Yükleniyor Festivaller

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri

 11 Eylül 2020 @ 12:00 - 13 Eylül 2020 @ 23:30     Bilecik    Ücretsiz

: / /

739. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri 11-13 Eylül tarihlerinde Söğüt Bilecik’te düzenlenecek.

Otel & Ulaşım Sorgula

setur otelz.com touristica tatilbudur.com neredennereye.com
Festivalin resmi etkinlik tarihi henüz açıklanmamıştır. Organizasyon ekibi tarafından kesin tarih açıklandığında festtr.com ve festivalin resmi internet hesaplarında kanallarından duyurulacaktır. Lütfen programınızı resmi tarih açıklanmadan yapmayınız.

Detaylar

7 asırdır aralıksız olarak kutlanan Ertuğrul Gaziyi Anma ve Söğüt Şenliklerinin bu yıl 737. si büyük bir coşkuyla yeniden kutlandı. Her yıl olduğu gibi Eylülün 2. haftası Türkiye’nin dört bir yanından Yörükler, “Toy Geleneği” ni devam ettirmek için Söğüt’ e geldi. Geleneksel hale gelen kara çadırlar kuruldu ve Yörükler burada gelen ziyaretçilere kültürlerini tanıttılar. Yine ata sporumuz cirit, atlı okçuluk, halk oyunları, Yörüklerin gösterileri ve şifalı pilav dağıtımı ile Söğüt Şenlikleri 3 gün boyunca dolu dolu geçti.

Yörük Bayramı veya Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri; her yıl Eylül ayında Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde düzenlenen geleneksel şenliklerdir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi‘nin babası Ertuğrul Gazi‘yi anmak için düzenlenir. Şenliğin diğer adı ise Yörük Bayramıdır.

 


Program

Törenler
Pazar günü ilçe merkezinden Ertuğrul Gazi Türbesi’ne yörük yürüyüşü ile program başlar. Önde Mehteran Bölüğü, Ertuğrul Sancağı, Cirit ekibi, millî kıyafetler içindeki Yörükler, folklor ekipleri, resmî protokol üyeleri ve çok sayıda insanın katılımı ile yürüyüş gerçekleştirilir. Ertuğrul Gazi Türbesi topluca ziyaret edilerek tören alanına geçilir. Burada yapılan saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasından sonra törene devam edilir. Yapılan protokol konuşmalarını takiben Mehteran konseri, Cirit gösterileri, Yörüklerin halk oyunları, misafir folklor ekiplerinin gösterileri ile resmi geçit yürüyüşü yapılarak, önceden hazırlanan şifalı pilav dağıtımına başlanır. Şifalı pilavın yenilmesinden sonra misafirler uğurlanır ve tören sona erer.

Festival Resmi Sitesi facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Söğüt Bilecik

Yörük Bayramı veya Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri; her yıl Eylül ayında Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde düzenlenen geleneksel şenliklerdir. Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'yi anmak için düzenlenir. Şenliğin diğer adı ise Yörük Bayramıdır. Törenler Pazar günü ilçe merkezinden Ertuğrul Gazi Türbesi’ne yörük yürüyüşü ile program başlar. Önde Mehteran Bölüğü, Ertuğrul Sancağı, Cirit ekibi, millî kıyafetler içindeki Yörükler, folklor ekipleri, resmî protokol üyeleri ve çok sayıda insanın katılımı ile yürüyüş gerçekleştirilir. Ertuğrul Gazi Türbesi topluca ziyaret edilerek tören alanına geçilir. Burada yapılan saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasından sonra törene devam edilir. Yapılan protokol konuşmalarını takiben Mehteran konseri, Cirit gösterileri, Yörüklerin halk oyunları, misafir folklor ekiplerinin gösterileri ile resmi geçit yürüyüşü yapılarak, önceden hazırlanan şifalı pilav dağıtımına başlanır. Şifalı pilavın yenilmesinden sonra misafirler uğurlanır ve tören sona erer.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
11 Eylül 2020 @ 12:00
Bitiş:
13 Eylül 2020 @ 23:30
Ücret:
Ücretsiz
Festival Kategorisi:
, ,
Website:
http://www.sogut.gov.tr/

Şehir

Bilecik / Türkiye

Organizatör

Söğüt Belediyesi
Telefon:
(0228) 361 32 76
E-posta:
sogut@sogut.bel.tr
Website:
http://sogut.bel.tr

Yorum Bırakın

Avatar