Yükleniyor Festivaller

Bachçede Yaz Festivali

 25 Ağustos 2020 @ 20:30 - 10 Eylül 2020 @ 23:30     İstanbul

: /

Bachçede Yaz Festivali Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta klasik müzikseverlerle buluşuyor.

Otel & Ulaşım Sorgula

setur otelz.com touristica tatilbudur.com neredennereye.com

Detaylar

“Hepimiz için zorlu geçen bu dönemde, konserlerimizle yeniden sizlerle olabildiğimiz için mutluluk duyuyoruz. Bu yılki festivalimizde doğumunun 250. yılında Beethoven’ı anıyoruz ve bu vesileyle çağdaşı Eski Türk müziğinin dahi bestecisi Dede Efendi’yi de müzik severlere hatırlatıyor ve sunuyoruz. Dede Efendi için Kamran İnce’nin festivalimize özel bestelediği ‘‘Dede Remix”in dünya prömiyerini kaçırmayın! Bunun yanında Türk ve Avrupa eski müziğini de yerli yabancı topluluklardan dinleyeceğiz. 25 Ağustos ve 10 Eylül tarihleri arasında İstanbul’un eşsiz bahçesi Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta yapacağımız konserlerimizde İstanbullularla müzik zevkini paylaşacağımız için heyecanlıyız.

Festivalimize, artık bütün dünyanın tanıdığı Can Çakmur’un piyano resitaliyle 25 Ağustos’ta güçlü bir açılış yapıyoruz. 2018 yılında Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması ve 2017 yılında Uluslararası İskoç Piyano yarışması birincisi olan piyanist, kariyerini çok genç yaştan itibaren elde ettiği başarılarla süslemiştir. Dünyanın ve Türkiye’nin pek çok yerinde, dünyanın önemli şefleri ve orkestralarıyla solist olarak konserler veren Çakmur, özel bir programla bizlerle olacak.

İkinci konserimiz; Macar klavsen virtüözü Márton Borsányi, İstanbullu müzisyenler İklim Tamkan (klavsen), Senem Demircioğlu (mezzo soprano) ve arkadaşlarının vereceği son derece dinamik bir konser olacak. Borsányi, parlak tekniği, etkileyici stilistlik özelliklerin olağanüstü ustalığını bir arada barındırırken, seçtiği repertuarın ifadesi ve süslemesi ile dinleyicileri büyülüyor. 27 Ağustos’ta gerçekleşecek bu konser, İstanbul’da ilk kez iki klavsenin aynı anda sahnede bulunduğu bir topluluğun konseri olması bakımından da özel bir yere sahiptir.

29 Ağustos’ta ise daha önce Bach & Bahar festivalimizde akıllarda yer eden bir performans sergilemiş olan Baroque Ensemble Transylvania, Dimitrie Cantemir’in ülkesinden bizlere etkileyici bir barok gecesi sunmaya geliyor!Festivalimize Rusya’dan katılacak Gagik Makichyan ve Natalia Sokolovskaya Beethoven viyolonsel piyano sonatlarının yanı sıra klasik müziğin sevilen eserlerini seslendirecekler. Daha önce Rusya’nın Ulusal Filarmoni Orkestrasının viyolonselciliğini yapmış olan, izleyiciyle kurduğu güzel etkileşim ile bilinen Makichyan ve MozARTe, Nuova Coppa, María Herrero gibi uluslararası piyano yarışmalarında birincilik ödülüne layık görülen dünyaca ünlü piyanist Sokolovskaya bize 31 Ağustos’ta unutulmaz bir Beethoven gecesi yaşatacak.

Münip Utandı ve Türk Sazları Topluluğu, 2 Eylül’de bir Osmanlı-Türk musikisi konseri ile müzik tutkunlarına gerçek bir şölen sunacak. 3. Selim’den Münir Nurettin’e, şarkılardan saz eserlerine uzanan, çok seveceğiniz bir repertuar ile karşınızda olacaklar. Bu konserin repertuarı Münip Utandı tarafından müzikseverlerin beğenisi ön planda tutularak hazırlandı.

3 Eylül’de ise geçtiğimiz yıl olağanüstü kapanış konseriyle tüm izleyicilerin dakikalarca ayakta alkışladığı The Barock Moscow Ensemble bu yıl da İstanbul dinleyicileriyle buluşmaya geliyor. Grup geçtiğimiz yıl hem ensemble olarak hem de yer yer programa ekledikleri solo klavsen, keman, viyolonsel ve barok gitar parçalarıyla muhteşem bir konser gerçekleştirmişti.

Festivalimize katılanların yine geçtiğimiz yıllardan aşina olduğu bir diğer grup ise İzmir Barok. Türünün en sevilen gruplarından, yeni kayıtlarıyla hep güncel kalmayı başaran gurur duyduğumuz bu topluluk 8 Eylül’de bizleri Rönesans’tan Barok döneme bir yolculuğa çıkaracak. Konserde J.Fux’un Posta Turcica’sından, G.F. Telemann’ın Mezettin en Turc eserine, Jean-Baptiste Lully’nin Türk Paşasını Karşılama Marşı’ndan Ali Ufki Bey’in sözlü eserlerine uzanan çok çeşitli ve renkli bir repertuar yer alacak.

2020 Beethoven’ın 250. yılını onurlandırdığımız festivalimizin kapanış konserinde ise çok özel bir konser için, Borusan Quartet’ten tanıdığımız kemancı Olgu Kızılay; aralarında X. Witold Lutoslawski Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nın da bulunduğu birçok uluslararası yarışmada ödüller kazanan genç viyolonselci Dorukhan Doruk; ve Amerika da dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde konser veren, Frances M. Wentz Turner Memorial ödüllü piyanist Jerfi Aji tarafından oluşturulan bu topluluk, oda müziğinin herkesçe bilinen şaheserlerinden Beethoven’ın Archduke Trio’su ve Dvořák’ın Dumky Trio’sunu ve ayrıca Kamran İnce’nin festivalimiz için özel olarak bestelediği Dede Remix’i seslendirecekler.

Hakan Erdoğan Prodüksiyon tarafından düzenlenen festival; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sabancı Üniversitesi, Le Meridien İstanbul Etiler, ve Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’nin tarafından desteklenmektedir.”


Program

25 Ağustos Can Çakmur Açılış Konseri piyano
27 Ağustos Márton Borsányi & Friends
29 Ağustos Baroque Ensemble Transylvania
31 Ağustos Gagik Makichyan viyolonsel Natalia Sokolovskaya piyano
2 Eylül Münip Utandı ve Türk Sazları Topluluğu 3. Selim’den Münir Nurettin’e
3 Eylül The Barock Moscow Ensemble
8 Eylül İzmir Barok Rönesans’tan Barok Döneme Yolculuk
10 Eylül Olgu Kızılay keman Dorukhan Doruk viyolonsel Jerfi Aji piyano Oda Müziğinin Başyapıtları

facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Sakıp Sabancı Müzesi Sarıyer İstanbul

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
25 Ağustos 2020 @ 20:30
Bitiş:
10 Eylül 2020 @ 23:30
Festival Kategorisi:
,

Şehir

İstanbul / Türkiye

Organizatör

Hakan Erdoğan Productions
Telefon:
(0212) 293 65 42
E-posta:
info@heproductions.com
Website:
http://www.heproductions.com

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar