stratejisi ve vizyonu konusunda mutabık kaldık. İnanıyorum ki onun çalışkanlığı, dirayeti ve geçmiş tecrübeleri bize birçok konuda ışık tutucu olacaktır. Ve elbette Ankara bürokrasisini çok iyi bilmesi kentimize yapılacak yatırımlarda da hızlandırıcı , teşvik edici bir etken olacaktır. Bundan eminim. Geçmişte Edirne’mizde görev yapan tüm valilerimiz büyük gayret ve iyi niyetle Edirne’ye katkı sağladılar. Ama ben Sayın Vali Ekrem Canalp’in kentimizin tarihine ismini altın harflerle yazdıracağından gerçekten tüm samimiyetimle ile eminim. Bunu önümüzdeki süreçte kentte yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladıkça, hepimiz birlikte görüp yaşayacağız” dedi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp de festivallerin her ülke için çok kıymetli olduğunu söyledi. Festivallerin kentlerin tanıtımına büyük katkı sağladığını aktaran Canalp, “Festivaller aynı zamanda turizmin canlanması, canlı ve diri tutulması için önemli bir fonksiyona sahip. Aynı zamanda kendi ilimizin sosyal hayatını da canlı ve diri tutuyor. Bugün bu alanı dolduran Edirneliler de bu coşkuyu hep birlikte yaşıyor” diye konuştu.

Daha sonra festivale katılan tüm bando ekiplerine teşekkür ve katılım belgeleri takdim edildi. Festival kapsamında sözü ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ait olan Tava Ciğer Marşı’nın okunmasının ardından bando ekiplerinin mini tanıtımı ve gösterisi düzenlendi.

Bando ve Ciğer Festivali’ne bu yıl Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu, İzmir Seferihisar Belediye Bandosu, Bolu Belediye Bandosu, Macaristan Zigetvar Bandosu, Macaristan Pécsi Bandosu, Bulgaristan Dobriç Bandosu, Romanya Pitesti Bandosu, Moldova Zaim Bandosu, Bosna Hersek Spisak Ucesnika Bandosu, Karadağ Hercek Novi Bando ekipleri katılıyor.

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
10 Nisan 2020 @ 12:00
Bitiş:
12 Nisan 2020 @ 21:00
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, , , , , , ,
Website:
http://www.edirne.bel.tr/

Şehir

Edirne / Türkiye

Yorum Bırakın

Avatar