Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller Serdarlı Babutsa Kültür ve Sanat Festivali
  • Bu festival geçti.
:

Serdarlı Babutsa Kültür ve Sanat Festivali

17 Ağustos 2020 @ 12:00 - 18 Ağustos 2020 @ 21:00
Kıbrıs Ücretsiz

Kıbrıs’ta Serdarlı Babutsa Kültür ve Sanat Festivali ağustos ayında yapılmaktadır.


Nerede?Detaylar

Babutsa Nedir?

Babutsa dikenli incir olarak da biliniyor. Yaz mevsimin gelmesiyle babutsa bitkisi de tezgahlardaki yerini aldı. Peki babutsa bitkisi nedir? Nasıl tüketilir?

Bir kaktüs türü olan babutsa, dikenli incir olarak da adlandırılıyor. Bilimseladı oputia ficus-indicaé olan bu meyve, kaktüsgiller ailesinden bir tür. Özellikle Kıbrıs’ta tüketilen babutsa bitkisinin sağlığa bir çok yararı var. Babutsa, dışındaki dikenlerin temizlenmesinin ardından rahatlıkla tüketilebiliyor. Kıbrıs’ta bol bulunan bir tür kaktüsün meyvesi olan dikenli babutsalar, özel yöntemlerle toplanıyor. Genelde Serdarlı bölgesinde yetişen babutsalar seyyar tezgahlarda yine özel bir yöntemle soyularak satılıyor. Babutsanın kendine has bir tadı ve aroması var. Babutsanın bulunduğu rapor edilen diğer ülkeler ise sırasıyla Brezilya, Peru, Kolombiya, Ürdün, Mısır, Tunus, Cezayir, Fas, İsrail, Türkiye, KKTC İspanya ve Yunanistan’dır.

Babutsanın meyvesinin içindeki çekirdeklerinden elde edilen yağ yenilebiliyor. Babutsanın meyveleri taze olarak tüketilebildiği gibi kurutularak, reçel veya marmelatı yapılarak, pestil veya lokum şeklinde de tüketilebilir.

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 0 Toplam: 0

Puanladınız:


Başlangıç:
17 Ağustos 2020 @ 12:00
Bitiş:
18 Ağustos 2020 @ 21:00
Ücret:
Ücretsiz
Kıbrıs
Kıbrıs Cyprus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon