Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller İzmir Enternasyonel Fuarı
  • Bu festival geçti.
:

İzmir Enternasyonel Fuarı

2 Eylül 2022 @ 10:00 - 11 Eylül 2022 @ 22:00

91. İzmir Enternasyonel Fuarı 2-11 Eylül’de İzmir Kültür Park’ta gerçekleşecek.


Nerede?

KültürPark İzmir

Detaylar

İzmir’in ticari ve kültürel hafızasını içinde barındıran İzmir Enternasyonal Fuarı, geçmişten bugüne Kültürpark’ta dünyayı bir araya getirmeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük gıda hareketi Slow Food (Yavaş Gıda) önderliğinde iki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde organize edilen “Terra Madre” gastronomi etkinliği bu yıl “Anadolu” konseptiyle İzmir’de düzenleniyor. Terra Madre Anadolu İzmir ismiyle 2-11 Eylül 2022 tarihleri arasında İzmir Enternasyonal Fuarı ile eş zamanlı olarak Kültürpark’ta organize edilen etkinlik, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’deki “Slow Food” birlikleri, Cittaslow Birliği, İzdoğa, İztarım, Grand Plaza Gıda Turizm A.Ş. ve İZFAŞ ortaklığıyla hayata geçiriliyor.

Tarımdaki endüstriyel koşullara ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddeden Terra Madre Anadolu İzmir, Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden küçük üreticiyi, Slow Food birliklerini ve gıda gönüllülerini 91. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Kültürpark’ta buluşturuyor. Anadolu mutfağının ve tarım ürünlerinin tüm örneklerinin yer alacağı Terra Madre Anadolu İzmir’de küçük üreticiler, geçmişten günümüze kadar ulaşan yerel ürünlerini Türkiye’ye ve dünyaya aracısız olarak tanıtmaya hazırlanıyor. Yerel ve uluslararası gıda birliklerinin katıldığı Terra Madre Anadolu İzmir; atölyeler, mutfak workshop’ları, sergiler ve daha birçok etkinlikle Anadolu’nun bereketini dünyaya taşıyor.

İzmir Enternasyonal Fuarı; Terra Madre Anadolu İzmir etkinliklerinin yanı sıra her yıl heyecanla beklenen çim konserleri, Mogambo Geceleri, açık hava gösterileri, oyun ve teknoloji etkinlikleri, sergileri ve birbirinden renkli etkinlikleriyle 91. kez binlerce ziyaretçiye çoşku dolu anlar yaşatmaya ve ticari etkileşimi artırmaya devam ediyor.


1923: Hamparsomyan Binası’nda, Mustafa Kemal Atatürk’ün açılışını yaptığı 1. İktisat Kongresi’yle İzmir’de fuarcılığın temelleri atıldı.

1927: İktisat Kongresi isim değiştirerek, Mithatpaşa Sanat Enstitüsü’nde 9 Eylül Sergisi adıyla yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırladı.

1936: Büyük İzmir yangınıyla yok olan alan, Behçet Uz’un büyük uğraşları sonucu milli bir toplantı alanına dönüştürülen Kültürpark,İzmir Fuarı’yla açılışı yapıldı.

1937: Gençlerin havacılığa olan ilgisini artırmak amacıyla Kültürpark’a yapılan Paraşüt Kulesi açıldı.

1942: 2. Dünya Savaşı nedeniyle sığınakların ve karartma gecelerinin zamanıydı. Bu karanlık dönemlerde fuarın yokluğunu hissettirmemek adına Kültürpark Eğlenceleri düzenlendi.

1947: İzmir Fuarı Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Birliği (UFI)’ne üye oldu.

1956: İzmir Fuarı Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes tarafından açıldı.

1964: 33. İzmir Fuarı’nda minyatür tren ilk kez Kültürpark içerisinde dolaşmaya başladı.

1967: Sanat Güneşi Zeki Müren Fuar kapsamında, Manolya Bahçesi’nde sahne aldı.

1968: UFI Kongresi İzmir’de yapıldı.

1971: Dönemin yeni ürünlerinin sergilendiği İzmir Fuarı’nda, binlerce ziyaretçi ilk kez yürüyen merdivenle tanıştı.

1973: ABD, İEF’ye Ay’dan taş getirdi. Soğuk savaşın iki büyük cephesi; ABD ve SSCB Pavyonları’nda uzay savaşları yaşandı.

1980: İhtilal nedeniyle İEF etkinliklerine bir gün ara verildi. İEF ziyaret saatleri sıkıyönetim saatine göre yeniden düzenlendi.

1989: İlk sayısal loto çekilişi 58. İzmir Fuarı’nda yapıldı.

1990: İzmir’i fuarlar kenti konumuna getirmek amacıyla İZFAŞ kuruldu.

1992: İEF’nin ilk onur konuğu ülkesi Fransa oldu.

2004: İEF 10 gün olarak kısaltıldı. Uluslararası İzmir Fuar Alanı hizmete girdi.

2005: İEF’nin ilk onur konuğu ili Mardin oldu.

2011: İEF’nin ilk partner ülkesi Avusturya oldu.

2016: İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ana teması “inovasyon” olarak belirlendi. Bu temayla birlikte İEF yeni bir boyut kazandı.

2017: Ana teması İnovasyon – Enerji, Onur Konuğu İli Muğla, Partner Ülkesi Rusya olan İzmir Enternasyonal Fuarı yükselen çizgisini sürdürdü.

2018: Ana teması “Teknoloji” olan 87. İzmir Enternasyonal Fuarı; partner ülke olarak Sırbistan’ı, odak ülke olarak ise Hindistan’ı ağırladı.

2019: İzmir Enternasyonal Fuarı 88. yılında partner ülke olarak dünya devlerinden Çin Halk Cumhuriyeti’ni, odak ülke olarak bir kez daha Hindistan’ı ağırlarken; İstanbul ve Kahramanmaraş ise bu yılın “onur konuğu illeri” olarak fuarda yer aldı.Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 5 Toplam: 1

Puanladınız:


Enternasyonel Fuar İzmir Enternasyonel Fuarı İzmir Fuarı Geleneksel Festivaller Ticaret Festivalleri
Başlangıç:
2 Eylül 2022 @ 10:00
Bitiş:
11 Eylül 2022 @ 22:00
İzmir
İzmir, Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon