Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.
Yükleniyor Festivaller

Uluslararası Halk Müzikleri Festivali

23 Aralık @ 12:00 - 24 Aralık @ 23:30 İstanbul Bilet Al
11843011
DD
gün
HH
saat
MM
dakika
SS
saniye

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl 2. kez gerçekleştirilecek Uluslararası Halk Müzikleri Festivali, 23-24 Aralık’ta düzenleniyor.


Festival tarihi henüz kesinleşmemiştir. Resmi festival tarihi açıklandığında FestTR'den ulaşabilirsiniz.

AÇIKLAMA

Festival 23- 24 Aralık tarihlerinde Grand Pera ile üç farklı üniversitede gerçekleşecek. Festival şiddete uğrayan kadınlarımıza destek olmak için bir metin yayınladı.

Geçen yıl içeriği ve etkileyici programı ile halk müziği alanında fark yaratan İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Beyoğlu Belediyesi ve Sanat Hayattır Derneği tarafından düzenleniyor. Festivalin müzikal içeriği Yavuz Bingöl Sanat Merkezi tarafından hazırlandı. Festivalde Azerbaycan’dan Alim Qasimov ile Saraybosna’dan Divanhana yabancı konuklar olarak yer alıyor. Ayrıca Erkan Oğur ve İsmail Demircioğlu, Yavuz Bingöl ise Grand Pera’da konser verecek diğer isimler.

Türküler üniversitelerde

Festival her yıl olduğu gibi bu sene de üniversitelerde halk müziğinin önemli isimlerini öğrencilerle buluşturacak. Üniversite konserleri Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi kampüslerinde gerçekleştirilecek. Bu yıl 3 kampüste 12 konserde: Bedia Akartürk, Gülşen Kutlu, Şükriye Tutkun, Suzan Kardeş, Özlem Özdil, Ender Balkır, İsmail Altunsaray, Grup İmera, Gülay, Tolga Kaya, Emel Tasçıoğlu, Şems Trio ve Aysel Yakupoğlu konser verecek. Üniversite konserlerine katılım ücretsiz.

Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu ve Divanhana art arda

Festivalin ilk günü olan 23 Aralık Pazartesi akşamı halk müziği tutkunlarını müthiş iki konser bekliyor. Saat 20.00’de gerçekleşecek ilk kök müziğin önemli iki temsilcisi Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu’na ait. İkili Anadolu kültürünün bağrından çıkıp çok sevilen türkülerle sahnede olacak.

Aynı gece Balkanların en önemli gruplarından Divanhana sahneye çıkacak. Yaptıkları müzikle bakan müziğini dünyaya sevdiren grup Suzan Kardeş ile yaptıkları albümle ülkemizde tanınıp sevilmişti.

Azerbaycan’ın usta ismi Alim Qasimov kızı ile sahnede

24 Aralık Salı akşamı Yavuz Bingöl vereceği konserde, kadim Anadolu türkülerinden oluşan bir repertuvarla sahne alacak.

Gecenin ikinci konserinde ise Azerbeycanlı usta sanatçı Alim Qasimov sahneye çıkacak. Qasimov’un kızının da yer aldığı konserde sevilen şarkılar seslendirilecek.

Anadolu enstrümanları sergisi

Festivalde bu sene de Anadolu’nun müzik dünyasına armağan ettiği müzik enstrümanlarını meraklıları ile buluşturacak. Önemli bir müzik geleneğinin tarihsel yansıması olarak da izlenebilecek sergide ayrıca bağlama yapım atölyesi yer alacak.

Paneller

İstanbul 2. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nde bu sene de yine Türk Halk Müziği konuşulacak. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden akademisyenlerin katılacağı paneller 23 Aralık Pazartesi günü Grand Pera’da yapılacak.

PROGRAM

Uluslararası Halk Müzikleri Festivali programı henüz açıklanmadı. Açıklandığında güncel programa FestTR’den, sosyal medya hesaplarımızdan ve festivalin resmi internet hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi
İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Üniversitesi Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul

Organizatör

Cemal Reşit Rey Konser Salonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?