Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Doğanşehir Elma ve Kültür Festivali

8 Eylül 2019 @ 12:00 - 21:00 Malatya Ücretsiz

Doğanşehir Elma ve Kültür Festivali her yıl Eylül ayında Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde düzenlenmektedir.


Festival tarihi henüz kesinleşmemiştir. Resmi festival tarihi açıklandığında FestTR'den ulaşabilirsiniz.

AÇIKLAMA

Festivalin Amaçları Şunlardır:
1. Toplumun çeşitli kesimlerini bir araya getiren yaşam, paylaşım ve dayanışma alanları ile festival süresince katılımcılar arasında kültürel alışveriş ve bilgi transferini sağlayacak platformlar oluşturmak.
2. Ulusal kültürel ilişkilerin arttırılmasını aynı zamanda barışın, dostluğun, hoşgörünün, sevginin yaşatılması ve güçlendirilmesini sağlamak.
3. Doğanşehir yöresinin soğuk suları, yayla havası ile elit bir konuma sahip olan doğal güzelliklerini, ülke ekonomisine büyük katkısı olan elmayı tanıtıp ve yaşatıp, bunların diğer topluluklar tarafından tanınmasını sağlamak ve diğer kuşaklara aktarmak.
4. Doğanşehir ilçesine emek vermiş tüm kişilerin yapıcı olduğu, tüm yerel değerlere sahip çıktığı ve yaşatıldığını kamuoyuna duyurmak. Basının ve kamuoyunun desteğiyle bu etkinlikleri ülke çapında özendirmek.
5. Alternatif kültür anlayışlarını tanıtmak ve geliştirmek.
6. Türkiye’nin Doğudan Güneye açılan kapısı olan Doğanşehirli vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde yaşadığını göstermek.
7. Doğanşehir halkının manevi değerlerinin, gelenek ve göreneklerinin, yaşantı ve düşünce biçiminin, sanatsal varlıkları gibi değerleri ile birlikte, çok sayıda coşkun ve doğal su kaynakları ile birlikte doğal güzelliği ve serin yayla havası olması nedeniyle her tarihsel dönemde kullanılan, ilçeyi kuşatan surları, Dünyanın ilk sanatoryumunun kurulduğu yer olma özelliği taşıyan tarihi höyüğü ile bilinen ve Selçuklulardan günümüze kadar gelen ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan mekânsal zenginliğini içeren tarihsel yapısı ile kültürel kimliğinin ortaya koymak suretiyle tarihe ışık tutan yerleri ve doğal güzellikleri ile Doğanşehir’in Dünya’ya tanıtılmasını sağlamak.

Bununla beraber ilçenin önemli gelir kaynağı olan ve organik tarım uygulamalarının en iyi örneklerinin sergilendiği elma yetiştiriciliği sonucu üretilen elmanın tüm Dünya’ya tanıtılması ile üreticinin ürünü değerlendirmek, ürün pazarı oluşturmak, halkın ekonomisi canlandırarak ülke ekonomisini kalkındırmak. Ayrıca halkın elmaya olan ilgi arttırmak bunun yanı sıra turist kalış süreleri uzatmak, kültürel gelişimi sağlamak ve yöre insanının yaşam kalitesini arttırmak. 8. Doğanşehir’in ismini duyurmakla sağlayacağı katkı sebebiyle yörenin bilinirliğini artırmak ve festival dışı zamanlarda da tercih edilmesine katkı sağlamak.

PROGRAM

Doğanşehir Elma ve Kültür Festivali programı henüz açıklanmadı. Açıklandığında güncel programa FestTR’den, sosyal medya hesaplarımızdan ve festivalin resmi internet hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi
Doğanşehir Malatya

Organizatör

Doğanşehir Belediyesi

Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?