Yükleniyor Festivaller

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali

 18 Şubat 2020 @ 12:00 - 22 Şubat 2020 @ 18:00     İstanbul    Ücretsiz

: / / / /

Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda şair, yazar, festival direktörleri ve yayıncıların katılımıyla gerçekleşen  Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nin bu yıl 12.’si 18-22 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek.


Program

Onursal Başkanlığı’nı, kuruluşundan beri Doğan Hızlan’ın üstlendiği festival bu yıl 12. kez düzenleniyor. Festivale bu yıl, 10’u yurtdışından, 10’u da Türkiye’den olmak üzere aralarında Adnan Özer, Ömer Erdem, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Cenk Gündoğdu, Cevdet Karal, Alphan Akgül, Oktay Taftalı’nın olduğu toplam 20 şair ve yazar katılıyor.

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali bu yıl iki temaya dikkat çekiyor.

Birincisi, bir sergi ile görsel olarak da edebiyatseverlere hitap edecek olan Divan Şiir geleneğimiz. Bu kapsamda Divan edebiyatımızdan İskender Pala’nın seçtiği 40 beyit üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin çalışmalarından oluşan illustrasyon ve grafik eserleri sergisi düzenlenecek.

18 Şubat Salı günü saat 19:00’da festivalin açılış seremonisinin de yapılacağı Tophane-i Amire’de açılacak olan sergi festival günleri boyunca ziyaretçilere açık olacak.Divan Edebiyatı teması 20 Şubat Perşembe günü saat 15:00’de Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek “Son Dönem Türk Şiiri’nde Divan Edebiyatı Yakınlaşmaları” başlıklı bir panel ile de işlenecek.

Festivalde ikinci tema olarak “Şehir ve Edebiyat” konusu seçilmiş. Yine bu başlık altında 19 Şubat Perşembe günü saat 14:00’de İstanbul Ticaret Odası (İTO) konferans salonunda yerli ve yabancı konuşmacıların söz alacağı bir konferans düzenlenecektir.

XII. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali programında, Pera Palas/Beyoğlu, Mimar Sinan Üniversitesi/Fındıklı ve İstanbul Goethe Institut/Beyoğlu salonlarında müzik dinletisi eşliğinde davetli yerli ve yabancı şairlerin katılımıyla gerçekleştirilecek “şiir akşamları” yer alıyor. Festivalin özel etkinliği olan “Şiir Hatları Vapuru”, son gün olan 22 Şubat Cumartesi saat: 12:00’de Eminönü’nden hareket edecek ve son etkinlik olan “Boğaz Şiir Okuması” Beykoz Belediyesi’nin desteği ve işbirliğiyle Beykoz’daki Mehmet Akif Ersoy Şiir Evi’nde gerçekleştirilecektir.

 

facebook twitter youtube İlgili Haberler google
İstanbul

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nin on birincisi 12 Şubat 2019 Salı günü başlıyor.
Onursal Başkanlığı’nı Doğan Hızlan’ın yaptığı Uluslararası İstanbul Şiir Festivali’ne bu yıl, 12’si yurtdışından, 11’i Türkiye’den olmak üzere toplam 23 şair ve yazar katılıyor.
Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nde bu yıl şiir okumalarının ve müzik dinletilerinin yanı sıra çocukları şiir ve edebiyatla buluşturmak amacıyla iki özel etkinlik gerçekleştirilecek. G<span class="text_exposed_show">enç şairlerin katıldığı “Şiir Kürsüsü”nde şiirler okunacak. Gelenekselleşen Edebiyat Akademisi toplantılarında şiir ve edebiyatımızın usta isimleri İskender Pala, Rüstem Aslan ve Seval Şahin okurlarla buluşacak.</span>

<span class="text_exposed_show">
Her yıl bir ülke şiirini tema olarak belirleyen festivalin bu yılki konuk ülkesi Azerbaycan. Festival kapsamında, Mehmet Can Doğan’ın yönetiminde Modern Azeri şiirinin önde gelen temsilcilerinden Ferit Hüseyin, Akşin Evren ve Selim Babullaoğlu vereceği bir konferansın yanı sıra şairler şiir okumalarına da katılacak.
İstanbul’un tarihi mekânlarında ve önemli kültür merkezlerinde gerçekleştirilecek.
Festivale katılan şairler arasında Filistin’den Asmaa Azazieh, İspanya’dan Meritxell Cucurella-Jorba, Makedonya’dan Vladimir Martinovski, Arnavutluk’tan Ermir Nika, Bosna Hersek’ten Seida Beganoviç, Ukrayna’dan Lіudmyla Diadchenko, Macaristan’dan Krisztina Tóth, Letonya’dan Laima Kota, Venezuela’dan Dannybal Reyes Umbría Türkiye’den Çiğdem Sezer, Hüseyin Akın, Mehmet Can Doğan, Gökhan Akçiçek, Çağla Meknuze, İsmail Karakurt, Sadi Karademir, Oğulcan Kütük gibi isimler bulunuyor.
Festivalin etkinlik mekânları ise Pera Müzesi, Pera Palas, İKSV Salon, Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi, Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi, Sultanbeyli Mustafa Kutlu Kütüphanesi, Beyoğlu İnsan Kitabevi ve Sultanahmet Şerefiye Sarnıcı olarak belirlendi.
Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali 12 Şubat 2019 Salı gecesi Pera Müzesi’nde yapılacak açılış gecesiyle başlayacak. Açılışta festivale konuk olan Türk ve Dünya şairleri bir şiir dinletisi sunacak, Caz müziğin ünlü isimlerinden Şenay Lambaoğlu da bir konser verecek. Festival, geleneksel hale gelen “Şiir Hatları Vapuru” ile 16 Şubat Cumartesi günü son bulacak.
Tüm etkinliklere katılım ücretsiz.</span>

Açılış Programı
<strong>Pera Müzesi</strong>
12 Şubat 2019 – 19:00
Şiir Dinletisi – <strong>Şenay Lambaoğlu Konseri</strong>

<hr class="wp-block-separator" />

Çocuklarla Şiir ve Edebiyat
Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi / Beyazıt
13 Şubat 2019 – 10:30
Şiir Kürsüsü: Klasiklerin Güncelliği
<strong>Seval ŞAHİN</strong>
Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi / Gülhane Parkı
13 Şubat 2019 – 15:30

Şiir Okuması
Pera Palas
13 Şubat 2019 – 15:30

<hr class="wp-block-separator" />

Çocuklarla Şiir ve Edebiyat
Sultanbeyli Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Mustafa Kutlu Kütüphanesi
14 Şubat 2019 – 10:30
Troya ve Şiir: Troya Destanlarının Kökeni ve Osmanlı’dan Günümüze Etkisi
<strong>Rüstem ASLAN</strong>
Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi / Gülhane Parkı
14 Şubat 2019 – 15:00

<hr class="wp-block-separator" />

Şiirin Divan Hali
<strong>İskender PALA</strong>
Ahmet Tanpınar Müze Kütüphanesi / Gülhane Parkı
15 Şubat 2019 – 15:00
“Modern Azerbaycan Şiiri Ne Durumda?” Paneli ve Şiir Okuması
Yöneten: <strong>Mehmet Can DOĞAN</strong>
İnsan Kitabevi / Taksim
15 Şubat 2019 – 16:30
Şiir Okuması ve Enstrümantal Konser
Şerefiye Sarnıcı / Sultanahmet
15 Şubat 2019 – 19:00

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
18 Şubat 2020 @ 12:00
Bitiş:
22 Şubat 2020 @ 18:00
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, , , ,

Şehir

İstanbul / Türkiye

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar