Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller Gazişehir Tiyatro Günleri
  • Bu festival geçti.
:

Gazişehir Tiyatro Günleri

15 Ekim 2020 @ 17:00 - 18 Ekim 2020 @ 22:00

Gazişehir Tiyatro Günleri 15-18 Ekim tarihleri arasında Gaziantep’teki tiyatroseverlerle buluşacak…


Nerede?

Gaziantep

Detaylar

ŞEHRİN İLK VE TEK ALTERNATİF TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR…
Gazişehir Kültür ve Sanat Derneği (GAKSAD), kuruluşunun ikinci yılında, büyük bir festivale imza atmaya hazırlanıyor. “Kültür İçin Alan” çatısı altında bir araya gelen, Türkiye ve Avrupa’daki kültür-sanat dünyasından partnerler ile yereldeki çeşitli kurum ve kuruluşlar sponsorluğundaki “Gazişehir Tiyatro Günleri”, İstanbul’dan gelecek alternatif tiyatro oyunlarını, Gaziantep’teki tiyatroseverlerle buluşturacak…

15-18 Ekim 2020 tarihleri arasında, Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan Gazişehir Tiyatro Günleri’nin bu yılki teması: “kadın ve öteki olmak”… Bu özel konu ile tiyatroda kadının rolü ve öneminin altı çizilerek, sanatın gelişiminde “kadının güçlü sesini” duymamız sağlanacak. Gündemde hala sıcaklığını koruyan, kadına dair soru ve sorunlar, festival ile birlikte, bir de kadın oyun yazarları, kadın yönetmenler ve kadın oyuncular tarafından ele alınacak.

2020 Ekim Ayı itibariyle ilki düzenlenecek olan Gazişehir Tiyatro Günleri, etkinlik boyunca açacağı “Temel Oyunculuk Atölyeleri” ile şehirde yeni oyuncuların yetişmesi için ön ayak olmayı hedefliyor. Atölye sonunda sertifika ile taçlandırılacak olan bu temel eğitimin, tamamen ücretsiz ve kontenjanlı olarak, herkese açık bir formatta gerçekleştirilmesi plânlanıyor. Öte yandan “kadın ve öteki olmak” üzerine düşünmeyi destekleyen festival, bu konuyu “Bunu Bi’ Konuşalım” başlıklı söyleşiler dizisi ile ele alacak… Kadın akademisyenler, kadın STK temsilcileri ve kadın çalışmalarında uzman aktivistlerle gerçekleştirilecek olan bu bölüm, online olarak da izlenebilecek. Ayrıca her oyun sonrası, fuaye alanında yapılacak olan “Kahve Tadında” etkinliğiyle, süreç hakkında tüm merak edilenlerin cevap bulması ve tiyatro sanatının, arada duvar olmadan izleyicilere dokunması bekleniyor.

Uluslararası bir festivale dönüştürülmesi hedeflenen Gazişehir Tiyatro Günleri, süreklilik plânı ve şehirdeki tiyatral çalışmalara katacağı pozitif etkiyle, ilerleyen yıllarda da adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Özellikle COVID-19 salgını sebebiyle sahnelerden uzak kalan sanatçılar ve sanatseverler, bu festival sayesinde bir araya gelip, uzun bir zamandan sonra hasret giderecekler.

“Gazişehir Tiyatro Günleri” Doğayı Koruyor
Yapılacak tüm etkinlikler ve atölyelerde, geri dönüşümlü malzemeler kullanacak olan festival, “geri dönüşüm ve çevre koruma bilincini” aşılamak adına, “atık ayrıştırmanın” önemini vurgulayarak, farklı atık türlerinin tekrar kazanılmasını katılımcılara ve izleyicilere aktarmayı hedefliyor.

Katılımcıların Sağlığını Önemseyen Festival
Program boyunca tüm etkinlikler, dijital ortamda canlı yayınlanarak, “dijital izleyiciler” için hibrit bir katılım sunulurken, “salon izleyicileri” için de yoğun sağlık tedbirleri alınıyor. Tedbirler kapsamında, salon izleyicilerine, sağlık ve temizlik için sosyal mesafe uyarıları, ateş ölçümü, maske dağıtımı ve dezenfeksiyon sistemli çeşitli aksiyonlar sağlanacaktır. Salon ve atölyelerde yarıya düşürülmüş katılımcı sayısına ek olarak, sık sık COVID-19 salgını bilgilendirmeleri eşliğinde sürecek olan festival, katılımcılarına sağlıklı sanat sunuyor.


Program

15-18 Ekim 2020 tarihleri arasında Gaziantep’te hem salonlarda, hem de dijital platformlarda hayata geçirilecek olan Gazişehir Tiyatro Günleri’nin ev sahipliğini yapacağı oyunlar ve etkinlikler ise şu şekilde:
TİYATRO HEMHÂL : Sevgili Arsız Ölüm, Dirmit
MAAPERFORM : Ağır ve Şuracıkta
KAT : Yüzyirmi Metrekare
SEYYAR SAHNE : Trom
Süeda ÇİL ile “Temel Oyunculuk Atölyesi” (Atölye)
Bade OSMA ile “Bunu Bi’ Konuşalım” (Söyleşi)
Kahve Tadında (Fuaye Sohbetleri)
*Gazişehir Tiyatro Günleri ile ilgili detaylı bilgi için www.gazisehirtiyatrofest.org web adresinden, info@gazisehirtiyatrofest.org mailinden ve “gazisehirorgtr” kullanıcı adıyla, tüm sosyal medya hesaplarından ulaşılabilirsiniz.

Detaylı program için tıklayın.

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 3 Toplam: 2

Puanladınız:


Tiyatro Festivalleri
Başlangıç:
15 Ekim 2020 @ 17:00
Bitiş:
18 Ekim 2020 @ 22:00
Gaziantep
Türkiye
1 Yorum Var

Gazişehir Tiyatro Günleri

  • Hasan

    Sadece bayanların seçildiği bir organizasyon olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon