Yükleniyor Festivaller

Kuzugöbeği Mantar Festivali

4 Nisan 2019 @ 10:00 - 7 Nisan 2019 @ 23:00 Muğla
11612109
DD
gün
HH
saat
MM
dakika
SS
saniye

Kuzugöbeği Mantar Festivali her yıl Fethiye Belediyesi tarafından Nisan ayında Muğla’da düzenlenmektedir.

PROGRAM

Program için tıklayın.

Resmi Site

Makrofunguslar çeşitli doğal ortamlarda yetişen yenen, yenmez ve zehirli olarak bilinen mantarlardır. Yenen mantarlar ülkemizde özellikle sonbahar ve ilkbaharda yetişen, güzel lezzetleri ve medikal özellikleri ile aranan, toplanıp yenen, bazen kültürde yetiştirilen, yurtiçi ve yurtdışı satışı ile ticareti yapılan türlerdir. Yenmez türler, zehirli olmayan, ancak sert, odunsu özelliği, hoş olmayan tadı ve kokusu nedeniyle yenmeyen türlerdir.

Zehirli türler ise; yapısında taşıdığı çeşitli kimyasal maddelerle zehirli olan, zehirlenmelere, hatta ölümlere yol açan türlerdir. Floristik açıdan oldukça zengin olan ülkemizin bu zenginliğe paralel olarak makrofunguslar yönünden de zengin olduğu bilinmektedir. Sonbahar ve ilkbahar yağmurlarından sonra özellikle çam ormanlarında çok çeşitli türde makrofungusların yetiştiği, yenen türlerin yörede yaşayan insanlar tarafından yemeklik veya ticari amaçla değerlendirildiği görülmektedir.

Ayrıca zehirli türlerin mantarların bilinçsiz olarak tüketilmesi sonucu çeşitli zehirlenmelere yol açtığı, odun tahripçisi türlerin de odun ve keresteyi çürüterek önemli ekonomik kayıplara neden olduğu bir gerçektir. Makrofunguslar yönünden oldukça zengin olan bölgemizdeki mantarların belirlenmesine yönelik çalışmalar hem biyolojik zenginliklerimizin ortaya çıkarılmasına, hem de makrofungusların yöresel olarak tanınmasına ve bu şekilde yenir özellikte olanlardan yararlanılmasına, zehirli olanlardan korunulmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Ayrıca yöre halkının ihraç potansiyeli olan mantarları tanımasını sağlamak, bölge için oldukça önemli ekonomik bir kazançtır.


Yeşilüzümlü Fethiye Muğla
Fethiye Belediyesi
Bu etkinlik 85 kez görüntülendi.

İlginizi ÇekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?