Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

İstanbul Caz Festivali

 1 Eylül 2021 - 2 Ekim 2021     İstanbul

: / /

28. İstanbul Caz Festivali müzikseverlerle Eylül ayında buluşuyor.


İstanbul

Otel & Ulaşım Sorgula

ucuzabilet neredennereye setur touristica tatilbudur

Detaylar

devamını oku... kapat

İstanbul Caz Festivali, 1994 yılından bu yana her yıl temmuz ayında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenleniyor. Cazı, güncel müzik türleri arasında sanatsal yaratının ulaştığı en üst noktalardan biri olarak gören İKSV, yeniliklere açık, kapsayıcı ve erişilebilir yönleriyle bu müziği temel yapı taşı olarak seçerek başlattığı bu festivalle, sadece müzikseverler ile sanatçıları buluşturma amacıyla sınırlı kalmayan, Türkiyeli sanatçıların çalışmalarını ve yeni üretimlerini destekleyen ve bu alanda yeni nesilleri teşvik eden geniş çerçeveli bir etkinliğe imza atıyor.

İstanbul’un değişik konser ve etkinlik mekânlarında gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, keşifler ve klasiklerin yan yana durduğu, Latin Amerika’dan Kuzey Avrupa’ya oldukça geniş bir coğrafyayı kapsayan, kendisini sadece caz müziği ile sınırlamayıp elektronik müzik ile cazın birleştiği değişik çalışmalara; rock, pop, blues, reggae, funk, dünya müziği gibi farklı türlere yer veren çok çeşitli bir seçki sunuyor. Sunduğu çeşitlilikle izleyicilere farklı konser deneyimleri vaat ederken kentin başka bir gözle deneyimlenmesine olanak sağlayan İstanbul Caz Festivali, İstanbul’un tarihi ve doğal dokusu ile kültürel mirasını eşsiz müzik buluşmalarıyla yaşatmayı, kente yeni etkinlik alanları kazandırarak izleyici çeşitliliğini artırmayı amaçlıyor. İstanbul’un uluslararası konser haritasında önemli bir yer edinmesini sağlayan festival, ülkemizde son yıllarda giderek gelişen müzik sektörü ve benzeri festivaller açısından da önemli bir örnek oluşturuyor.

Programında daha önce gerçekleşmemiş, ilk kez festival sayesinde oluşan müzikal ortaklıklara yer veren İstanbul Caz Festivali, Türkiyeli müzisyenlerin dünya sanatçıları ile özel projeler yaratmasına da olanak sağlıyor. Festivalin 2012 yılında İKSV’nin kuruluşunun kırkıncı yılı vesilesiyle özel proje olarak yapımcılığını üstlendiği, Marcus Miller, Okay Temiz, Burhan Öçal, İmer Demirer, Hüsnü Şenlendirici ve Bilal Karaman’ı bir araya getiren “The Istanbul Project” konseri, bu örneklerden biri sayılabilir. Aynı kapsamda “Avrupa Caz Kulübü” ve “Ustalarla Buluşmalar” gibi özel serilerde Türkiye’den ve yurtdışından müzisyenleri bir araya getiren festival, 2003 yılından bu yana düzenlediği “Genç Caz” konserler serisiyle de amatör caz müzisyenlerine yeni bir platform ve uluslararası bir caz festivalinde yer alma imkânı sağlıyor, 2017 yılında hayata geçirdiği “Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması” serisi ile yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını müzik sektörünün dünyadan önemli temsilcileriyle buluşturarak onların uluslararası bilinirliğine katkı sağlamayı hedefliyor.

Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin yanı sıra Aya İrini Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Esma Sultan Yalısı gibi tarihi mekânlar, kentin dört bir yanındaki parklar ve özel yapıların bahçeleri gibi alışılagelmedik açık alanlar ve Camialtı Tersanesi, Şan Tiyatrosu’nun yıkıntıları, Beykoz Kundura gibi özel mekânlarda gerçekleştirdiği 30’u aşkın konserle festival, her yıl yaklaşık on binlerce izleyiciye ulaşıyor. İstanbul Caz Festivali, Montreux, Umbria, Montreal, Londra gibi dünyanın en prestijli on altı caz festivalinin yer aldığı Uluslararası Caz Festivalleri Birliği IJFO’nun ilk üyelerinden. 1998-2002 yıllarında IJFO’nun başkanlığını da yürüten festival, 2013 yılında UNESCO Uluslararası Caz Günü kutlamaları için İstanbul’un ev sahibi olmasına öncülük etmiş, caz dünyasından elliye yakın uluslararası yıldızı özel bir prodüksiyon ile Aya İrini Müzesi’nin sahnesinde buluşturmuştur.Program

1 Eylül 2021 19:15
Parklarda Caz: Maçka Demokrasi Parkı

2 Eylül 2021 20:10 Feriye
Nitai Hershkovits Trio // Eylül Ergül Quartet

3 Eylül 2021 Habitat Parkı
Parklarda Caz Şişli: Habitat Parkı

4 Eylül 2021 19:15
Parklarda Caz Kadıköy: Fenerbahçe Parkı
Fenerbahçe Parkı

6 Eylül 2021 21:30 The Marmara Esma Sultan Yalısı
Angelique Kidjo “AN AFRICAN ODYSSEY”

8 Eylül 2021 21:15 Göztepe Özgürlük Parkı Sahnesi
Melike Şahin

10 Eylül 2021 20:00 Beykoz Kundura
Arlo Parks // Geeva Flava

14 Eylül 2021 19:45 Sultan Park – Swissotel The Bosphorus
Stefano Di Battista “Morricone Stories” // Ferit Odman Quintet

15 Eylül 2021 21:00 Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu
Kenan Doğulu “İhtimaller”

16 Eylül 2021 19:45 Turkcell Vadi
Altın Gün // Evdeki Saat

18 Eylül 2021 19:00 Beykoz Kundura
Gece Gezmesi Beykoz Kundura’da: Alp Ersönmez “Cereyanlı” // Çağrı Sertel “Multiverse” // Dilan Balkay // Kâzım // Udgang

18 Eylül 2021 19:15 Beylikdüzü Yaşam Vadisi
Parklarda Caz: Beylikdüzü Yaşam Vadisi

19 Eylül 2021 19:15 Sanatçılar Parkı
Parklarda Caz Beşiktaş: Sanatçılar Parkı

20 Eylül 2021 21:00 Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu
Karsu Plays Atlantic Records

24 Eylül 2021 21:00 Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu
Mabel Matiz Feat. Niels BroosNot

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 5

Your page rank:


Caz Festivali İstanbul Caz Festivali Caz Festivalleri Müzik Festivalleri

Detaylar

Başlangıç:
1 Eylül 2021
Bitiş:
2 Ekim 2021
Festival Kategorisi:
, ,

Şehir

İstanbul / Türkiye

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar