Yükleniyor Festivaller

Germiyan Festivali

 10 Ekim 2020 @ 10:00 - 11 Ekim 2020 @ 23:30     İzmir    Ücretsiz

: / /

Çeşme Belediyesi’nin “9 Durak 9 Deneyim” projesi kapsamında yer alan  Germiyan Festivali bu yıl da dopdolu içeriğiyle ziyaretçilerine adeta zaman yolculuğu yaşatacak. Her yıl Ekim ayında yapılacak Germiyan Festivali’nde Germiyan’a has geleneksel tatlar stantlarda görücüye çıkacak.

Festivalin resmi etkinlik tarihi henüz açıklanmamıştır. Organizasyon ekibi tarafından kesin tarih açıklandığında festtr.com ve festivalin resmi internet hesaplarında kanallarından duyurulacaktır. Lütfen programınızı resmi tarih açıklanmadan yapmayınız.

Detaylar

Çeşme Belediyesi’nin gerçekleştirdiği etkinlik; ilçenin geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan köklü bir tarihe ve kültüre sahip Germiyan Mahallesi’nde gerçekleşecek. Ekim ayı içerisinde“Germiyan Festivali” adıyla düzenlenen şenliğin sloganı ise “Bereketli Toprakların Büyüsü”…

‘Bütünşehir kanunu’ kapsamında statüsü köyden mahalleye dönüştürülen Germiyan’da yapılan festival, fırından köy kahvesine, bölge sakinlerinin evlerinden köy evine kadar tüm mahalleyi kapsıyor. Sınırları bölge dışına taşmış Germiyan Ekmeği’nin yanı sıra yörede yetişen ürünlerin de şenliğin önemli bir parçası olduğu festivalde; Germiyan halkının geleneksel ekmek yapımı ve mutfak gereçleri ile köy eski fotoğraf ve kıyafetleri de sergilerle ziyaretçileri ağırlıyor, bölge halkı da kendi yetiştirdiği ürünleri sergileme fırsatı buluyor

Ekmek, ev sabunu ve kopanisti (basma peynir) yapımı atölyelerinin de ücretsiz olarak ziyaretçileri ağırladığı Germiyan Festivali’nde; gastronomi söyleşileri, ekmek yarışması, sergi ve konserlerin yanı sıra bir çiftin köy geleneklerine uygun olarak kına gecesi, nikah ve düğün yemeği de gerçekleştiriliyor.

Germiyanlıların mutfağında yıllardır yapılan, artık çok az kişinin bildiği yöresel yemeklerinin, bölge sakinlerinin geçmişte giydiği kıyafetlerin ve mutfakta kullandığı araç gereçlerin festival aracılığıyla günümüze taşındığı ve festival ziyaretçileriyle tanıştırılmasının sağlandığını vurgulayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Tamamen Germiyan’ın kendi öz değerlerinden oluşan bir festival. Turistik boyutu ve değerinin yanı sıra bir neslin kendi köklü gelenek ve bilgisini başka bir nesle aktarması, kültür mirasının yaşaması açısından da ayrı bir önem teşkil ediyor.” dedi.

facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Germiyan Çeşme İzmir

Çeşme Belediyesi’nin "9 Durak 9 Deneyim" projesi kapsamında yer alan ve beşinci kez düzenlenecek olan Germiyan Festivali bu yıl da dopdolu içeriğiyle ziyaretçilerine adeta zaman yolculuğu yaşatacak. 6-7 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan 5. Germiyan Festivali’nde Germiyan’a has geleneksel tatlar stantlarda görücüye çıkacak. Şekeriçi (Damat Kurabiyesi), Kopanisti Peyniri gibi yöresel lezzetlerin atölyeleri, söyleşiler, yerel kültüre ait gösteriler ve geleneksel hale gelen Ekmek Yarışması da festivale renk katacak. 6 Ekim Cumartesi günü saat 10.00’da; Germiyanlı üreticilerin kendi ürettikleri ürünlerin satıldığı stantların açılışı ile başlayacak festivalin ilk gününde saat 11.30’da Germiyan düğünlerinin değişmez lezzeti olan Şekeriçi (Damat Kurabiyesi) yapım atölyesi ve saat 16.30’da Kopanisti Peyniri yapımı atölyesi gerçekleştirilecek. <strong>Festival Korteji saat 13.00’de</strong> Renkli görüntülere sahne olan Festival Korteji, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın ve festival ziyaretçilerinin katılımıyla, saat 13.00’de, Germiyan İlkokulu önünde başlayacak. Festival kapsamında, saat 14:00’de, Köy Kahvesi’nde "Eski Fotoğraflar" sergisi, Eski Un Fabrikası’nda “Eski Araç Gereçler" sergisi ve “Suna Erdoğan Resim Sergisi” açılışları gerçekleştirilecek. Saat 15.00’de Köy Kahvesi’nde Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Engin Önen tarafından; "Germiyan’ın Sosyal ve Kültürel Tarihi: Belgeler, anılar ve öyküler" söyleşisi gerçekleştirilecek. Festivalin ilk günü, saat 19.30’da Germiyan Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan Germiyan usulü “Kına Gecesi Sini Töreni” ile son bulacak. <strong>Festivalin ikinci günü de dopdolu</strong> Festivalin ikinci günü olan 7 Ekim Pazar günü saat 11.30’da Nokokira isimli mekanda Cengiz Kaya tarafından “Köy Sabunu Atölyesi” gerçekleştirilecek. 12.30’da ise Germiyan evlerinin duvarlarına çizdiği desenlerle adını Türkiye’de duyuran Nuran Erden, Goca Emine isimli mekanda "Taş Boyama" atölyesi düzenleyecek. Seferihisar Can Yücel Tohum Takas Merkezi Yöneticisi Aylin Bostan ve İzmir Yerel Tohum Topluluğu Sözcüsü Göknur Yumuşak tarafından gerçekleştirilecek “Tarım zehirleri ve yerli tohumun önemi” söyleşisi ise saat 14.00’de Köy Kahvesi’nde düzenlenecek. <strong>Yarışma sonrası Deniz Polat konser verecek</strong> Ekmeğiyle ünlü Germiyan’da, festival kapsamında geleneksel olarak her sene düzenlenen “Ekmek Yarışması” saat 16.00’da Germiyan İlkokulu Bahçesi’nde gerçekleştirilecek. Yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin verileceği törenin ardından festival, saat 18.00’de yapılacak Deniz Polat Konseri ile sona erecek.

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
10 Ekim 2020 @ 10:00
Bitiş:
11 Ekim 2020 @ 23:30
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, ,

Şehir

İzmir / Türkiye

Organizatör

Çeşme Belediyesi

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar