Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Serdarlı Babutsa Kültür ve Sanat Festivali

 17 Ağustos 2020 @ 12:00 - 18 Ağustos 2020 @ 21:00     Kıbrıs    Ücretsiz

: / / / / /

Kıbrıs’ta Serdarlı Babutsa Kültür ve Sanat Festivali ağustos ayında yapılmaktadır.


Nerede?Festivalin resmi etkinlik tarihi henüz açıklanmamıştır. Organizasyon ekibi tarafından kesin tarih açıklandığında festtr.com ve festivalin resmi internet hesaplarında kanallarından duyurulacaktır. Lütfen programınızı resmi tarih açıklanmadan yapmayınız.

Detaylar

devamını oku... kapat

Babutsa Nedir?

Babutsa dikenli incir olarak da biliniyor. Yaz mevsimin gelmesiyle babutsa bitkisi de tezgahlardaki yerini aldı. Peki babutsa bitkisi nedir? Nasıl tüketilir?

Bir kaktüs türü olan babutsa, dikenli incir olarak da adlandırılıyor. Bilimseladı oputia ficus-indicaé olan bu meyve, kaktüsgiller ailesinden bir tür. Özellikle Kıbrıs’ta tüketilen babutsa bitkisinin sağlığa bir çok yararı var. Babutsa, dışındaki dikenlerin temizlenmesinin ardından rahatlıkla tüketilebiliyor. Kıbrıs’ta bol bulunan bir tür kaktüsün meyvesi olan dikenli babutsalar, özel yöntemlerle toplanıyor. Genelde Serdarlı bölgesinde yetişen babutsalar seyyar tezgahlarda yine özel bir yöntemle soyularak satılıyor. Babutsanın kendine has bir tadı ve aroması var. Babutsanın bulunduğu rapor edilen diğer ülkeler ise sırasıyla Brezilya, Peru, Kolombiya, Ürdün, Mısır, Tunus, Cezayir, Fas, İsrail, Türkiye, KKTC İspanya ve Yunanistan’dır.

Babutsanın meyvesinin içindeki çekirdeklerinden elde edilen yağ yenilebiliyor. Babutsanın meyveleri taze olarak tüketilebildiği gibi kurutularak, reçel veya marmelatı yapılarak, pestil veya lokum şeklinde de tüketilebilir.

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


Detaylar

Başlangıç:
17 Ağustos 2020 @ 12:00
Bitiş:
18 Ağustos 2020 @ 21:00
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, , , , ,

Şehir

Kıbrıs / Cyprus

Yorum Bırakın

Avatar