Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali
  • Bu festival geçti.
:

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali

18 Şubat 2020 @ 12:00 - 22 Şubat 2020 @ 18:00
İstanbul Ücretsiz

Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda şair, yazar, festival direktörleri ve yayıncıların katılımıyla gerçekleşen  Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nin bu yıl 12.’si 18-22 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek.


Nerede?

İstanbul

Program

Onursal Başkanlığı’nı, kuruluşundan beri Doğan Hızlan’ın üstlendiği festival bu yıl 12. kez düzenleniyor. Festivale bu yıl, 10’u yurtdışından, 10’u da Türkiye’den olmak üzere aralarında Adnan Özer, Ömer Erdem, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Cenk Gündoğdu, Cevdet Karal, Alphan Akgül, Oktay Taftalı’nın olduğu toplam 20 şair ve yazar katılıyor.

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali bu yıl iki temaya dikkat çekiyor.

Birincisi, bir sergi ile görsel olarak da edebiyatseverlere hitap edecek olan Divan Şiir geleneğimiz. Bu kapsamda Divan edebiyatımızdan İskender Pala’nın seçtiği 40 beyit üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin çalışmalarından oluşan illustrasyon ve grafik eserleri sergisi düzenlenecek.

18 Şubat Salı günü saat 19:00’da festivalin açılış seremonisinin de yapılacağı Tophane-i Amire’de açılacak olan sergi festival günleri boyunca ziyaretçilere açık olacak.Divan Edebiyatı teması 20 Şubat Perşembe günü saat 15:00’de Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek “Son Dönem Türk Şiiri’nde Divan Edebiyatı Yakınlaşmaları” başlıklı bir panel ile de işlenecek.

Festivalde ikinci tema olarak “Şehir ve Edebiyat” konusu seçilmiş. Yine bu başlık altında 19 Şubat Perşembe günü saat 14:00’de İstanbul Ticaret Odası (İTO) konferans salonunda yerli ve yabancı konuşmacıların söz alacağı bir konferans düzenlenecektir.

XII. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali programında, Pera Palas/Beyoğlu, Mimar Sinan Üniversitesi/Fındıklı ve İstanbul Goethe Institut/Beyoğlu salonlarında müzik dinletisi eşliğinde davetli yerli ve yabancı şairlerin katılımıyla gerçekleştirilecek “şiir akşamları” yer alıyor. Festivalin özel etkinliği olan “Şiir Hatları Vapuru”, son gün olan 22 Şubat Cumartesi saat: 12:00’de Eminönü’nden hareket edecek ve son etkinlik olan “Boğaz Şiir Okuması” Beykoz Belediyesi’nin desteği ve işbirliğiyle Beykoz’daki Mehmet Akif Ersoy Şiir Evi’nde gerçekleştirilecektir.

 

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 0 Toplam: 0

Puanladınız:


Başlangıç:
18 Şubat 2020 @ 12:00
Bitiş:
22 Şubat 2020 @ 18:00
Ücret:
Ücretsiz
İstanbul
İstanbul, Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon