Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Akhisar Çağlak Festivali

 22 Mayıs 2023 @ 12:00 - 26 Mayıs 2023 @ 21:00     Manisa    Ücretsiz

: / / /

Akhisar Çağlak Festivali, Manisa’nın Akhisar ilçesinde her yıl Mayıs ayında düzenlenen geleneksel bir festivaldir.


Nerede?

Akhisar Manisa

Kim Düzenliyor?

Akhisar Belediyesi     444 11 45     Web Sitesi     Mail At         

Detaylar

devamını oku... kapat

Çağlak Festivali Akhisar’a özgü geleneksel bir bahar bayramıdır. 15. yüzyılda yaşamış bir Akhisar’lı olan Şeyh İsa’nın Çağlak Mesiresinin halk tarafından benimsenmesinde önemli rol oynadığı düşünülmekle birlikte, kültürümüzde önemli yeri olan Hıdrellez, Nevruz vb. gelenekleriyle büyük benzerlik gösteren yerel bir bayramdır.

Şeyh-İsa tahsilini tamamlamış, Akhisar’a dönerken çağlak mevkiinde çok kalabalık bir topluluk tarafından, 17 gün beklenerek, karşılanmıştır. Bu bekleme zamanı içinde kazanlarla yemekler yapılır, canları sıkılanlar kimi at yarıştırır, kimi güreş tutar, tam bir şölen olur. O tarih artık Çağlaktır. Her yıl kutlanmaya başlar ve günümüze ulaşır.
Son yıllarda artık mahalli bir etkinlik değil Uluslararası festival niteliğine kavuşma yolundadır. Bu Akhisarlı için bir övünç kaynağıdır.

Geleneksel Çağlak Mesiresi son zamanlarda Akhisar Belediyesinin girişimleriyle bölgesel bir festival haline dönüştürülmüştür. Festival etkinliklerinde yer alan çeşitli oyun ve spor karşılaşmalarına ek olarak, kültür sanat etkinliklerine de yer verilmektedir. Festival boyunca Akhisar ve yöre halkı etkinliklere büyük ilgi gösterir.

Çağlak Mesiresinin başladığı gün Akhisar halkı geleneksel olarak sabahın erken saatlerinde hazırladıkları yiyecekleri de alarak, mesire alanlarına akın ederler. Akşama kadar yiyip, içilir. Genç kız ve delikanlılar en yeni ve güzel elbiselerini giyerler. Çeşitli etkinlikler, güreş ve cirit yarışmaları düzenlenir. Tüccar ve çiftçiler mal ve ürünlerini açtıkları sergilerde satışa çıkarırlar. Gençler tanışma fırsatı bulurlar.

Şehrimizde yüzyıllardır kutlanan, önemli kültür miraslarımızdan Çağlak Festivalini canlı tutmak ve geliştirmek için elele verilmiş, bu konuda sanatçı, esnaf, imalatçı ve diğer tüm hemşehriler üzerlerine düşen görevleri yapmaktadırlar. Akhisar’ı daha iyi tanıtmak ve binlerce yıldan beri süren bölgesel merkez kimliğini daha da canlandırmak için ilerideki yıllarda Çağlak Festivalinin bölgesel Sanayi ve Ticaret etkinliklerini de içermesi yolunda adımlar atılmaktadır.


Program

Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Gölet Konser alanında düzenlenecek konserlerin sunuculuğunu Duygu Atakan yapacak.

22 Mayıs Pazartesi Teoman
23 Mayıs Salı Duman
24 Mayıs Çarşamba Sefo
25 Mayıs Perşembe Ziynet Sali
26 Mayıs Cuma Edis

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

 

 

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


Akhisar Çağlak Festivali Akhisar Festivali Çağlak Festivali

Detaylar

Başlangıç:
22 Mayıs 2023 @ 12:00
Bitiş:
26 Mayıs 2023 @ 21:00
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, , ,

Şehir

Manisa / Türkiye

İlçe

Akhisar
Telefon:
444 11 45
E-posta:
akbel@akhisar.bel.tr
Website:
https://www.akhisar.bel.tr/

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın