Yükleniyor Festivaller

Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali

 5 Ekim 2020 @ 12:00 - 9 Ekim 2020 @ 23:30     Siirt

: /

Bu yıl T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Siirt Valiliği, Siirt Üniversitesi, HT Yapım ve Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneğinin ortak düzenlediği 3. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali 5-9 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.


Detaylar

Kısa film, az zaman ve malzeme ile çok şey anlatabilmenin yöntemidir. Belki de yöntemlerin en güzelidir. Kısa Film, uzun metrajlı filmler çekçek yönetmenler yetiştirmek için bir anlamda okul ve deneyim imkanıdır. Bunun yanında bu tür festivaller dünyanın her yerinde en etkili tanıtım aracıdır.

Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali, dünyanın en güçlü iletişim araçlarından biri olan sinema sayesinde, Siirt ve Türkiye’nin sinema kültürünün tanıtım gelişimine katkıda bulunmuş olacaktır. Dijital medya, yazılı ve görsel basın gibi farklı duyuru araçlarının gücünü ve desteğini kullanarak, kültür-sanat ve turizm alanında farkındalık yaratıp, bölge ekonomisini canlandırarak, bölgenin dışa açılmasını sağlayacaktır.

Sinemayla organik ilişkisi olanlar ve film çekimleri ile ilgilenenler için profesyonellerin tecrübeleri çok değerli paylaşımlardır. Alanlarında uzman, sinema sektöründen isimlerle farklı konularda atölye çalışmaları organize edilecektir.

Atölye çalışmaları şu alanlarda yapılacaktır:

Senaryo Yazarlığı: Katılımcılarla birlikte bir hikaye oluşturulacak ve o hikaye bir film senaryosuna dönüştürülecektir. Böylece en baştan başlayarak bir fikrin, filme nasıl dönüştüğünün anlaşılması sağlanmış olacaktır. Ardından katılımcıların kendi senaryoları ve hikayeleri üzerine paylaşımlarda bulunulacaktır.

Görüntü Yönetmenliği: Görüntü teknolojilerinin temelinden başlayarak yeni görüntüleme teknolojileri ele alınacak, profesyonel bir kamera ve ışık ekipmanları ile kısa çekimler katılımcılar ile birlikte kaydedilecek, bu kayıtların iş akışı içerisinde değerlendirmesi yapılacaktır.

Oyunculuk: Kamera önü oyunculuk konusunda temel teknikler ele alınacak. Mimik, jest, drama ve oyun devamlılığı gibi konularda ufak çalışmalar yapılacaktır.

Festivale özellikle şehir dışından gelecek olan ziyaretçiler için Siirt’i tanıtan kısa kültürel turlar, yemek ve kahvaltı organizasyonları düzenlenecektir. Festivalin amaçlarından bir tanesi de Siirt’in tanıtılması olduğu için bu tür etkinliklerin önemi büyüktür. Katılımcılar sinema dolu bir festival içerisinde aynı zamanda Siirt’in tarihi yerlerini görme şansı elde edecekler, yöresel lezzetlerden tadacaklardır.Festival Resmi Sitesi facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Siirt

Bu yıl ki festivalin Jüri başkanlığını Türk Sineması'nın usta yönetmenlerinden Ömer Uğur üstlendi. Ana jüride birbirinden değerli isimler yer alıyor. Festivale katılacak filmler arasından 32 film finale kalacak.Festivalde büyük ödüller kısa filmcileri bekliyor. Festivaldeki ödüller ise şöyle; birinciye 10.000 ikinciye 7.500 üçüncüye 5.000 TL ödül verilecektir. Ayrıca Jüri özel ödülü takdim edilecektir.

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 5

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
5 Ekim 2020 @ 12:00
Bitiş:
9 Ekim 2020 @ 23:30
Festival Kategorisi:
,
Website:
http://www.siirtkisafilmfestivali.com/

Şehir

Siirt / Türkiye

Yorum Bırakın

Avatar