Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

İstanbul Caz Festivali

 7 Temmuz @ 01:00 - 18 Temmuz @ 03:00     İstanbul

: / /

30. İstanbul Caz Festivali müzikseverlerle 7-18 Temmuz’da cazseverlerle buluşuyor.


Nerede?

İstanbul

Kim Düzenliyor?

İKSV     (0212) 334 07 00     Web Sitesi     Mail At         

Detaylar

devamını oku... kapat

İstanbul Caz Festivali, 1994 yılından bu yana her yıl temmuz ayında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenleniyor. Cazı, güncel müzik türleri arasında sanatsal yaratının ulaştığı en üst noktalardan biri olarak gören İKSV, yeniliklere açık, kapsayıcı ve erişilebilir yönleriyle bu müziği temel yapı taşı olarak seçerek başlattığı bu festivalle, sadece müzikseverler ile sanatçıları buluşturma amacıyla sınırlı kalmayan, Türkiyeli sanatçıların çalışmalarını ve yeni üretimlerini destekleyen ve bu alanda yeni nesilleri teşvik eden geniş çerçeveli bir etkinliğe imza atıyor.

İstanbul’un değişik konser ve etkinlik mekânlarında gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, keşifler ve klasiklerin yan yana durduğu, Latin Amerika’dan Kuzey Avrupa’ya oldukça geniş bir coğrafyayı kapsayan, kendisini sadece caz müziği ile sınırlamayıp elektronik müzik ile cazın birleştiği değişik çalışmalara; rock, pop, blues, reggae, funk, dünya müziği gibi farklı türlere yer veren çok çeşitli bir seçki sunuyor. Sunduğu çeşitlilikle izleyicilere farklı konser deneyimleri vaat ederken kentin başka bir gözle deneyimlenmesine olanak sağlayan İstanbul Caz Festivali, İstanbul’un tarihi ve doğal dokusu ile kültürel mirasını eşsiz müzik buluşmalarıyla yaşatmayı, kente yeni etkinlik alanları kazandırarak izleyici çeşitliliğini artırmayı amaçlıyor. İstanbul’un uluslararası konser haritasında önemli bir yer edinmesini sağlayan festival, ülkemizde son yıllarda giderek gelişen müzik sektörü ve benzeri festivaller açısından da önemli bir örnek oluşturuyor.


İstanbul Caz Festivali 29’uncu yılında da gelenekselleşmiş şehir ve güzel müziği buluşturma misyonuna devam ediyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Garanti BBVA’nın sponsorluğunda gerçekleştirdiği 29. İstanbul Caz Festivali, 25 Haziran-7 Temmuz 2022 tarihleri arasında Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, The Marmara Esma Sultan Yalısı ve Sultan Park – Swissotel The Bosphorus gibi köklü festival mekânlarının yanında şehrin dört bir yanına yayılmış parklarda ve “+1’li Gece Gezmesi”yle Kadıköy’ün sevilen mekânlarında 40’a yakın konserle şehre yazı yaşatmaya hazırlanıyor.

Farklı coğrafyalarda aldığı kayıtlar, verdiği konserlerle tüm dünyada saygıyla izlenen gitarist John McLaughlin; 80’den fazla kayıtta yer almış, caz ve klasik müziği yeteneğiyle buluşturmuş Enrico Pieranunzi; 5 Grammy ödüllü efsane caz vokali Dianne Reeves; puslu ve zarif sesinde blues, caz ve R&B tınılarını işleyen Melody Gardot; Eski Dünyanın Yangını adlı albüm ve romanını aynı anda yayımlayıp ara verdiği konserlerine festivalle birlikte dönecek olan Kalben; Koyu Antoloji projesiyle Teoman; Tel Avivli rock grubu Boom Pam; dahi müzisyen Kutiman ve klarnetine dünyaları sığdırabilen virtüöz Yom, festivale renk katacak isimlerden sadece bazıları.
Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 5

Your page rank:


Caz Festivali İKSV İstanbul Caz Festivali İstanbul Caz Festivali Caz Festivalleri Müzik Festivalleri

Detaylar

Başlangıç:
7 Temmuz @ 01:00
Bitiş:
18 Temmuz @ 03:00
Festival Kategorisi:
, ,

Şehir

İstanbul / Türkiye

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar