GastroAntep Festivali’nde 250 Bin Kişi Lezzete Doydu

İlki düzenlenen GastroAntep festivali’nde 250 bin kişi lezzete doydu

3 gün boyunca 40 ülkeden dünyaca ünlü 41 şefin katıldığı Gastronomi Festivali’nde Gaziantep, eşsiz sofrasının yanı sıra sahip olduğu kültürel miraslarla da dikkat çekti. Ünlü şefler workshoplar düzenlerken verilen konserlerle festival, zirveye taşındı. ‘Lezzetin başkentindeyiz’ diyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Bütün Türkiye burada. Bu ilk ama çok çalıştık” ifadesini kullandı.

FESTİVAL YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Gaziantep Geliştirme Vakfı (GAGEV) koordinasyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) ile Türk Hava Yolları (THY) gibi çok sayıda kurum ve kuruluşun desteğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali (GastroAntep) yoğun ilgi gördü.

BÜTÜN TÜRKİYE BURADA

‘Lezzetin başkentindeyiz’ diyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Çok mutluyuz. Dünyanın bu konuda teorik bilgisi olan, akademik bilgisi olan en iyi şeflerimiz burada. Michelin yıldızlı 40 şefimizi ağırlıyoruz. 3 günde 250 sunum yapıldı. 500’e yakın ziyaretçimiz var. Bütün bölgeden Karadeniz’den, Ege’den, Akdeniz’den büyük bir katılım var. Türkiye burada, dünya burada, lezzetin başkentindeyiz.” şeklinde konuştu.

LEZZETİN BAŞKENTİ OLMANIN BÜYÜK ONURUNU YAŞIYORUZ

Birçok etkinliğe imza atılan festivali Başkan Şahin şöyle anlattı: “Çocuklar için yarışmalar yaptık. Çok güzel ödüller alıyorlar, madalyalarını takıyorlar. Çocuk dostu bir kent olduğumuzu gösteren çocuk ve gastronomiyi başardık. Gençler burada. Kültür ve sanat hayatıyla ilgili istedikleri her şeye ulaşabiliyorlar. Bütün olgunlaşma enstitüleri burada herkes kendi ürünlerini getiriyor. Hanımlarımız için çok büyük bir potansiyel var ve bizim kendi ürünlerimizle kıyaslayacak altı yapı oluşturuyor. En önemlisi aileler burada. Büyük bir şenlik var. Lezzetin başkenti olmanın büyük bir onurunu yaşıyoruz. Kalbe giden yol midenden geçiyor ve tatlı yiyip tatlı konuşmanın üzerine hedeflerimiz var. Onun için sloganımızı da geliştirdik ‘Fıstık ye fıstık gibi olun’ dedik”

BU ŞEHRİN YALNIZCA 10 TANE YEREL ÜRÜNÜ VAR

Festivalin ilk olduğuna dikkat çeken Şahin, “Temel çok önemli. Bu ilk ama çok çalıştık. Cumhurbaşkanımızın başlattığı önemli bir başlangıç var. ‘Gaziantep neden bunu gastronomide başardı’ diye övdüğü fakat yeni hedefler belirlediği bunun bir Türkiye projesi olması gerektiğini söylemişti. Biz şimdi uluslararası boyutta dünya mutfaklarıyla yarışıyoruz. En büyük gücümüz bir biber Meksika mutfağını bütün dünyaya tanıtıyor. Bir kakao Brezilya’ya mutfağını bütün dünyaya tanıtıyor. Bu şehrin yalnızca on tane yerel ürünü var. Fıstık tek başına. Bugün Amerika’da çıkan en önemli bir enstitü raporunda alzaymırı önlemek için fıstık yiyin diyor. Yerel mutfağın şifa olduğunu gösteren de çok önemli çalışmalar yapıyoruz. İkincisi biber. Biber metabolizmayı hızlandırıyor. Ve obeziteyle mücadelede en önemli anahtarımız. Bir taraftan coğrafi işaretlerimiz alıyoruz. Bir taraftan dünyaya bu ürünler bizimdir diyoruz. Çünkü yıllarca bunları başkaları kendi mutfağıymış gibi anlattı. Artık diyoruz ki: ‘Bu ürünler bizim ve bu alandaki ekonomiye biz talibiz’. Çünkü bunun üzerinde bir şehir ekonomisi var. Bir dünya ekonomisi var. Bir ülke ekonomisi var” dedi.

GAZİANTEP TÜRKİYE’NİN ÖZETİ

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu ise şunları kaydetti, “Gençler, çocuklar, şehir dışından misafirlerimiz festivale akın akın geliyorlar. Çok büyük bir ilgi var, ama şunu söylemek lazım Gaziantep Türkiye’nin bir özeti. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden ürettikleri kültürle bugün tüm dünyaya selam verebilen bir şehir. Gaziantep’in lezzetleri herkes biliyor. Her mevsim Antep’te bir güzellik var. Bütün vatandaşlarımızı yurt dışından ve yurt içinden herkesi Gaziantep’imize bekliyoruz. Bu lezzetleri tatmalarını istiyoruz. Bunu onlarla paylaşmak istiyoruz. Çünkü Gaziantep bir paylaşım şehri.” Yediden yetmişe her kesime hitap eden festivalden vatandaşlar mutlu ayrıldı.

GELECEK YIL BU FESTİVAL 1 HAFTA SÜRSÜN

Akşam Simit Yöneticisi Ömer Aksu: “Festivalde çok mutluyuz. Çok heyecanlıyız. Katılım yoğun. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederiz. Önümüzdeki yıllarda da bunu bekliyoruz. Gelen misafirler bu kadar yiyeceğin, içeceğin içerisinde önce sersemleşiyorlar. Çünkü ilk defa bu kadar güzel lezzetlerin içerisine katılıyorlar. Her şeyin tadına bakmak istiyorlar, ama kilo alırız diye korkuyorlar. Gelecek yıl festival bir hafta sürsün.”

FESTİVAL BEKLENENİN ÜSTÜNDE

Çelebioğulları Baklava Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Çiftçi: “Festival beklenenin üstünde. Çok sıcak, çok canlı. Gaziantep’in adı şuan dünyada duyuluyor. Çok güzel tepkiler alıyoruz. Elimizden gelenin en güzelini yapmaya çalıyoruz. Festival inşallah gelecek yılda devam eder. Hatta katlanarak ilerlerler. Kısa sürede yapılan projede bu kadar başarı elde edildiyse önümüzdeki yılı düşünemiyorum. Herkesin emeğine sağlık.”

BU HEYECANI YAŞAYACAĞIMIZI HİÇ AKIL ETMEMİŞTİM

Özikizler Künefe sahiplerinden Hasan Durmaz: “ Şehirlerarası birçok festivale katıldım. Bu denli güzel markaların oluştuğu festivalde bu heyecanı yaşayacağımızı hiç akıl etmemiştim. Gerçekten Gaziantep’e yakışır bir festival oldu. Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e çok teşekkür ederiz. UNESCO yaratıcı şehirler ağında yerimizi aldık biliyoruz ama bu festivalin olması bizi daha da gururlandırdı.”

HER YAŞTAN HERKESTEN İLGİ GÖRÜYORUZ

TÜRSAB Gaziantep Uçuş Simülatörü Sorumlusu Mehmet Karaca: “Gastronomi Festivali için buradayız. Her yaştan herkesten ilgi görüyoruz. Çok eğlenceli ama kendi çadırımızdan çıkamadık sürekli misafirlerimiz vardı. Herkes eğleniyor burada”

FESTİVALİN DEVAMI OLMALI

Çelebioğulları Baklava Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çiftçi: “Çok yoğun ilgi görüyoruz. Her yerden misafirlerimiz var. Bütün esnaflarımız burada diyebiliriz. Özellikle Türk bayraklı baklavamız büyük ilgi görüyor. Gaziantep’in tanınması açısından festival büyük katkı sağladı. Festivalin devamı olmalı.”

ANTEP HALKININ BUNA İHTİYACI VARMIŞ

Özmen Un Stant Sorumlusu Selahattin Çetin: “Festival aktif ve yoğun. Şu anda baya bir ilgi var. Antep halkının buna ihtiyacı varmış. Standımızda ekmeklerimizi tanıtıyoruz. Halkımızın yoğun ilgisini gördük.”Bu yazı en son 2024-03-29 08:11 tarihinde güncellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir