Yükleniyor Festivaller

Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali

 19 Ekim 2020 @ 12:00 - 23 Ekim 2020 @ 21:00     Erzincan

: / /

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali 19-23 Ekim 2020 tarihlerinde düzenlenecek.


Detaylar

Festivalin amacı, Türkiye’nin ve genel anlamda Anadolu’nun kendi hikaye anlatma biçimini keşfetmek. Bu hedeften yola çıkarak yerli sinema olgusunu irdeleyerek ülkemiz sinema dilinin yol haritasını ortaya koymak. Bunu yapmak için dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler ve yönetmenler, atölye çalışmaları ile gösterim ve söyleşilerle organizasyon fikren temellendirilmiştir.
Ülkemizde sinema kültürünün gelişmesi için yapılan filmler kadar sinemaya dair yapılan çalışmaların da büyük önemi vardır. Hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürü geliştirmek için katkısı çok değerlidir. Erzincan, ülkemizin kuzeydoğusunda, tarihi bir derinliği olan bir şehirdir. Böyle bir şehrin kendine ait bir film festivalinin olması gerek içinde bulunduğu bölge için gerekse ülkemiz için kazanım olacaktır.

2019 yılında ilki gerçekleştirilen Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali hem yerel hem de çevre halk tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali Anadolu’nun sanat ile geçmişten günümüze süregelen bağının ne derece muazzam olduğunu bir kes daha gözler önüne sermiştir. Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata ile olan bağının güçlülüğü yeni yolculukların ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Bu hedefle; yerli sinema olgusu irdelenmiş, ülkemiz sinema dilinin yol haritası ortaya koyularak, dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler, yönetmenler, atölye çalışmaları, gösterimler ve söyleşilerle organizasyon fikren temellendirilmiştir.

Ülkemizde sinema kültürünün gelişmesi için yapılan filmler kadar sinemaya dair yapılan çalışmaların da büyük önemi vardır. Geçmişte Erzincan’da sanata dair yapılan çalışmalar bu şehrin topraklarında filizlenmiş olan birer tomurcuktur. Erzincan’ın bu anlamda hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürünü geliştirmek için katkısı çok değerlidir. Erzincan, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde, tarihi derinliği olan bir şehirdir. Gelin, bu filiz veren şehri beraber tekrardan keşfedelim.

Erzincan, kültürel etkinlikler açısından daha büyük bir potansiyeli kullanma imkanına sahiptir. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’ndeki 25.000 öğrenciye de hitap edecek büyük çaplı organizasyonlar, şehir için önemli bir alanı dolduracaktır. Aynı zamanda 1.Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali’ne yerel ve çevre illerden katılım gösteren üniversite öğrencileri ve halkın, 2.Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali’ne de artarak katılımıyla toplamda 30.000 katılımcıya ev sahipliği yapması beklenmektedir. Amacımız Erzincan’ın marka haline dönüşen Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali’nin 2.sini gerçekleştirmektir.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Erzincan

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
19 Ekim 2020 @ 12:00
Bitiş:
23 Ekim 2020 @ 21:00
Festival Kategorisi:
, ,
Website:
https://www.erzincanfilmfestivali.com/

Şehir

Erzincan / Türkiye

Yorum Bırakın

Avatar