Yükleniyor Festivaller

Kakava Şenlikleri

 5 Mayıs @ 06:00 - 6 Mayıs @ 23:30
|Tekrarlayan Festival (Hepsini görüntüle)

An event every year that begins at 06:00 on day 5 of Mayıs, repeating until 7 Aralık 2050

    Edirne    Ücretsiz

: / / / / /

Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri her yıl Mayıs ayının başında Edirne’de düzenleniyor.

6382277
DD
gün
:
HH
saat
:
MM
dakika
:
SS
saniye

Nerede?

Tunca Nehri Edirne


Detaylar

devamını oku... kapat

Baharın en renkli ve coşkulu karşılandığı yerlerin başında kuşkusuz Edirne geliyor. Her yıl 5-6 Mayıs’ta düzenlenen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri’nin ilk gününde bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması için Kakava Ateşi yakılıyor ve pilav ikramı yapılıyor. Bahara Giriş ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat 06.00’da Tunca Nehri kıyısında gerçekleşiyor.

Türk dünyasında önemli günlerden sayılan Hızır ve İlyas peygamberlerin bir gül ağacının dibinde buluştukları inancı Hıdrellez’in, Romanlardaki yansıması Kakava, en önemli günlerden biri olarak kabul ediliyor.

Şenlikler her iki gün de baharı karşılamaya yönelik iki özel ritüelle başlar. Bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılması ve pilav ikramı 5 Mayıs’ta, Sarayiçi’nde yapılır. Arınma ve doğanın uyanışını selamlama amaçlı “Bahara Giriş” ritüeli (Babafingo) ise 6 Mayıs sabahı saat 06.00’da, Tunca Nehri kıyısında gerçekleşir. Romanlar sabahın ilk ışıkları ile birlikte Tunca Nehri’ne akın ederken evlenme çağına gelen genç kızlar ise en güzel elbise ve gelinliklerini giyerek nehir kenarına giderler. Günün ağarmasıyla birlikte ise Romanlar şişelere doldurdukları nehir suyunu ve ağaçlardan kopardıkları dalları alarak eski bir geleneği yerine getirirler. Babafingo Romanların inanışına göre bir zamanlar onlara yol göstermiş, önderlik etmiş kişi. Sularda kaybolduğuna ve bir gün geri döneceğine inanılır. Kakava Şenlikleri’nde suya girmek, biraz da bu olayı anmak içindir.

Kakava şenliği en anlaşılır tanımıyla Hıdırellez kutlamalarının Roman kültüründeki yansıması olarak açıklanabilir. Baharın gelişinin kutlandığı Kakava Şenlikleri’nin kökeni Mısır ve Ön Asya’dan gelmektedir. Edirne ve Kırklareli ile Türkiye’nin bazı batı şehirlerde bugün bile Kakava sevinçle kutlanmaktadır. Ateş üstünden atlama, su kenarlarında piknik yapma, müzik, dans bugün gerçekleştirilen eğlencelerdir. Kırklarelinde bu festivaller Şeytan Deresi’nden geçilerek yapılır. Kakava Şenliği günümüzde Edirne Valisi ve Belediye Başkanı tarafından desteklenen uluslararası bir festival oldu.

Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu anı simgeleyen Hıdırellez’in Romanlar arasındaki ismi Kakava. Neredeyse bir yıl boyunca Kakava kutlamalarına hazırlanan Romanlar için mayıs ayı daha da heyecanlı geçiyor. Kakava’nın yaklaştığı her gün katlanan heyecanla hazırlıklara son şekli veriliyor. Şenlik boyunca Romanlar tarafından Tunca Nehri suyuyla el ve yüz yıkayıp sıhhatli olunacağına inanılması, nehir kenarındaki ağaçlardan muratların kabul olması için yeşil dal koparılması ve Baba Fingo’nun şafak vakti Tunca’dan çıkacağının beklenmesi gibi ritüeller yerine getiriliyor.

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


Hıdırellez Şenlikleri Kakava Festivali Kakava Şenlikleri

Detaylar

Başlangıç:
5 Mayıs @ 06:00
Bitiş:
6 Mayıs @ 23:30
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, , , , ,

Şehir

Edirne / Türkiye

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın