Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller Ayvalık Tiyatro Festivali
  • Bu festival geçti.
:

Ayvalık Tiyatro Festivali

14 Nisan 2020 @ 15:00 - 19 Nisan 2020 @ 22:00

11. Ayvalık Tiyatro Festivali 14-19 Nisan tarihlerinde Balıkesir’in şirin ilçesi Ayvalık’ta düzenlenecek.


Nerede?

Balıkesir

Detaylar

Ayvalık’ta dokuz yıldır aralıksız devam eden festivalimizin bu yıl onuncusunu düzenleyeceğiz. İlk olarak 2010 yılının nisan ayında 1. Ayvalık Gençlik Tiyatro Şenliği adıyla başlayan festivalimiz 4. Yılında ulusal bir festivale dönüşmüştür. Altı yıl boyunca ulusal festival olarak devam eden ve Ayvalık’la özdeşleşen festivalimiz onuncu yılında uluslararası bir festivale dönüşüyor. Egenin barış ve zeytin kokan bu kıyısında artık tüm sınırlarımızı aşıyor sanatı, tiyatroyu yüzyıllardır bu toprakların özünde olduğu gibi tüm dillere, kültürlere ve inançlara açıyoruz. Tiyatronun özünde olan ortak dili konuşmak, anlamak ve anlatmak için artık her yıl Ayvalık’ta aynı tarihlerde uluslararası düzeyde bir araya geleceğiz.

Her yıl sürekli genişleyen ve şehrimizin tiyatro ile adının duyurulmasında önemli bir misyonu yerine getiren festivalimizi uluslararası bir boyuta dönüştürmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Ayvalık’ta yaşayan biz tiyatro gönüllüleri gelecek kuşaklara kadar uzanacak bu tiyatro hareketliliğinin daha da ivme kazanması için sürekli çabalamaktayız. Bu anlamda şehrimizin duyarlı ve sanatla iç içe yaşayan halkının bizi daha çok destekleyeceğinden eminiz. El ele tutuşarak daha çok çalışarak ve özveri ile bunu başaracağımızdan eminiz. Tiyatro sanatını Ayvalık’ta çok farklı bir noktaya taşıyacak 10. Uluslararası Ayvalık Tiyatro Festivali farklı kültürlerin ve sanat anlayışlarının buluşma noktası olacaktır.

Bu inançla bizi bir araya getirecek, özgürleştirecek, sanatımızı paylaşmanın mutluluğunu yaşatacak ve dostluklar kurmamızı sağlayacak festivalimizde buluşmayı arzu ediyoruz. Çok uzaktan da gelsek çok yakından da hatta ülke sınırlarının da ötesinden aynı ortak dili konuşabileceğimiz tiyatromuz Ayvalık’ta bizi buluştursun istiyoruz. Çünkü sanat engel tanımaz. Tiyatro sınırları aşar. Biz aştık, hadi şimdi sıra sizde; 11. ULUSLARARASI AYVALIK TİYATRO FESTİVALİ’nde buluşalım.

Yeni buluşmalara hazırlanan 9. Ayvalık Tiyatro Festivalinde başvurular yaklaşılıyor. 01 Mart 2018 bu davete katılım için son tarih. Yürekleri büyük olan insanların kısıtlı bütçelerle gerçekleştirdiği festival yine Ayvalık Belediyesi işbirliği ve destekleri ile Kültür Turizm Bakanlığının katkıları, Ayvalık esnafının, sanatın yanında duranların omuzlarında gerçekleştirilecek. Bu bilinçle çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Sanat, her türlü gericiliğin, şiddetin, savaşın, önyargının, eşitsizliğin, sömürü ve istismarın yok edileceğine dair insan iradesinin ve insan var oldukça asla tükenmeyecek olan umudun adıdır. Sanatla yeni bir dünya kurmak mümkündür. Festivaller bu şiarın paylaşıldığı kolektif sanat alanlarıdır. Günümüzde sanatsal faaliyetlerin en geniş kitleye ulaşması, festivaller ile gerçekleşir. Daha iyi üretimlere yönelmede, birbirini değerlendirmede, halkla buluşmada, festivallerin büyük payı vardır. Bu buluşmaların demokratik ortamda oluşması ve tüm halk kitlelerine ulaşması ayrıca bilinçlere nüfuz etmesi, düzenleyenlerin ve paydaşlarının sorumluluğundadır. İşte bu düşünce ile işe koyulan Ayvalık Sanat Derneği ve Ayvalık Kültür Sanat Derneğinden oluşan Festival Yürütme Kurulu her sene yeniden kendini güncellemekte gönüllü çalışanları ile festival havasının Ayvalık’ta ve tüm sokaklarında teneffüs edilmesine gayret etmektedir. Bundan yedi yıl önce Ayvalık Gençlik Tiyatro Şenliği olarak başlayan ve dördüncüsünden sonra Ayvalık Tiyatro Festivaline dönüşen ve artık Uluslararası bir Tiyatro Festivali olma yolunda ilerleyen etkinliklere, ülkemizin birçok bölgesinden katılımlar olmaktadır. Farklı etkinlikler oyun türleri, çocuk tiyatroları, sokak gösterileri, atölye çalışmaları, söyleşi ve deneysel çalışmalar ile festival bir paylaşım ve üretim alanına dönüşmüş, Ayvalık halkı da bu etkinliklerin paydaşı olmuştur.

Festivalimizin amaçlarını başlıklar halinde sıralarsak,

*Tiyatro sanatını Ayvalık ve çevresinde tanıtmak ve sevdirmek,

*Toplumun estetik beğeni düzeyini, tiyatro sanatıyla yükseltmek,

*Var olan özel, amatör ve gençlik topluluklarını desteklemek ve yüreklendirmek,

*Söyleşi ve atölye çalışmalarıyla, bu alanda çalışanların bilgi, deneyim ve       tecrübesinin artmasına yardımcı olmak,

*Sanatın taşıyıcısı ve destekleyicisi olması beklenen kurumların katkısını organize etmek, yönlendirmek,

*Basının ve kamuoyunun desteğiyle, bu etkinlikleri ülke çapında özendirmek,

*Farklı tiyatro anlayışlarını ve tiyatro sanatı üzerindeki deneyimleri, tiyatro emekçilerine, topluma ve gençlere aktarmak,

*Toplumla tiyatro sanatı arasındaki bağı güçlendirmek, algı düzeyini yükseltmek,

*Alternatif tiyatro anlayışlarını tanıtmak, geliştirmek, koşul ve olanak yaratmak.

*Tiyatro sanatına yıllarını vermiş ve ilerlemiş yaşına rağmen sahne tozu yutmaya devam eden emektar oyuncuları ödüllendirmek

*Genç tiyatro oluşumlarını, oyuncuları tiyatro alanında daha iyi olmak için özendirmek,

*Ayvalık’ın kültür ve sanat şehri olma yolculuğuna katkı sunmak ve bu sorumluluğu bunu arzu eden her kesime yüklemektir.

Bu sorumluluk, başta yerel yönetimler olmak üzere, kendini Ayvalık’lı tanımlayan herkesi ilgilendirmektedir. Çünkü böylesi etkinlikler, yalnızca sanatı ve bu oluşumu icra edenleri değil takip edenleri, izleyenleri, yapanları ve destekleyenleri kucaklar ve olduğu kente bir barış havası estirir. Her alanda gerçekleştirilecek diğer etkinliklere, esin ve cesaret verir.

Yaşadığımız dünya sanata ve sanatçıya büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Sanat samimi olmalıdır. Profesyonellik nasıl ki göz boyamak için kullanılmamalı, amatörlük de hafife alınmamalı, yetersizliğin ve niteliksizliğin makyajı olarak kabul edilmemelidir. Bunun için festivalimize başvuranlar kadar, festivalde hangilerinin yer alacağına karar vermek de bizler için ayrı bir sorumluluk yükler. Bu festival katılımcılar için de yeni bir deneyim sunacak er meydanına dönüşmeli, iyi olmak için entelektüel yapı korunmalıdır.

Bu yıl 9. AYVALIK TİYATRO FESTİVALİ’nin sloganı “<b>Her şeye rağmen tiyatro!..</b>” seçilmiştir. Olup bitene itiraz hakkından mahrum bırakılmış insan, sanatın işlevinden habersiz genç, insanca olanı hissedemeyen toplum yaratmaz mı? İnsanın insan gibi yaşamasını savunuyorsak, sanatın da yanında durmalı onu desteklemeli, paylaşılması için mücadele etmeli ve belki de icrasında olmalıyız. Bunu “yaşadım diyebilmek için” yapmalıyız belki de. Sanat, zaten başka nedir ki? Doğayı, emeği ve insan olma onurunu yerle bir eden çelişkilere, anlayışlara ve uygulamalara boyun eğmemek, ötekileştirmeden, küçümsemeden, saldırmadan, şiddet uygulamadan, sömürmeden yaşamayı ilke edinmek ve bu çağrıyı her bireyde içselleştirmek sanatla mümkündür.

Tiyatro geniş halk kitlelerine bir daveti de içerir. Sanatı dert edinmenin bir şeklidir, bir sonucudur tiyatro. Söyleyecek sözü olanların işidir. Bazen bir yaklaşmadır ve bazen de bir itiraz. Sanat, hayatın estetik ve düşünsel tanıklığı, bugünleri yarınlara taşıyacak bir yolculuksa, sanatın içinde önemli yer tutan tiyatro, bu tarihsel ve evrensel sorumluluktan kaçmadan tutkusu olanlar tarafından yapılmaya devam edecektir. Bu yıl festivalimizde bu başat görevimiz olmalı, herkesin, her kesimin, festivale katılan topluluklarımızın, kurumlarımızın, tedarikçilerimizin, sponsorlarımızın ve halkımızın, bu düşüncelerimizi paylaşmasını arzu ediyor, 9. AYVALIK TİYATRO FESTİVALİ’ni hepimize yakışır biçimde var etmeye çağırıyoruz.

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 0 Toplam: 0

Puanladınız:


Başlangıç:
14 Nisan 2020 @ 15:00
Bitiş:
19 Nisan 2020 @ 22:00
Balıkesir
Balıkesir, Türkiye
2 Yorum

Ayvalık Tiyatro Festivali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon