Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali

 15 Kasım 2022 @ 12:00 - 18 Kasım 2022 @ 23:30     Siirt

: /

Bu yıl T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Siirt Valiliği, Siirt Üniversitesi, HT Yapım ve Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneğinin ortak düzenlediği 5. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali 15-18 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek.


Nerede?

Siirt


Detaylar

devamını oku... kapat

2018 yılında ilki, 2022 yılında da beşincisini gerçekleştirilen Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali hem yerel hem de çevre halk tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali Anadolu’nun sanat ile iç içe olan bu güzel serüvenini halkın sanata karşı olan özlemini gözler önüne koymuştur. Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata olan ihtiyacına yönelik yeni çalışmalar hedefleyerek 5.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali bu yıl kapılarını tekrardan sanatseverlerle buluşmak için açıyor. Bu hedefle; yerli sinema olgusu irdelenmiş, ülkemiz sinema dilinin yol haritası ortaya koyularak, dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler, yönetmenler, atölye çalışmaları, gösterimler ve söyleşilerle organizasyon fikren temellendirilmiştir.

Ülkemizde sinema kültürünün gelişmesi için yapılan filmler kadar sinemaya dair yapılan çalışmaların da büyük önemi vardır. Geçmişte Siirt’te yapılan birçok film çalışması bu şehrin topraklarında filizlenmiş olan birer tomurcuktur. Siirt’in bu anlamda hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürünü geliştirmek için katkısı çok değerlidir. Siirt, ülkemizin güney doğusunda, tarihi derinliği olan bir şehirdir. Gelin, bu filiz veren şehri beraber tekrardan keşfedelim.

Siirt, kültürel etkinlikler açısından daha büyük bir potansiyeli kullanma imkanına sahiptir. Siirt Üniversitesi’ndeki 16.000 öğrenciye de hitap edecek büyük çaplı organizasyonlar, şehir için önemli bir alanı dolduracaktır. Aynı zamanda 1.2.3.4.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali’ne yerel ve çevre illerden katılım gösteren üniversite öğrencileri ve halkın, 5.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali’ne de artarak katılımıyla toplamda 35.000 katılımcıya ev sahipliği yapması beklenmektedir. Türk sinemasında bazı filmlerin çekimlerinin gerçekleştirildiği bu güzel şehre halk film festivalini çok yakıştırdı ve gereken önemi verdi. Amacımız Siirt’in marka haline dönüşen Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali’nin 5.sini gerçekleştirmektir.Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

 

 

0 / 5 Toplam Puan 5

Your page rank:


Siirt Festivali Siirt Film Festivali Siirt Kısa Film Festivali Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali Film Festivalleri Kısa Film Festivalleri Uluslararası Festivaller

Detaylar

Başlangıç:
15 Kasım 2022 @ 12:00
Bitiş:
18 Kasım 2022 @ 23:30
Festival Kategorisi:
,

Şehir

Siirt / Türkiye

Yorum Bırakın