Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller Dana Bayramı Festivali
  • Bu festival geçti.
:

Dana Bayramı Festivali

16 Eylül 2023 @ 12:00 - 17 Eylül 2023 @ 23:30
İzmir Ücretsiz

Dana Bayramı Festivali 16-17 Eylül’de İzmir’de.


Nerede?

İzmir

Detaylar

Türkiye’nin bölgelerinde yaşayan ‘Afrika kökenli’ Türklerin kültürlerini ve geleneklerini yaşatmak ve topluma tanıtmak amacıyla düzenledikleri renkli bayramda festival niteliğinde kutlamalar yapılmakta.

Afrika asıllı Türkler ya da Siyahi Türkler (Afro Türk), genellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerinde işçi olarak veya açık köle olarak (köle olarak alıp, hemen veya kısa bir müddet sonra azat etmek, isterse ücreti mukabili iş/görev vermek) getirilen ya da kendi istekleriyle Afrika’dan Anadolu’ya veya Kıbrıs’a gelerek yerleşenlerin çocukları ve torunlarına verilen addır. Ayrıca 1923 Yunanistan Nüfus Mübadelesi ile Girit adasında gelen bazı afrikalılar da vardır. Dana Bayramı işte bu Afrika kökenli Türklerin 1880’li yıllardan başlayarak 1920’lerin sonuna kadar kutladıkları kültürel bir bahar bayramıdır. Bu zamanlarda Dana Bayramı 3 hafta süren etkinlikler düzenlenir ve Mayıs ayının son cumartesi günü Afrikalı topluluğunun ileri gelenlerinin topladığı parayla dana alınır, kurban edilmekteydi.

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 0 Toplam: 0

Puanladınız:


Dana Bayramı Festivali İzmir Dana Bayramı Festivali Kültür Festivalleri
Başlangıç:
16 Eylül 2023 @ 12:00
Bitiş:
17 Eylül 2023 @ 23:30
Ücret:
Ücretsiz
İzmir
İzmir, Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon