Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Bozcaada Bağbozumu Festivali

 3 Eylül 2021 - 5 Eylül 2021     Çanakkale

: / /

Bu yıl 21.’si yapılacak olan Bozcaada Bağbozumu Festivali Eylül ayında Çanakkale’nin şirin ilçesi Bozcaada’da.


Nerede?

Çanakkale


Detaylar

devamını oku... kapat

2 gün süren festival, adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumuyla başlıyor. Bunun için bağ işçileriyle birlikte traktörlere binilip bağlara gidiliyor. Toplanan üzümler, eski günlerde olduğu gibi eşek sırtında, at arabasıyla, traktör ve pırpırla, canlı müzik eşliğinde tören alanına taşınıyor. Festival boyunca kale içinde konserler ve iki yarışma düzenleniyor. Yarışmalarda adanın genç kızları arasından bir üzüm güzeli ve adanın en iyi Çavuş üzümü seçiliyor.

Kaçıranların çok üzüleceği bozcaada bağbozumu festivali, her sene renkli görüntülere evsahipliği yapar. Farklı bir havada geçen ve panayır alanına dönüşen etkinlik, her sene Eylül ayından tekrar eder. Bir yıllık meşakkatli bir çalışmanın karşılığının özel kutlamalarla alındığı sayılı günlerde; çeşitli konserler, tadım aktiviteleri, yarışmalar ve satış tezgahları adanın nostaljik sokaklarına kurulur. Üzüm güzelinin de seçildiği Bozcaada bağbozumu günleri, eğlenceli olduğu kadar da kalabalık bir katılımcıyla gerçekleştirilir.Bütün bir yılın yorgunluğunu üzerinden atmak isteyen ve yeni bir döneme merhaba diyenleri ağırlayan festival hersene yerli ve yabancı misafirlerini ağırlar. İşçilerin ve misafirlerin birlikte traktörlere binerek bağlara gittiği etkinlik kapsamında, hasat zamanı elbirliğiyle keyifli ve eğlenceli bir şekilde tamamlanır.

Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

 

 

0 / 5 Toplam Puan 5

Your page rank:


Bağbozumu Festivali Bozcaada Bağbozumu Festivali Bozcaada Festivali Bağbozumu Şenlikleri Üzüm Festivalleri Yerel Şenlikler Yöresel Şenlikler

Detaylar

Başlangıç:
3 Eylül 2021
Bitiş:
5 Eylül 2021
Festival Kategorisi:
, ,

Şehir

Çanakkale / Türkiye

İlçe

Bozcaada
Telefon:
(0286) 697 80 81
E-posta:
info@bozcaada.bel.tr
Website:
http://www.bozcaada.bel.tr

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın