Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

12 Temmuz 2019 @ 12:00 - 6 Eylül 2019 @ 23:30 Muğla Bilet Al

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 12 Temmuz-6 Eylül tarihleri arasında Muğla Gümüşlük’te düzenlenecek.


AÇIKLAMA

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 16. yılında müzikseverlerin karşısına yine dopdolu bir programla çıkmaya hazırlanıyor. 

Bodrum’un son yıllarda öne çıkan eşsiz güzellikteki koyu Gümüşlük’te festival başlıyor. 12 Temmuz– 6 Eylül tarihleri arasında kapılarını müzikseverler için açacak olan 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl da klasik müzikseverleri, “Taşta” başlığı altında, 25 asırlık Antik Taş Ocağında gerçekleşecek konserlere davet ediyor.


PROGRAM

Gülsin Onay (Türkiye) – Piyano
Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi
12 Temmuz 2019

Escarteen Sisters (İspanya) – (Keman-Viyolonsel-Vokal)
Gümüşlük Festival Merkezi
17 Temmuz 2019

Jeroen Den Herder (Hollanda) – Viyolonsel & Hua Hsuan Lee (Tayvan) – Piyano
Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi
19 Temmuz 2019

Kumda Çello
Gümüşlük Festival Merkezi
21 Temmuz 2019

Tuncay Yılmaz & Emre Elivar (Keman/Piyano)
Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi
26 Temmuz 2019

Kumda Keman
Gümüşlük Festival Merkezi
28 Temmuz 2019

Eser Öktem (Piyano)
Dibeklihan
01 Ağustos 2019

Konstanze Eıckhorst (Almanya) – Piyano
Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi
02 Ağustos 2019

Francesco Libetta (İtalya) – Piyano
Antik Taş Ocağı
08 Ağustos 2019

Kumda Piyano
Gümüşlük Festival Merkezi
11 Ağustos 2019

Taşta Festival Buluşması
Antik Taş Ocağı
16 Ağustos 2019

Begül Erhan (Türkiye) – Gitar
Dibeklihan
18 Ağustos 2019

Mathias Eick Quintet (Norveç)
Gümüşlük Festival Merkezi
20 Ağustos 2019

Kumda Kontrabas
Gümüşlük Festival Merkezi
25 Ağustos 2019

Gümüşlük Caz Kampı Açılış Konseri
Gümüşlük Festival Merkezi
27 Ağustos 2019

Fidelio Trio (İrlanda)
Antik Taş Ocağı
31 Ağustos 2019

Gülsin Onay (Piyano)
Dibeklihan
06 Eylül 2019

Festival Resmi Sitesi

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, ilk defa 2004 yılında Bodrum’un tarihi değerleriyle öne çıkan şirin balıkçı kasabası Gümüşlük’te düzenlendi ve o günden beri de her yıl yazın en güzel akşamlarında klasik müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor.

2004 yılında Piyanist Eren Levendoğlu, ve Piyanist Gülsin Onay’ın önderliğinde, küçük çapta bir piyano festivali olarak, tarihi mekân Eklisia’da başlayan serüven, bir sonraki yıl uluslararası müzik festivali sıfatıyla yoluna devam etti.

Her yıl yaz mevsiminde 1,5 ila 2,5 aylık bir dönemi kapsayan festival, yurdumuz ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen, birbirinden değerli müzisyenleri çatısı altında konuk ediyor. Dünyanın ve Türkiye’nin en uzun soluklu ve kapsamlı festivalleri arasında yer alan Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, her yıl 20 ila 30 civarında konser ve gösteriyle bugüne kadar 300 civarında etkinliğe ev sahipliği yaptı. 400 yıllık bir tarihe sahip Ortodoks şapeli Eklisia’da gerçekleştirilen konserleri her yıl 10 – 15 bin civarında konuk izleme olanağı buldu. 10. yılda artan talepleri karşılamak ve daha çok izleyiciyle buluşmak amacıyla Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausolleion Anıt Mezarı’nın yapımında kullanılan taşların çıkarıldığı, yine Gümüşlük beldesi sınırları içersinde yer alan ve bin kişinin aynı anda izleyici olarak katılımına imkân sağlayan, “Antik Taş Ocağı”nda gerçekleştirildi. 10. yıl yeniliklere ve sıçramalara sahne oldu. Önceleri Gümüşlük Kültür ve Sanat Derneği bünyesinde gerçekleşen festival, daha spesifik ve daha müzik odaklı bir yapıyı benimsediği için Bodrum Klasik Müzik Derneği çatısı altında düzenlenmeye başladı.

2006 yılında festivalin bir eğitim kurumu olarak hayata geçen Eklisia Summer Music Academy (ESMA), 2014 yılından itibaren Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) adını aldı. GFA’da düzenlenen ustalık sınıflarında bugüne kadar usta müzisyenlerle, genç yetenekler bir araya geldi. Festival boyunca konserlere gelen müzisyenler, organizasyon kapsamında masterclasslar açarak, genç müzisyenlere ustalık dersleri verdi. Dünyanın dört bir yanından Gümüşlük’e gelen virtüözlerden ders alma fırsatını yakalayan genç müzisyenler için bu, hem unutulmaz bir tecrübe oldu hem de kursların ardından genç müzisyenler birer konser verdi. Festival kapsamında bugüne kadar 1200 civarında genç müzisyen dünyaca meşhur virtüözlerin masterclasslarına katılarak piyano, keman, viyolonsel, flüt, arp, orkestra şefliği, şan, kompozisyon ve gitar dallarında sertifika sahibi oldu. Açıldığı yıldan bu yana ESMA/GFA’ya katılan 10 öğrenci yurtdışında tam zamanlı eğitim görüyor.

2012’de Türkiye’de ilk defa Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun için bir Piyano Yarışması düzenlendi. Festival kapsamında gerçekleştirilen bu yarışmada, geçtiğimiz dört yarışmada birbirinden yetenekli 100’e yakın genç piyanist, Ahmed Adnan Saygun’un adını yaşatmak için tüm hünerlerini sergiledi. Yarışmayı kazansalar da kazanmasalar da bu deneyim kariyerleri için önemli bir dönüm noktası oldu.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, AB’nin EFFE etiketi ile onurlandırdığı az sayıdaki festival arasına girmiş olup, klasik müzik dünyasında 15 yıl içinde önemli bir yere gelerek, dünya müzik otoritelerinin yakından tanıdığı ve müzisyenlerce rağbet gören bir festival olma özelliğiyle ülkemizi, tüm dünyada tanıtma misyonunu sürdürmektedir.


Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 15. yılında müzikseverlerin karşısına yine dopdolu bir programla çıkmaya hazırlanıyor.

Bodrum’un son yıllarda öne çıkan eşsiz güzellikteki koyu Gümüşlük’te, festival başlıyor. 1 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında kapılarını müzikseverler için açacak olan 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl da klasik müzikseverleri, “Taşta” başlığı altında, 25 asırlık Antik Taş Ocağında gerçekleşecek konserlere davet ediyor. Festival kapsamında gerçekleşecek “Suda” başlıklı konserlere ise bu yıl yine yurdumuzdan ve dünyadan birbirinden değerli caz ve etnik müzik sanatçıları davet edildi. “Kumda” serisi ise bu yıl festivalin genç yeteneklerine ayrıldı.

KUMDA / Festival Merkezi

1 Ağustos
GFA Kontrabas

7 Ağustos
GFA Viyolonsel

9 Ağustos
GFA Keman

23 Ağustos
GFA Piyano

31 Ağustos
GFA Flüt

TAŞTA / Antik Taş Ocağı

10 Ağustos
Alexander Markov & Gülsin Onay

12 Ağustos
Cyprien Katharsis

15 Ağustos
Shaun Choo

20 Ağustos
Konrad Richter

04 Eylül
440 Tuş

SUDA / Festival Merkezi

28 Ağustos
Blessing “Bled” Chimanga & Dreams Band

1 Eylül
Oran Etkin & Timbalooloo

2 Eylül
Oran Etkin “Reimagining Benny Goodman Project”


Gümüşlük Bodrum Muğla

Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?