Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

CRR Uluslararası Gitar Festivali

 18 Mayıs 2020 @ 20:00 - 20 Mayıs 2020 @ 23:30     İstanbul

: / / /

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, sanata ve sanatçıya verdiği destekle müzikseverlerin beğenisine sunduğu 4. CRR Uluslararası Gitar Festivali’nin kapılarını 18 Mayıs’ta açıyor.


Nerede?

Cemal Reşit Rey Konser Salonu İstanbul


Detaylar

devamını oku... kapat

Celil Refik Kaya
Altı yaşında başladığı konser kariyeri ile genç yaşta uluslararası başarılara imza atan Dr. Celil Refik Kaya 2012 yılında dünyanın en prestijli gitar konçerto yarışması olan New York Buffalo’da düzenlenen JoAnn Falletta Uluslararası gitar yarışmasında daha 20 yaşında iken yarışmanın tarihinin en genç birincisi olarak adını yazdırdı. Aynı yıl dünyanın en presteijli solo gitar yarışmalarından Guitar Foundation of America’da ödül olan ilk Türk oldu. Ödül aldığı diğer yarışmalar 2004 Forum Gitarre Wien Uluslararası Klasik Gitar Yarışması (13 yaşında), Naxos 30. Uluslararası Klasik Gitar Yarışması, 2009 Genç Virtüözler Yarışması Sofya Bulgaristan, Boston Uluslararası Gitar Yarışması, TexasUluslararası Gitar Yarışması, 13. Columbus Devlet Üniversitesi Gitar Yarışması, 2012 The Pearl and Yükselen Genç Yıldızlar Müzik Yarışması, 2012 Queens Senfoni Genç Solistler Yarışması, 2012 Louisville Üniversitesi Gitar Yarışması, 2013 Philadelphia Gitar Yarışması, 2014 Indiana Üniversitesi Gitar Yarışmaşı.

Kaya solist ve uluslararası konser artisti olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Carnegie Hall, Frick Collection Museum, Raritan River Music Festival, Washington National Gallery of Art Guitar Festival, Brevard Music Festival, Round Top Music Festival, Kleinhens Concert Hall, ve New York Guitar Seminar gibi en prestijli konser salonları, okulları ve festivallerinde solist olarak genç yaşında resitaller, konçerto performansları, oda müziği ve ustalık dersleri vermiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Buffalo Philharmonic, Virginia Symphony, Hilton Head Symphony, Brevard Symphony, Bilkent Symphony, Istanbul Philharmonic, Lake Placid Sinfonietta, New Jersey Baroque Orchestra gibi uluslararası üne sahip orkestralar ile solist olarak bir çok defa konserler vermiştir.

Kaya özellikle çağdaş gitar konçerto repertuarının tanınmasında önemli bir rol oynamıştır. Günümüzün önemli bestecilerinden Roberto Sierra’nın “folias”ın New York prömiyerini, Derwyn Holder’ın gitar konçertosunun, Leonard Handlerın Gitar Konçertosunun ve Süleyman Alnıtemizin Gitar konçertosunun dünya prömiyerini ve Leo Brouwer’ın iki gitar konçertosu “The Book of Signs”ın Türkiye prömiyerini meşhur gitarist Costas Cotsiolis ile gerçekleştirmiştir.

Daniel Olmos
Sanatçı, Meksika’nın Morelia şehrinde 1987’de doğdu. Babası Raul Olmos ile dört yaşında gitar çalışmaya başla- dı. Daha sonra tekniğinin ve müzik vizyonu üzerinde önemli bir etkisi olan usta Arjantinli gitarist Victor Pellegrini ile 15 sene çalıştı. David Russell, Manuel Barru- eco , Sergio Assad, Alvaro Pierri ve Julio Cesar Oliva gibi gitaristlerin ustalık sınıflarına katılmıştır.

18 yaşından buyana defalarca Meksika ve İspanya’da orkestralareşliğinde konserler verdi. Ayrıca kariyeri boyunca davet edildiği, Meksika, ABD, Venezuela, Bolivya, Paraguay, İspanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Avusturya, İsviçre, Almanya, Belçika ve Çek Cumhuriyeti gibi birçok ülkede verdiği konserlerde eleştirmenler tarafından övgüyle bahsedilmiştir. Kazandığı yarış- malardan bazıları; – XV Uluslararası Gitar Yarışması “Alirio Díaz” Carora, Venezuela, Birincilik Ödülü – VI Uluslararası Gitar Yarışması “Luys Milan” Valencia, İspanya, Birincilik Ödülü
– Chihuahua, Meksika Ulusal Yarışması, Birincilik Ödülü
– Culiacan, Sinaloa, Meksika Ulusal Yarışması, Birincilik Ödülü
– “Guitarrístico Virtuosity” Morelia, Meksika, Birincilik Ödül
– “Uluslararası Gitar Yarışması Culiacan” Meksika’da İkincilik Ödülü

Mesut Özgen
ABD, İspanya, Fransa, İtalya, Almanya, Türkiye, Küba, Tayland gibi çeşitli ülkelerde birçok uluslararası müzik festivalinde solist olarak konserler ve ustalık sınıfları veren gitar sanatçısı ve besteci Mesut Özgen 2013’den bu yana Miami’deki Florida International University’de klasik gitar bölüm başkanı ve öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Daha önce de Santa Cruz’daki Kaliforniya Üniversitesi Müzik Okulunda 1998-2013 arası klasik gitar öğretim görevlisi olan Özgen, 1993 yılında Yale Müzik Okulu’nun en yüksek onursal ödülü olan Dekan Ödülü’nü kazanan ilk gitarcı oldu. Uluslararası Portland Gitar Yarışmasında kazandığı ödülün yanı sıra, Paco Peña International Guitar Festival (Cordoba, Ispanya), Yale Guitar Extravaganza (New Haven, A.B.D.), Healdsburg Guitar Festival (Kalifornia, A.B.D.), Suoni Dal Legno Guitar Festival (Umbria, İtalya), Lahontan Guitar Festival (Navarrenx, Fransa), Santa Cecilia Guitar Festival (Roma, İtalya), Radford International Guitar Festival (Virginia, A.B.D.), Nordhorn Guitar Festival (Nordhorn, Almanya), Thailand International Guitar Festival (Bankok, Tayland), Galeria en Concierto (Havana, Küba), Santa Cruz Baroque Festival (Kalifornia, A.B.D.), ve Milano International Guitar Festival (İtalya) gibi çeşitli uluslararası müzik festivallerinde solo ve orkestra eşliğinde konserler verdi, pek çok yeni eserin dünya prömiyerini seslendirdi.

Özgen’in geleneksel Türk, İspanyol, Arjantin, ve Amerikan müziklerine dayanarak yazılmış klasik gitar eserlerini seslendirdiği solo CD’si “Troubadour” çeşitli dergilerde övücü eleştiriler aldı ve New York’daki Guitar Review dergisi tarafından “a shining example of this guitarist’s great talent” olarak değerlendirildi. Telly televizyon ödülünü kazanan multimedya konser DVD’si “New Dimensions in Classical Guitar” Ingiliz Classical Guitar dergisi tarafından “the finest music DVD ever to have come my way, remarkable achievement” olarak değerlendirildi. Tamamen kendi bestelerinden oluşan “Anatolian Fantasy” CD’sinde solo gitardan başka, iki gitar, soprano/gitar, kemençe/viyolonsel/gitar, ve flüt/viyolonsel/gitar için yazdığı oda müziği eserleri bulunmaktadır.

Yale Üniversitesi’nden Gitar Performansı dalında Master ve Artist Diploma ile Arizona State Üniversitesi’nden Müzik Doktorası derecelerini alan Özgen 1984’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve iki yılı Güneydoğu Anadolu’da mecburi hizmet olmak üzere yedi yıl doktor olarak çalıştı.

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


Detaylar

Başlangıç:
18 Mayıs 2020 @ 20:00
Bitiş:
20 Mayıs 2020 @ 23:30
Festival Kategorisi:
, , ,

Şehir

İstanbul / Türkiye

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar