Yükleniyor Festivaller

Geleneksel Sudan Koyun Geçirme Festivali

 24 Ağustos 2024 @ 14:00 - 25 Ağustos 2024 @ 23:30     Denizli    Ücretsiz

: / /

8 asırdır devam eden Geleneksel Sudan Koyun Geçirme Festivali her yıl Ağustos ayının son haftasında Denizli’nin Çal ilçesinde düzenlenmektedir.

22885470
DD
gün
:
HH
saat
:
MM
dakika
:
SS
saniye

Nerede?

Aşağıseyit Mahallesi Çal Denizli

Kim Düzenliyor?

Çal Belediyesi      

Detaylar

devamını oku... kapat

Denizli’nin Çal İlçesi, Aşağıseyit (Köyü) Mahallesi’nde geleneksel olarak 8 asırdır devam eden “koyun olimpiyatı” diye de adlandırılan, insanın, sahip olduğu hayvana olan sevgisi ve onunla bütünleşmesini ortaya koyan bir etkinliktir. Her yıl Ağustos ayının son haftası düzenlenir. Sabahın erken saatlerinde, sürülerin el koyunlarının öncülüğünde Menderes Irmağı’na girmeleri ile yarışlar başlar ve ikindiye kadar devam eder. Çobanla birlikte suya atlayan el koyun olarak adlandırılan (sürü lideri) koyun ve sürünün diğer koyunlarının Menderes Nehri’nin bir yakasından diğer yakasına geçişi çobanlar arasında yarıştırılır.

Aşağıseyit (Köyü) Mahallesi’nde her yıl düzenlenen yarışmaya ilham olan efsane şöyledir; “Karakoyunlu Aşireti’nden bir çoban, Çal Yöresi’ne yerleşen Oğuz beylerinin birinin yanına işe girer. Çoban ile beyin kızı birbirlerine aşık olur. Yörede çok sevilen çoban, beyden kızını ister, ancak vermek istemeyen bey, çobana gerçekleştirmesinin imkansız olduğunu düşündüğü bir görev verir. Bey, çobana kızıyla evlenebilmesi için ‘Koyunlara 3 gün boyunca tuz yedireceksin ve Büyük Menderes Nehri’nden su içirmeden karşıya geçireceksin’ der. Bu şartı kabul eden çoban, denildiği gibi koyunları su içirmeden karşıya geçirir. Çobanın denileni başarmasına karşın bey yine de kızını vermez. Bey kızının aşkından hastalanması üzerine çoban yöreden kovulur, kız ise bir süre sonra ölür. Çoban, bundan sonraki ömrünü kaval çalarak dağlarda geçirir”

Yöre halkı, bu tarihten itibaren her yıl kendi aralarında sudan koyun geçirme yarışması yaparak, bu büyük aşka olan saygılarını göstermektedir.

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


Çal Sudan Koyun Geçirme Festivali Geleneksel Sudan Koyun Geçirme Festivali Sudan Koyun Geçirme Sudan Koyun Geçirme Festivali Aktivite Festivalleri Spor Festivalleri

Detaylar

Başlangıç:
24 Ağustos 2024 @ 14:00
Bitiş:
25 Ağustos 2024 @ 23:30
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, ,

Şehir

Denizli / Türkiye

İlçe

Çal

Yorum Bırakın

Avatar