Yükleniyor Festivaller

Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali

 9 Eylül 2020 @ 17:00 - 12 Eylül 2020 @ 23:30     Kırklareli    Ücretsiz

: / / / /

Kırklareli Belediyesi tarafından düzenlenen 30. Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali Eylül ayında gerçekleştirilecek.

Festivalin resmi etkinlik tarihi henüz açıklanmamıştır. Organizasyon ekibi tarafından kesin tarih açıklandığında festtr.com ve festivalin resmi internet hesaplarında kanallarından duyurulacaktır. Lütfen programınızı resmi tarih açıklanmadan yapmayınız.

Detaylar

Kakava şenliği en anlaşılır tanımıyla Hıdırellez kutlamalarının Roman kültüründeki yansıması olarak açıklanabilir. Baharın gelişinin kutlandığı Kakava Şenlikleri’nin kökeni Mısır ve Ön Asya’dan gelmektedir. Edirne ve Kırklareli ile Türkiye’nin bazı batı şehirlerde bugün bile Kakava sevinçle kutlanmaktadır. Ateş üstünden atlama, su kenarlarında piknik yapma, müzik, dans bugün gerçekleştirilen eğlencelerdir. Kırklarelinde bu festivaller Şeytan Deresi’nden geçilerek yapılır.Festival Resmi Sitesi facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Kırklareli

Kakava Şenliği Nedir? Kakava şenliği en anlaşılır tanımıyla Hıdırellez kutlamalarının Roman kültüründeki yansıması olarak açıklanabilir. Baharın gelişinin kutlandığı Kakava Şenlikleri'nin kökeni Mısır ve Ön Asya'dan gelmektedir. Edirne ve Kırklareli ile Türkiye'nin bazı batı şehirlerde bugün bile Kakava sevinçle kutlanmaktadır. Ateş üstünden atlama, su kenarlarında piknik yapma, müzik, dans bugün gerçekleştirilen eğlencelerdir. Kırklarelinde bu festivaller Şeytan Deresi'nden geçilerek yapılır.

Festival, 12 Eylül Çarşamba günü saat 17.30'da Özgürlük Parkı Önünden hareket edecek kortej ile başlayacak. Kortej yürüyüşü Karaumur Caddesi, Mustafa Kemal Bulvarı, Fevzi Çakmak Bulvarı, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı, İstasyon Caddesi ve devamında festival alanında son bulacak. 18.30'da, Festival Alanı'nda Kakava ateşinin yakılması ile açılışı yapılan festival, çeşitli atölye etkilikleri ile devam edecek. Geleneksel ışkırlak ödülü bu yıl Demet Akbağ'a verilecek Karagöz'ün başlığı olarak bilinen ve festivalde gelenek haline gelen her yıl değerli bir sanatçıya verilen "Işkırlak"ın bu yıl ki sahibi ise tiyatroya yıllarını veren Demet Akbağ olacak. 2016 yılında Ali Poyrazoğlu'na, 2017 yılında Zihni Göktay'a verilen "Işkırlak"ı bu yıl Demet Akbağ alacak. Festivalin ilk gününde İstasyon Caddesi ve Yayla Mahallesi'nde çeşitli konserler düzenlenecek. İstasyon Caddesi'nde saat 20: 30'da Dilek Pehlivan, 22: 00'de ise Mehmet Erdem sahne alacak. Yayla Mahallesi'nde ise "Sarı Saçlım Mavi Gözlüm" şarkısı en iyi seslendiren sanatçılardan biri Faruk Demir 21:30'da sahnede olacak. Festivalin ikinci günü İstasyon Caddesi ve Festival alanında düzenlenecek etkinlikler ile devam edecek. İkinci günün akşamında ise İstasyon Caddesi Sabahattin Ali Sokağı'nda 20.30'da Ömür Gedik, Festival alanında saat 22: 00'de Kibariye sahneye çıkacak. Festivalin 3.günü Türk Pop müziğinin sevilen sanatçılarından Funda Arar sahne alacak. Arar, saat 22.00'de festival alanında Kırklarelili vatandaşlara sevilen şarkılarını seslendirecek. 4 günlük festivalin son günü ise efsane grup M.F.Ö sahnede yerini alacak. M.F.Ö saat 22.00'de festival alanında sevilen şarkılarını Kırklarelililer ile birlikte söyleyecek. Sanatçılar festivale geliyor 28. Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali'ne katılacak bazı isimler katılacak. Müjde Ar, Bedri Baykam, Ercan Karakaş, Murat Karayalçın, Seyit Torun, Oğuz Oyan, Mehmet Esen, Necmi Yapıcı, Rasim Öztekin, Ayhan Taş, Cengiz Küçükayvaz, Ceyhun Fersoy, Yaşar Seyman, Şafak Pavey, Zeynep Damla Gürel ve İlber Ortaylı'nın katılması bekleniliyor.

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
9 Eylül 2020 @ 17:00
Bitiş:
12 Eylül 2020 @ 23:30
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, , , ,
Website:
https://kirklareli.bel.tr/

Şehir

Kırklareli / Türkiye

Organizatör

Kırklareli Belediyesi
Telefon:
(0288) 214 10 03
Website:
https://www.kirklareli.bel.tr/

Yorum Bırakın

Avatar