Yükleniyor Festivaller

Balkan Panorama Film Festivali

 15 Ekim 2020 @ 12:00 - 21 Ekim 2020 @ 21:00     İzmir

: /

Buca Belediyesi’nin himayesinde 15 – 21 Ekim 2020 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek 6. Balkan Panorama Film Festivali’nde yarışacak filmler belirlendi.


Detaylar

Türkiye’nin Balkan coğrafyası ile son derece güçlü kültürel, tarihsel ve akrabalık bağları vardır. Balkan Panorama Film Festivali sinema bağlamında Türkiye ile Balkanlar arasındaki köprü görevini ciddi anlamda üstlenmektedir. Festival Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Film Tasarım ve Yönetmenliği ASD öğretim üyesi Doç. Dr. Sali Saliji tarafından kurulmuştur ve 2015 yılından beri İzmir’de düzenlenmektedir. 2018 yılına kadar Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve DESEM desteğiyle 4 festival gerçekleştirilmiştir. Gerek festivalin misyonu, gerekse festival katılımcılarının ve Balkan coğrafyasının artan ilgisi ve talepleri, festivalin daha büyük bir organizasyonla yapılması ihtiyacını doğurmuştur. Bu hedef doğrultusunda 2019 yılında Buca Belediyesi ile iş birliğimiz başlamıştır ve Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde 5. Balkan Panorama Film Festivali düzenlenmiştir. 2020 yılından itibaren ise Balkan Panorama Film Festivali Buca Belediyesi’nin himayesi altında düzenlenmektedir. Bu bağlamda 6. Balkan Panorama Film Festivali 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Pembe Köşk Kültür ve Sanat Merkezi, Tarık Akan Gençlik Merkezi ve Buca’nın farklı yerlerinde kurulacak olan açık hava sinemalarında düzenlenecektir.

Festivalde Türkiye ve Balkan yapımı uzun ve kısa metraj kurmaca ve belgesel filmler gösterilecektir. Festivalin sembolü olan Sarı Şemsiye ödülü, Ulusal ve Uluslararası olmak üzere aşağıda belirtilen dört dalda verilmektedir.

Sarı Şemsiye Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
Sarı Şemsiye Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
Sarı Şemsiye Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması
Sarı Şemsiye Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması
Yarışmaların kazananları para ödülü ve Sarı Şemsiye ödülü heykelciği ile ödüllendirilir. Ayrıca yukarda belirtilen her dalda Sarı Şemsiye Jüri Özel Ödülü de verilmektedir.

2020 yılında 6. kez gerçekleştirilecek Balkan Panaroma Film Festivali, Buca Belediyesi’nin himayesinde, Rumeli Organizasyon tarafından düzenlenmektedir.

Genç bir festival olmasına karşın, içinde barındırdığı kadro ve kadronun tecrübesi festivalin hedeflerini büyütmesini ve onlara doğru emin adımlarla yürümesini sağlamaktadır. Buca Belediyesi’nin desteğiyle makul bir süre içerisinde Avrupa’nın en önemli Balkan temalı festivali olacağı konusunda inancımız tamdır ve çabamız hep bu yönde devam edecektir.

Festivalin kapsadığı ülkeler: Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Macaristan, Moldova, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Buca İzmir

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 5

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
15 Ekim 2020 @ 12:00
Bitiş:
21 Ekim 2020 @ 21:00
Festival Kategorisi:
,
Website:
https://www.bpff.art/

Şehir

İzmir / Türkiye

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar