Yükleniyor Festivaller

İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali

 3 Ekim @ 12:00 - 8 Ekim @ 23:30     İzmir    Ücretsiz

: / /

3. İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali 3-8 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.

363759
DD
gün
:
HH
saat
:
MM
dakika
:
SS
saniye

Nerede?

Alsancak İzmir Fransız Kültür Merkezi İzmir


Detaylar

devamını oku... kapat

Dünyada bulunan mülteci sayısı BM 2017 istatistiklerine göre 65,3 milyon; kitlesel sürgüne uğrayan insanların yalnızca %12’si ABD’de, %6’sı Avrupa’da ve %82’ si ise Afrika, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’da yaşıyor.

Yerküremiz başlıca nedenleri savaş, ekonomik ve iklim krizi olan, giderek büyüyen ve insanlığın kaderini sonsuza kadar etkileyecek bir göç durumu yaşıyor. Katlanarak artan oranlarda her yıl milyonlarca insan topraklarını, yurtlarını terk etmek ve daha güvenli ve olanaklı gördükleri yerlere göç etmek zorunda kalıyorlar. Sorunun büyüklüğü ve yıkıcılığı ne yazık ki kendilerini güvende hissedenler tarafından; savaşı çıkaranlara değil, bu savaşların doğal sonucu olan mültecilere mal ediliyor. Oysaki bugün görmezden geldiğimiz ama aynı zamanda işimize ve güvenliğimize yönelik birer tehdit olarak gördüğümüz mülteciler; her birimize bir gün evimizden, yurdumuzdan ayrılmak zorunda kalabileceğimizi hatırlatmalı.

Dünyanın birçok yerinde mülteci düşmanlığı yaşanıyor. Ancak “nefret etmenin” normalleştirilmeye çalışıldığı ülkemizde mülteci karşıtlığının kaygı verici boyutlara ulaştığı aşikar. Biz, bu nefret kültürü ile mücadele eden, bir arada yaşamı inşa etmek için çalışan Halkların Köprüsü Derneği olarak, Türkiye’de ve dünyada yaşayan mültecilerin yaşamlarına bu kez de sinema aracılığı ile dikkat çekmek istiyoruz. Bu amaçla Uluslararası Mülteci Film Festivali’ni düzenleyeceğiz. Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz festivalde mülteciler tarafından çekilmiş ya da mülteciliği odağına almış olan kurmaca ve belgesel dallarında filmlere yer vereceğiz. Festivalimizde uzun metrajlı filmlerin yanı sıra kısa filmler de gösterim olanağı bulacak.

Sizleri, gündelik yaşamın içinde bazen görünmez olan mültecilerin hayatlarının, hikayelerinin tanığı olmaya davet ediyoruz. Nihayetinde hepimiz mülteciyiz!

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


İzmir International Refugee Film Festival İzmir Mülteci Film Festivali İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali Mülteci Film Festivali Uluslararası Mülteci Film Festivali Film Festivalleri

Detaylar

Başlangıç:
3 Ekim @ 12:00
Bitiş:
8 Ekim @ 23:30
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, ,

Şehir

İzmir / Türkiye

İlçe

Alsancak

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar