Yükleniyor Festivaller

Livera Kalandar Festivali

 13 Ocak 2020 @ 18:00 - 14 Ocak 2020 @ 04:00     Trabzon    Ücretsiz

: / / / / / / /

Bu yıl 7. kez düzenlenen Livera Kalandar Festivali Trabzon, Maçka, Yazlık Mahallesi’nde düzenlenecek.


Detaylar

Doğu Karadeniz Bölgesinde unutulmaya yüz tutmuş mitolojik değer olan Karakış’ın gelişini ve Rumi takvime göre yılbaşı gecesini kutlar. Kalandar gecesinde amatör ruhla sokak tiyatrosu diyebilecegimiz köy seyirlik (Karakoncolos) oyunları düzenlenmektedir. Gecede köy meydanında ateşler yakılır, köyün gençleri tanınmayacak şekilde ilginç kostümler hazırlayarak meydana iner seyircinin arasına karışır. Ardından sahnede eski Kalandar ritüelini canlandırır, tüm katılımcılarla beraber geceyi müzikle bütünleştirir.

Doğu Karadeniz bölgesinin unutulmaya yüz tutmuş mitolojik kurgusu Rumi takvime göre karakış şenliği. Her yıl Ocak ayının 13’üncü gecesini 14’üne bağlayan gece Maçka Yazlık Mahallesi’nde kutlanmaktadır. Gecede eski ritüeller sokak tiyatrosu niteliğinde ilginç kostümlerle seyir oyun şeklinde oynanmaktadır.

facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Maçka Trabzon

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
13 Ocak 2020 @ 18:00
Bitiş:
14 Ocak 2020 @ 04:00
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, , , , , , ,

Şehir

Trabzon / Türkiye

Yorum Bırakın

Avatar