Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller Germiyan Festivali
  • Bu festival geçti.
:

Germiyan Festivali

10 Ekim 2020 @ 10:00 - 11 Ekim 2020 @ 23:30
İzmir Ücretsiz

Çeşme Belediyesi’nin “9 Durak 9 Deneyim” projesi kapsamında yer alan  Germiyan Festivali bu yıl da dopdolu içeriğiyle ziyaretçilerine adeta zaman yolculuğu yaşatacak. Her yıl Ekim ayında yapılacak Germiyan Festivali’nde Germiyan’a has geleneksel tatlar stantlarda görücüye çıkacak.


Nerede?

Germiyan İzmir

Detaylar

Çeşme Belediyesi’nin gerçekleştirdiği etkinlik; ilçenin geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan köklü bir tarihe ve kültüre sahip Germiyan Mahallesi’nde gerçekleşecek. Ekim ayı içerisinde“Germiyan Festivali” adıyla düzenlenen şenliğin sloganı ise “Bereketli Toprakların Büyüsü”…

‘Bütünşehir kanunu’ kapsamında statüsü köyden mahalleye dönüştürülen Germiyan’da yapılan festival, fırından köy kahvesine, bölge sakinlerinin evlerinden köy evine kadar tüm mahalleyi kapsıyor. Sınırları bölge dışına taşmış Germiyan Ekmeği’nin yanı sıra yörede yetişen ürünlerin de şenliğin önemli bir parçası olduğu festivalde; Germiyan halkının geleneksel ekmek yapımı ve mutfak gereçleri ile köy eski fotoğraf ve kıyafetleri de sergilerle ziyaretçileri ağırlıyor, bölge halkı da kendi yetiştirdiği ürünleri sergileme fırsatı buluyor

Ekmek, ev sabunu ve kopanisti (basma peynir) yapımı atölyelerinin de ücretsiz olarak ziyaretçileri ağırladığı Germiyan Festivali’nde; gastronomi söyleşileri, ekmek yarışması, sergi ve konserlerin yanı sıra bir çiftin köy geleneklerine uygun olarak kına gecesi, nikah ve düğün yemeği de gerçekleştiriliyor.

Germiyanlıların mutfağında yıllardır yapılan, artık çok az kişinin bildiği yöresel yemeklerinin, bölge sakinlerinin geçmişte giydiği kıyafetlerin ve mutfakta kullandığı araç gereçlerin festival aracılığıyla günümüze taşındığı ve festival ziyaretçileriyle tanıştırılmasının sağlandığını vurgulayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Tamamen Germiyan’ın kendi öz değerlerinden oluşan bir festival. Turistik boyutu ve değerinin yanı sıra bir neslin kendi köklü gelenek ve bilgisini başka bir nesle aktarması, kültür mirasının yaşaması açısından da ayrı bir önem teşkil ediyor.” dedi.

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 0 Toplam: 0

Puanladınız:


Yöresel Şenlikler
Başlangıç:
10 Ekim 2020 @ 10:00
Bitiş:
11 Ekim 2020 @ 23:30
Ücret:
Ücretsiz
İzmir
İzmir, Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon