Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller İstanbul Kürt Film Festivali
  • Bu festival geçti.
:

İstanbul Kürt Film Festivali

6 Mart 2020 @ 12:00 - 10 Mart 2020 @ 21:00

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan İstanbul Kürt Film Festivali, Mart ayında  gerçekleştirilecek. 30’a yakın filmin gösterileceği festivali, Mezopotamya Sinema Kolektifi düzenliyor.


Nerede?

İstanbul

Detaylar

Mezopotamya Sinema Kolektifi tarafından ilk kez düzenlenecek olan İstanbul Kürt Film Festivali 6 Mart 2019 tarihinde izleyicilerle buluşacak. 10 Mart’a kadar sürecek olan festival kapsamında 30’a yakın filmin gösterilmesi planlanıyor. Mezopotamya Sinema Kolektifi’nin İstanbul Elmadağ’da bulunan salonunda gösterilecek olan filmler arasında Hüseyin Tabak’ın Çirkin Kral Efsanesi, Sehim Omer Kalifa’nın Zagros, Hisên Hesen’in Reşeba, Ender Özkahraman’ın Zor Bir Karar, Haşim Aydemir’in 14 Temmuz, Veysi Altay’ın Bîr (Kuyu) yer alıyor. Festival kapasımında Rojava Film Komünü’nün çektiği filmler de izleyici ile buluşacak.

‘İSTANBUL SEYİRCİSİ KÜRTÇE FİLMLERLE BULAŞAMIYOR’

Festivalin organizasyonunda da yer alan yönetmen Veysi Altay, “Uzun bir zamandır Kürdistan’da festival yapıyoruz, FilmAmed, Kürtçe Kısa Film Festivali, Yılmaz Güney Film Festivali, Van Ahtamara Film Festivali bunlardan bazıları. Ancak belediyelere kayyım atanıp belediyelere el konduktan sonra bu festivaller engellenmeye başlandı. Sinema salonlarımız elimizden alındı. Bundan dolayı filmlerimizi Kürdistan’da seyirciyle buluşturamıyoruz.” Bundan iki yıl önce festivali düzenlemek istediklerini ancak OHAL ve yaşanan gelişmelerden dolayı bunu gerçekleştiremediklerini belirten Altay şöyle devam etti:

“Kürdistan’da, Avrupa’da Kürtler ile ilgili yapılan filmler, İstanbul’daki Kürtlere ulaşamıyor. Bunun sebebi de festival yapılmıyor olmasıdır. 2009 ile 2013 yılları arasında sadece birkaç tane Kürtçe film İstanbul’daki seyirciyle buluşabilmiş. Ancak Kürtçe yapılan filmlerin yüzde 90’ı İstanbul’daki Kürt seyirciye ulaşabilmiş değil. İstanbul’da bir boşluk vardı. Biz de 25 yıldır sinema ile uğraşan bir kurumuz. Bu bizim eksikliğimiz. Şimdiye kadar bir festival yapabilir ve bu boşluğu doldurabilirdik.”

FESTİVAL FİLMLERİNİ MEZOPOTAMYA SİNEMA KOLEKTİFİ BELİRLEDİ

Festival’de Kürtleri konu edinmiş olan filmler gösterilecek. Festival ilk kez düzenlendiğinden, Mezopotamya Sinema Kolektifi başvuru esasına göre filmleri kabul etmek yerine, kendileri festivalde gösterilecek filmleri seçmiş.

8 MART KADIN YÖNETMENLERİN FİLMLERİ SAHNEDE

Kolektif üyeleri ve festivali organize eden ekipten Adar Taş ve Hebun Polat, festivalde 30’a yakın filmin gösterileceğini söylediler. Bunlar arasında kısa filmler, uzun metrajlı filmler ve belgesel filmler olacak. Ayrıca Kürt Sineması ile ilgili olarak bir panel düzenlenecek ve Kürt Sineması’nın durumu, yaşadığı sorunlar ele alınacak. Gösterilecek filmlerin yönetmenlerinin büyük oranda festivale katılması beklenirken, film gösterimlerinin ardından yönetmenlerle seyircilerin buluştuğu gösterimler gerçekleştirilecek.

Adar Taş, Mart ayını özellikle tercih ettiklerini, 8 Mart’ta da sadece kadın yönetmenlerin filmlerinin gösterileceğini de söyledi: “30 filmden 10’unun yönetmeni kadın. Bu da kadın yönetmen sayısının oranının az olduğunu gösteriyor. O gün ayrıca kadın yönetmenlerin katılımı ile kadının sinema içerisindeki rolünün tartışılacağı bir panel de gerçekleştireceğiz.”

Festival Özcan Alper’in yönetmenliğini yaptığı ve Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, çatışmalar sonrasında ortaya çıkan yıkımı anlatan Yıkıntıların Arasında adlı animasyon filmin gösterimi ile son bulacak. (Kaynak: bianet)

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 0 Toplam: 0

Puanladınız:


Başlangıç:
6 Mart 2020 @ 12:00
Bitiş:
10 Mart 2020 @ 21:00
İstanbul
İstanbul, Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon