Yükleniyor Festivaller

Sur Kültür Yolu Festivali

 14 Ekim @ 12:00 - 22 Ekim @ 23:30     Diyarbakır

: / / /

Festival Navigation

Sur Kültür Yolu Festivali 14-22 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır’da sizlerle.

1080352
DD
gün
:
HH
saat
:
MM
dakika
:
SS
saniye

Nerede?

Diyarbakır

Kim Düzenliyor?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı      

Detaylar

devamını oku... kapat

Diyarbakır; Kalesi, İçkalesi, kentsel tarihin gelişimini tüm evreleriyle simgeleyen çeşitli anıtsal yapıları, geleneksel konut dokusu ve buraya egemen olmuş büyük uygarlıkların bıraktıkları belgesel değerleri günümüzde yansıtan kültürel kimliğiyle; yalnız Türkiye’nin değil, tüm dünyanın da en önemli kentlerinden biri sayılıyor.

Diyarbakır’ın kültürel mirasını taçlandırmak üzere hayata geçen Sur Kültür Yolu Festivali, Ekim ayında 2000’den fazla sanatçı ve 1500 etkinlikle bölgenin kültür sanat zenginliği Diyarbakır’dan dünyaya taşınacak. Dengbejlerden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na, Türkçe, Kürtçe, Ermenice şarkılardan eyvan gecelerine tüm değerler tek bir festivalde buluşacak.

Kültür Yolu Rotası’na ilham veren Diyarbakır Surları, 7. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren kente egemen olan Emeviler, Abbasiler, Şeyhoğulları, Hamdaniler, Büveyhoğulları, Meyyafarkin (Silvan) Mervanoğulları, Büyük Selçuklu ve Şam Selçukluları, İnaloğulları, Nisanoğulları, Hasankeyf Artukluları, Mısır ve Şam Eyyubileri, Anadolu Selçukluları, Mardin Artukluları, Akkoyunlular ve son olarak da Osmanlılar zamanında, yerleşimin ana ögesi olma etkinliğini kesintisiz korumuş; Osmanlı dönemine dek, kent tarihinin her aşamasında “yaşamsal önemdeki savunma gereksinimini karşılayacak dirençte” ve “sürekli bir işlevsel bütünlük” taşımak zorunda olmuştur.

Bu uygarlıklar arasında Diyarbakır’da en fazla tarihi eser yapan ve iz bırakanlar Romalılar, Bizanslılar, Abbasiler, Mervaniler, Selçuklular, Artuklular, ve Osmanlılar olmuştur. Diyarbakır sadece Roma-Bizans değil aynı zamanda Müslüman, Pers, Arap ve Tür devletlerinin zengin tarihi ve kültürel değerlerini taşıyan ortak bir kültür mirası olarak günümüze kadar gelmiştir. Özellikle surlarda birçok medeniyetlerin izlerini taşıyan kitabe, süsleme, figür, kapı ve ya görkemli burçlarla en canlı şekilde görebilmekteyiz.

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 5

Your page rank:


Diyarbakır Kültür Yolu Festivali Sur Kültür Yolu Festivali Kültür Festivalleri Sanat Festivalleri

Detaylar

Başlangıç:
14 Ekim @ 12:00
Bitiş:
22 Ekim @ 23:30
Festival Kategorisi:
, , ,

Şehir

Diyarbakır / Türkiye

3 yorum

 • Avatar
  Can Cevapla

  bu asimilasyon festivalinde yer alan herkes faşizme ortak oluyor demektir

  • Avatar
   İncan Cevapla

   kültür dediğin zaten budur, kendi kültürüne hapsolan kişi yobazdır.

Yorum Bırakın

Avatar