Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Antakya Uluslararası Film Festivali

 14 Aralık 2021 @ 12:00 - 20 Aralık 2021 @ 23:30     Hatay

: /

Antakya 9. Uluslararası Film Festivali 14- 20 Kasım tarihleri arasında Hatay’da düzenlenecek.


Antakya Hatay

Otel & Ulaşım Sorgula

ucuzabilet neredennereye setur touristica tatilbudur

Detaylar

devamını oku... kapat

Antakya’nın tarihini ve mitolojik Defne hikâyesinden esinlenerek ‘’Altındefne Film Festivali’’ ilk kez 20 – 26 Kasım 2013 tarihleri arasında, Mehmet Oflazoğlu öncülüğünde, Fotofilm Sanat Merkezi ve Antakya Kültür Dergisi tarafından düzenlendi. 2015 yılında kurulan Ansam Kültür Derneği, Fotofilm Sanat Merkezinin deneyimli ekibiyle birlikte festivali üstlenerek başarılı bir şekilde düzenlemeye devam ediyor. Antakya Film Festivali, Yerel Belediyelerin ve Kültür Bakanlığı Sinema Genel müdürlüğünün katkılarını alarak her geçen yıl zenginleşen içeriğiyle yolculuğunu sürdürüyor.

Uygarlıkların kesişme noktası ve Medeniyetler şehri olduğu bilinen Antakya, kültürel ve tarihi güzellikleri ile ruhuna uygun bir seçkiyle Kış sezonun ilk günlerini renklendiriyor. Yaşam boyu başarı, onur ve emek ödülleriyle sinema camiasının değerli isimlerine saygı duruşunda bulunuyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi önderliğinde gerçekleşen festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Samandağ Belediyesi, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Antakya Ticaret Odasının destekleri ile düzenleniyor. Kapanış ve açılış törenlerinin ulusal veya yerel kanallardan canlı yayınlanmasıyla da daha geniş bir kitleye ulaşıyor.

20 – 26 Kasım 2013 Antakya 1. Altındefne Film festivali,

12 – 18 Kasım 2014 Antakya 2. Uluslararası Altındefne Film festivali,

11 – 17 Aralık 2015 Antakya 3. Uluslararası Altındefne Film festivali,

23 – 29 Kasım 2016 Antakya 4. Uluslararası Film festivali,

06 – 12 Aralık 2017 Antakya 5. Uluslararası Film festivali,

2013 senesinde başlayan festivalde; Engin Ayça, Gülsen Tuncer, Semir Aslanyürek, Fatoş Güney, Halil Ergün, Melike Demirağ, Necip Sarıca, Abdurrahman Keskiner, Ertem Göreç ve Eşref Kolçak, onur ödülü almak için Antakya’ya gelen isimler arasında yer aldı. 2015’ten itibaren Orontes özel ödülüne layık görülen Mecit Yavuz oldu. 2016 senesinde Onur ödülleri Oyuncu Şerif Sezer, Arzu Okay, Salih Güney ve yapımcı Arif Keskiner, Aynı gecede emek ödülü duayen sinema yazarı Agah Özgüç ve Orontes özel ödülü bugüne kadar 23 öyküsü sinemaya aktarılan Mersinli yazar Osman Şahin’e, 2017 de Selda Alkor, Nuri Alço ve Toğrul Meteer’e takdim edildi.

Festivalde dünya ve Türk sinemasının değerli örnekleri, Berlin, Cannes, Venedik, Karlovy Vary, Toronto, Rotterdam gibi saygın festivallerde gösterilen filmler seyirciyle buluşuyor. Gelenekselleşen bölümler arasında: ‘Uluslararası film yarışması’, ‘Uzun Metraj film Yarışması’, ‘Ulusal Kısa Film Yarışması’, ‘Belgesel Film Yarışması, ‘Davetli ülke Sineması’, ‘Ustaların Gözünden’, ‘Ustamızı Anma Günü’ ve ‘Açık Hava Sineması’ yer alıyor. Film gösterimlerinin yanı sıra sinema kursları, atölyeler, sergiler ve panellerle kültür-sanat hayatını hareketlendiriyor.

Antakya Film Festivali, ülkemizde filmi, sektörün her alanında görev yapan sinema profesyonelini konuk eden bir sinema festivali haline gelmiştir. Festival her yıl yaklaşık 50 bin izleyiciye ulaşmaktadır.

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


Antakya Film Festivali Antakya Uluslararası Film Festivali Defne Film Festivali Film Festivalleri

Detaylar

Başlangıç:
14 Aralık 2021 @ 12:00
Bitiş:
20 Aralık 2021 @ 23:30
Festival Kategorisi:
,

Şehir

Hatay / Türkiye

İlçe

Antakya

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar