Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Opus Amadeus: İstanbul Org Festivali

 26 Kasım 2019 @ 20:30 - 10 Aralık 2019 @ 23:00     İstanbul

: / / /

Opus Amadeus tarafından düzenlenen İstanbul Org Festivali 26 Kasım-10 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek.


Nerede?

Saint Esprit Kilisesi İstanbul


Detaylar

devamını oku... kapat

Org enstrümanların kralı mıdır?

“Cevaplar farklı olabilir ancak nereden bakarsak bakalım, kilise orgu gibi heybetli bir çalgının yeryüzünde eşi benzeri yok.
Opus Amadeus İstanbul Org Festivali Türkiye’de bir ilk ! Ortaçağdan bu yana genişleye genişleye, sayısı ve çeşitliliği arta arta günümüze gelen kilise orgu için müzik tarihi boyunca birbirinden muhteşem eserler bestelendi, bugün de bestelenmeye devam ediyor. Festival süresince pek çok dönemi kapsayan zengin bir org repertuarı sizleri bekliyor olacak. Muhteşem duygularla ve büyük keyifle dinleyeceğiniz, geçmişinin muazzam eskiye, evet, inanmayacaksınız ama yedinci yüzyıla kadar uzandığı iddia edilen org bir ortaçağ enstrümanı.

Festivalimizin amacı eşsiz tınısı ve benzersiz etkisi için birbirinden güzel ve muazzam yapıtlar üretilmiş bu büyüleyici enstrümanı üç konserle ve Avrupa’nın birbirinden değerli virtüözlerinin yorumuyla İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunmak. Opus Amadeus İstanbul Org Festivali’nde Harbiye Saint Esprit Kilisesi’nin rüya gibi akustiğini ve enfes bir repertuarı sizlerle paylaşmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz.”

Değerli sanatseverler,

Geçtiğimiz sene beklemediğimiz bir mucize gerçekleşti ve Artisan Organizasyon olarak Harbiye Saint Esprit Kilisesi’nde Türkiye klasik müzik konserleri tarihinin ilk org festivalini düzenledik. Böylece sekiz seneden bu yana düzenlediğimiz İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali’nin yanına yeni ve çok özel bir tema ekleyerek Festival Ailemizi genişlettik.

Birinci org festivali geniş bir sanatsever kitleden ve özellikle gençlerden büyük ilgi gördü, bu da bizi bir sonraki org festivali için son derece cesaretlendirdi.

Festivale İtalya, Fransa ve Macaristan’dan değerli sanatçılar katıldı. Bach’ın ünlü eseri “Toccata ve Füg” ile Widor’un ustalık isteyen “Toccata”sı gibi dünyaca sevilen ve müzikseverleri her daim heyecanlandıran org başyapıtlarının yanı sıra ülkemizde az seslendirilen ya da hiç seslendirilmemiş pek çok eseri Saint Esprit Kilisesi’nin enfes akustiğinde sizlerin beğenisine sunmaktan mutluluk duyduk.

26 Kasım’dan itibaren ikincisi gerçekleşecek ve müzikte özel bir konuma sahip org çalgısı için yazılmış pek çok harika eserin yorumlanacağı İkinci Opus Amadeus Org Festivali, İstanbul’da ilk kez ağırlayacağımız İtalyan, Danimarkalı ve Fransız org virtüözlerinin parmaklarından dökülecek ilahi melodileri sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyor…


Program

26 Kasım 2019
Jonas Hellesoe
Saint Esprit Kilisesi, Harbiye
İstanbul

04 Aralık 2019
Emmanuel Arakelian
Saint Esprit Kilisesi, Harbiye
İstanbul

10 Aralık 2019
Emanuele Cardi
Saint Esprit Kilisesi, Harbiye
İstanbul

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


Detaylar

Başlangıç:
26 Kasım 2019 @ 20:30
Bitiş:
10 Aralık 2019 @ 23:00
Festival Kategorisi:
, , ,

Şehir

İstanbul / Türkiye

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar