Yükleniyor Festivaller
Tüm Festivaller Bergama Tiyatro Festivali
  • Bu festival geçti.
:

Bergama Tiyatro Festivali

2 Haziran 2022 @ 12:00 - 5 Haziran 2022 @ 23:30

Bergama Tiyatro Festivali 2-5 Haziran tarihlerinde İzmir Bergama’da.


Nerede?

Bergama İzmir

Detaylar

Bergama, 2500 yılı aşan tarihinde insan sesi ve nefesinin hiç kesilmediği, imparatorluk başkentliği yapmış bir kent. Büyük bir kültürel zenginliğe sahip bu şehir, tarihte birçok ilke ev sahipliği yapmış ve günümüzde devam eden (etmesi gereken) birçok tartışmanın da mekanı olmuş; Aristoniconus’un köleler ile birlikte Roma’ya karşı giriştiği mücadelede, Zeus Altarının şimdilik Berlin’de son bulan tartışmalı yolculuğunda, yapılmak istenen altın madenlerine karşı Bergama köylülerinin giriştiği çevre mücadelesinde, 1937 yılından günümüze kadar kesintisiz devam eden dünyanın ilk yerel festivallerinden Bergama Kermesi süreçlerinde olduğu gibi. Tüm bu birikimin de etkisiyle Bergama Tiyatro Festivali, katılımcıları için özel bir seyir deneyiminin yanında; kültür, sanat, tarih ve güncel olayların hayatımıza yansımalarını performans sanatları aracılığıyla tartışmaya açıyor. Bu uzun soluklu ve zor sürecin ikinci deneyimi, üç yıllık bir aradan sonra yeniden hayat buluyor.

Bergama Tiyatro Festivali ilk kez gerçekleştiği 2018 yılında, Bergama’nın kültür mirasını, Berlin ile olan tarihi ilişkisini ve gündelik yaşam dinamiklerini önceleyen bir program hazırlayıp seyircisi ile buluştu. Bu buluşma, ilk senesi olmasına rağmen özellikle Bergama’nın kendine has atmosferi sayesinde katılımcıları için özel bir deneyim alanı yarattı. 2018’den 2021 yılına festivalin gerçekleş(e)mediği üç yıllık sürede yaşananlar ve değişenler, festivalin Bergama ve çevresi ile kurduğu ilişkileri değerlendirmesine, 2018 yılında festivalin uygulama sürecinde eksik kalan pratikleri sorgulayarak her anlamda yeni bir başlangıç yapmasını gerekli hale getirdi.

2018 yılında eksik kaldığını düşündüğümüz Bergamalı festival ekibi oluşturma konusunda, yine bu üç yıllık sürede onlarca kişi, kurum ve girişim ile iletişime geçildi. Başlayan bu ilişkiler ve devamında festivalin uygulama sürecine de dahil olan bu katılımcılar ile Bergama Tiyatro Festivali kendini geliştirirken Bergamalı paydaşlarının da kendilerini geliştirebilecekleri, birbirini besleyen bir yönetim modeli organik olarak oluşmaya başladı.

Programlama konusunda benzer hayaller kurduğumuz ‘ATTA Festival’ ve ‘Fringe İstanbul’ ekipleriyle, Türkiye’deki ve dünyadaki güncel sahne sanatları örneklerini seyirci ile Bergama’nın kendine has atmosferinde buluşturma hedefi ortak bir çalışma grubu oluşturmamıza vesile oldu. Ayrıca program hedefleri içine, festivalin Bergama ve çevresinde yer alan amatör – profesyonel ekiplere de alan açması, festival atmosferinin amatör bir ruhla birlikte deneyimlenebilmesi ve kurulan ilişkilerin her gecen sene geliştirilmesi de eklendi.

2018’den bugüne çok şey değişti; insani krizler, pandemi, iklim krizi dünyaya bakış yöntemlerimizi değiştirdi. Tüm bu gelişmeler yaptığımız her işi nasıl yaptığımıza dair yeni bir sorgulama yapmamızı kaçınılmaz kılıyor. Pandemi sürecinin özellikle kültür sanat alanında oluşturduğu tahribat sonrası, tiyatro alanında öne çıkan temel ihtiyaçlardan birinin sektörleşme sorunu olduğu görülüyor. BTF olarak bu sene programımızı oluştururken amatör – profesyonel tiyatro üreticileri için sektörleşme süreçlerine katkı sağlayacak bir ortam hazırlamayı, deneyim paylaşmayı, Türkiye’de ve dünyada yaşanan güncel tartışmaları Bergama’ya taşıyarak alan genişletmeyi umuyoruz.

Kültür sanat alanının herkes için erişilebilir olması BTF nin 2021’de gerçekleştirmeyi umduğu yeni başlangıcın bir diğer temel hedefi. Sosyal ve kültürel yaşama erişim hakkının herkes için eşit derecede sağlanması adına ufak da olsa bir katkı sunmak, herkes için olduğu kadar BTF’nin de sorumluluğu. Dezavantajlı grupların kültür sanata erişebilmesi adına bu seneden başlayıp her sene geliştirmeyi umduğumuz süreçte, üretici, seyirci ve uygulayıcı kademelerinde yer alan herkese alan açmayı hedefliyoruz.

En büyük hayalimiz Bergama’da başladığımız bu yolculuğun uzun yıllar devam etmesi, festivalin bahsi geçen tartışmalara zemin hazırlaması, Bergama’dan beslenerek Bergama’ya geri verdiği bir noktaya gelmesi. Bunu ve daha fazlasını gerçekleştirmek için çocukların ve gençlerin bu sürece katılımını sağlamak önemli. Yaşadıkları şehri seven, geçmişleri ile ilgili farkındalıklarını arttırdıkları için bugünle daha sağlıklı ilişkiler kuran gençler ve çocuklar hem BTF’nin bir sonraki seyircileri, uygulayıcıları olacak hem de şehrin yaşanabilir yarınlarında yer alacaklar. Bu ortamı sağlamak adına çocukların ve gençlerin BTF’de ama daha önemlisi yaşadıkları şehirde güzel güzel anılar biriktirmesini sağlamak ve bunu sürdürülebilir hale getirmek bu yeni başlangıcın bir diğer önemli ayağı. BTF bu yeni başlangıçta gelecekteki seyircileri, sanatçıları ve yöneticileri ile buluşup birlikte izleyip, eğlenip, öğrenecekleri bir 2021 hayal ediyor.

Bergama’nın ilklerle dolu tarihi sokaklarında kaybolmanın; antik tiyatrolarında, çağdaş mekanlarında oyunlar izlemenin; zengin mutfağından lezzetler tatmanın; sürdürülebilir, paylaşan, dönüşen bir festivalin hayaliyle yeniden merhaba diyoruz.

Eren Arıkan
Festival Direktörü

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube google

 

 

0 / 5 0 Toplam: 0

Puanladınız:


Bergama Festivali Bergama Tiyatro Festivali Tiyatro Festivalleri
Başlangıç:
2 Haziran 2022 @ 12:00
Bitiş:
5 Haziran 2022 @ 23:30
İzmir
İzmir, Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festival Navigasyon