Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller GastroAntep Kültür Yolu Festivali
:

GastroAntep Kültür Yolu Festivali

14 Eylül @ 10:00 - 22 Eylül @ 23:00

GastroAntep Kültür Yolu Festivali 14-22 Eylül tarihlerinde Gaziantep’te düzenlenecek.


Nerede?

Gaziantep

Detaylar

Gaziantep, Gastronominin tarihle harmanlandığı şehir…

İnsanlığın ilk kez tarım ve hayvancılık yapmaya başladığı Mezopotamya bölgesinin kuzey-batı ucunda yer Gaziantep, bölgede Akdeniz ve kara iklimlerinin geçişkenlik gösterdiği eşsiz bir coğrafyada yer almaktadır.

İklimin ve verimli toprakların etkisi Gaziantep’in sayısız farklı çeşitte tarımsal ürüne ev sahipliği yapmasını sağlamaktadır.

Kent ayrıca insanlık tarihinin farklı onlarca devresine tanıklık etmiş, Tarihi İpek yolunun en önemli noktalarından birinde kurulmuştur. Binlerce yıldır kültürlerin, fikirlerin, bilimin değiş tokuş yapıldığı kentin mutfağı da kentin tüm bu özelliklerinden etkilenmiştir.

Gaziantep Yemenden başlayıp kuzeyde Kafkaslara kadar giden hat üzerinde yer alan farklı kültürlerin ve Hindistan’dan başlayıp Anadolu’nun Ege bölgesinde biten doğu-batı hattında yer alan onlarca farklı kültürlerin özelliklerini harmanlamış bir kenttir. Kentin mutfağı tarih boyunca bu kültürel harmanın en kuvvetli öğesi olmuştur.

Gaziantep, 2015 yılında UNESCO’nun UCCN programına (Unesco Creative Cities Network) Türkiye’den gastronomi alanında dahil olan ilk şehir olma özelliğini taşımaktadır.

GastroAntep, Gaziantep’in eşsiz mutfağını dünyaca ünlü Michelin yıldızlı restoran şefleri, gastronomi profesyonelleri, akademisyenler, öğrenciler ve tüm halkımızın katılımı ile Gaziantep’i Geliştirme Vakfı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonuyla gerçekleştirmeyi planlamaktadır.

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 3.67 Toplam: 3

Puanladınız:


GastroAntep GastroAntep Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali GastroAntep Kültür Yolu Festivali Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali Gaziantep Yemekleri Festivali Gastronomi Festivalleri Gurme Festivalleri
Başlangıç:
14 Eylül @ 10:00
Bitiş:
22 Eylül @ 23:00
4 Yorum

GastroAntep Kültür Yolu Festivali

  • Mehmet Kaplan

    Öncelikle böyle kapsamlı ve ciddi bir kültür etkinliği hazırladığınız için Kültür Bakanlığımıza Gaziantep Buyükşehir Belediye başkanımız sayın Fatma ŞAHİN hanımefendiye ve ekibine ayrıca bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum.Festivale katıldım için müracaatta bulundum ama olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapılmadı.saygılarımla

  • Lilia Margarita

    Es posible acceder a cursos de dulces y postres típicos de la gastronomía regional especiales para extranjeros?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon