Yükleniyor Festivaller

Muğla Lavanta Hasat Şenliği

 16 Ağustos 2020 @ 12:00 - 23:30     Muğla

: /

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Muğla’nın Menteşe İlçesinde kadın istihdamına yönelik hayata geçirilen “Tıbbi Aromatik Vadisi Projesi” kapsamında “Lavanta Hasat Şenliği” gerçekleştiriliyor.


Detaylar

Algı Mahallesi’ndeki bir lavanta bahçesinde başlatılan şenlik programı çerçevesinde, ilk hasadı, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, kadın üreticilerle birlikte yaptı.

Burada konuşan Gökcan, lavantanın zerafetin nişanesi olduğunu söyledi.

Geçen yıl Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte Zeytinköy’ü ziyaret ettiklerini ve orada aromatik bitkilerle ilgili bilgi aldıklarını belirten Gökcan, o ziyaret sonrasında Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün 50 bin adet lavanta fidanını üreticilere ücretsiz dağıttığını kaydetti.

Bu fidanların kooperatif kanalıyla Yerkesik, Yenice, Algı, Zeytinköy, Çiftlik ve Fadıl mahallelerinde “Tıbbi Aromatik Vadisi Projesi” kapsamında toprakla buluştuğunu kaydeden Gökcan, “Muğla merkezde Ticaret Borsası Bahçesi’ne de 1200 adet lavanta fidanı dikildi. Proje kapsamında 45 kadınımız istihdam edildi. Ülkemiz endemik bitki varlığı bakımından çok zengin. Toplam 3 bin 500 endemik bitki türü mevcuttur. Türkiye genelindeki endemik türlerin ise yüzde 12’si Muğla’mızda yetişiyor. Muğla’da endemik tür olarak 417 tür bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Gökcan, Muğla ve yöresinde kekik, defne, adaçayı, keçiboynuzu, salep, meşe palamudu ve sığla ağacının da yetiştirildiğini vurguladı.

Yerkesik Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Feyzullah Ören, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek’in de katıldığı hasat devam ediyor.

facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Menteşe Muğla

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Tarih:
16 Ağustos 2020
Saat:
12:00 - 23:30
Festival Kategorisi:
,

Şehir

Muğla / Türkiye

Organizatör

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı
Telefon:
(0312) 287 33 60
Website:
https://www.tarimorman.gov.tr

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar