Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Eskişehir Film Festivali

 3 Aralık 2021 @ 11:00 - 11 Aralık 2021 @ 23:30     Eskişehir

: / /

21. Uluslararası Eskişehir Film Festivali 3-11 Aralık tarihleri arasında seyirciyle buluşuyor.


Nerede?

Anadolu Üniversitesi Eskişehir


Detaylar

devamını oku... kapat

Ülkemizin iletişim alanında eğitim veren en köklü fakültelerinden biri olan İletişim Bilimleri Fakültesi de bu yıl 41’ıncı yaşını kutluyor. Kurulduğu ilk günden bu yana her türlü teknolojik yenilik ve iletişim alanındaki gelişmeleri sürekli takip eden ve bunu öğretim hayatına sokan fakültemiz Eskişehir Uluslararası Film Festivali gibi etkinliklerle bünyesindeki öğrencilerin sadece teorik olarak değil, alanlarıyla ilgili etkin bir sosyal ortamla da öğrenmelerine, iletişim kurmalarına ve kendilerini ifade etmelerine olanak sağlamaktadır.

Türkiye’de başka bir örneği bulunmayan Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin 21’nci yaşını kutladığımız bu yıl da farklı ülkelerden pek çok farklı filme yer verdiğimiz seçkimizi siz değerli izleyicilerimizin beğenisine sunuyoruz. Öğrencilerimizin sinema alanındaki bilgi ve birikimlerini geliştirecek atölyeler, çoğunun yönetmenliğini gençlerin ve öğrencilerin yapmış olduğu kısa filmler, Türk sinemasının önde gelen filmleri bu yıl da festivalimizde yer alacak.


Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin 21’incisi, 3-11 Aralık’ta düzenlenecek.
Festival Yönetmeni Serhat Serter, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Frigya Salonu’ndaki tanıtım toplantısında, COVID-19 salgınından önce 20’ncisi düzenlenen festivale 10 bin biletli sanatseverin katıldığını, bu yılki etkinliğin de büyük ilgi göreceğini söyledi.

Festival Yönetmen Yardımcısı Yaprak İşçibaşı da festivalde Onur Ödülü’nün Erdem Kıral ile Nur Sürer’e, Emek Ödülü’nün ise Tijen Par ve Kadir Beycioğlu’na verileceğini bildirdi.

Yönetmen Yardımcısı Aysun Yüksel ise festivalde bu sene de atölye çalışmaları ve panellerin gerçekleştirileceğini kaydetti.


Program

Eskişehir Uluslararası Film Festivali tüm dünyayı etkisine alan Covid-19 pandemisi nedeniyle zorunlu olarak uzak kaldığı sinema salonlarına geri dönüyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen Eskişehir Uluslararası Film Festivali, bu yıl 3-11 Aralık 2021 tarihleri arasında sinema severlerle buluşuyor.

Türkiye’nin üniversite kimliği taşıyan uluslararası tek uzun metrajlı film festivali olan Eskişehir Uluslararası Film Festivali 21. yılında da çizgisini koruyor. Her yıl büyük bir özen ve hevesle hazırlanan ancak bir süre ara verilmek zorunda kalınan festival, Eskişehir’e ve sinema severlere yeniden kavuşmanın heyecanını yaşatacak. Her zaman olduğu gibi bu yıl da Festival sinema severlere ve üniversite öğrencilerine, gösterimi yapılan filmlerin yönetmenlerinin ve usta sinemacıların içinde bulunduğu söyleşilerin ve sinema derslerinin yer aldığı, zengin bir program sunacak. Geçmiş yıllarda da olduğu üzere bu sene de Festival yeni filmleri ve yönetmenleri keşfetmeyi, filmlerin yaratıcıları ile buluşturmayı, sinema üzerine düşündürmeyi hedefliyor.

Eskişehir Film Festivali’nin ülkemizde düzenlenen diğer uluslararası festivallerden en önemli farkı, yıllardır seçkilerinin içerisine “Engelli Farkındalık” bölümü ekleniyor oluşu. Bu sene festival ekibi, bu sorumluluk bilinciyle, Festival açılış tarihini 3 Aralık olarak belirlemiş bulunuyor. Bu kapsamda Jerry Rothwell imzalı “The Reason I Jump” * (Zıplama Nedenim) ve Ignacio Marquez imzalı “The Special” ** (Özel)” filmlerinin de sanat severlerle buluşturulması hedefleniyor. Anadolu Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan Festival Düzenleme Ekibi, Engelli Farkındalık alanında duyduğu sorumluluk bilinci ile sanatın birleştirici gücünü arkasına yürütüyor çalışmalarını.

Sunuculuğunu oyuncu Sermet Yeşil’in üstleneceği Festival’ in açılış gecesinde Sinema Anadolu pek çok konuğa ev sahipliği yapacak. Bu sene İspanya, İzlanda, Ukrayna, Costa Rika, Hırvatistan, Malta, Meksika, Avusturya, Japonya, İran, Fransa, Çad Cumhuriyeti, Danimarka, Çekya, Hindistan, Birleşik Krallık, ABD, Venezuela, Almanya ve Türkiye’den filmlerle izleyiciyi buluşturacak Festival’ de, açılış filmi Parallel Mothers (2021) başta olmak üzere Kaçış/Free (2021), Clara Sola (2021) ve Özel/The Special (2021) filmlerinin de Türkiye prömiyeri 21. Eskişehir Uluslararası Film Festivalinde gerçekleşecek.

21 yılı geride bırakmış olsa da her zaman genç bir ruhla izleyicisiyle buluşan Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin bu özelliği ve kavuşma heyecanı bu sene Festival afişlerinde de kendini hissettiriyor. Usta fotoğraf sanatçısı Tamer Yılmaz’ ın imzasını taşıyan rengârenk afişler Aralık ayının soğuk havasında görenlerin içini ısıtacak.

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


Eskişehir Festivali Eskişehir Film Festivali Film Festivali Uluslararası Eskişehir Film Festivali Film Festivalleri

Detaylar

Başlangıç:
3 Aralık 2021 @ 11:00
Bitiş:
11 Aralık 2021 @ 23:30
Festival Kategorisi:
, ,

Şehir

Eskişehir / Türkiye

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın