Yükleniyor Festivaller

Ayvalık Film Festivali

 21 Eylül 2020 @ 10:00 - 26 Eylül 2020 @ 23:30     Balıkesir

: / / /

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, Kariyo & Ababay Vakfı ana sponsorluğunda Eylül ayında çevrimiçi olarak düzenlenecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen İstanbul Film Festivali, 14–20 Eylül’de Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, 21–26 Eylül’de ise Başka Sinema Ayvalık Film Festivali filmlerini filmonline.iksv.org platformunda ağırlıyor.

Gerek Türkiye’de gerek dünyada 2020 yılı herkes için çok zorlu geçiyor. Özellikle sinema olumsuzluklardan en çok etkilenen sektörlerden oldu. Ancak bu dönem bambaşka açılımlara da vesile oldu, dayanışma kültürü arttı. Birçok ulusal ve uluslararası festival COVID-19 salgınından dolayı ya ileri bir tarihe ertelendi ya da iptal edildi. Bu dönemde seyircisinden uzak kalmak istemeyen festivaller izleyicileriyle buluşmak için alternatif yöntemler geliştirdi. Bunun bir örneği de 14–26 Eylül tarihleri arasında İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterim sayfasında bir araya gelecek olan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ve İstanbul Film Festivali’nin işbirliği. Festivallerin kendi şehirlerinde, sinema salonlarında, seyirciler ve sanatçıların buluştuğu bir ortamda yapılması gerektiğine inansak da fiziksel koşulların herkesi zorladığı bu zamanlarda üç festival bir araya geldi.

Bu işbirliği çerçevesinde 14–20 Eylül’de pandemi nedeniyle kısıtlı gerçekleştirilebilen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması filmleri ve 21–26 Eylül tarihlerinde de bu yıl iptal edilen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin 6 filmlik seçkisi İstanbul Film Festivali’nin filmonline.iksv.org platformunda çevrimiçi gösterime açılacak.

filmonline.iksv.org platformunda erişime açılacak filmleri izlemek için biletler yine aynı site üzerinden alınabilecek.

İstanbul Film Festivali’nin 14–20 Eylül’de çevrimiçi platformunda ağırlayacağı Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali filmleri 30 saat boyunca , 21–26 Eylül’de misafir edeceği Başka Sinema Ayvalık Film Festivali seçkisinde yer alan filmler ise 5’er gün boyunca gösterime açık kalacak. Festivalde olduğu gibi her filmin bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere teker teker bilet alınabilecek veya Kombine Film Paketi satın alarak tüm filmler daha avantajlı fiyatlarla izlenebilecek. Gösterimlere yalnızca Türkiye’den erişilebilecek. Biletler 10 Eylül Perşembe saat 10.30’da filmonline.iksv.org adresinden satışa sunulacak.


Detaylar

Çok basit bir ihtiyaca, sanat sineması örneklerini sinema salonlarında izleyebilme isteğine cevap vermek için 2013’te kurulan bağımsız dağıtım ağı Başka Sinema, kısa sürede Türkiye çapında sinemaseverleri buluşturdu. “Bize Her Gün Festival” sloganıyla çıktığı yolda, kuruluşunun beşinci yılında, 2018’de kendi film festivalini düzenleme kararı aldı.

Kariyo & Ababay Vakfı ana sponsorluğunda düzenlenen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali farklı, hikâyeye ağırlık veren, sorular sorduran, yeni tartışmalar açan bir program sunmaya gayret ediyor. Filmleri bildik şekilde bölümlere ayırmak yerine, çağrıştırdıkları üzerinden bir araya getirmeye, karıştırmaya, panel ve söyleşilerle desteklemeye gayret ediyor. Açıkhava gösterimleriyle de eski yazlık sinema geleneğini canlandırmayı ve mahalleliler olarak bir arada film izleme alışkanlığını yeniden oluşturmayı arzu ediyor.

Festivalde bir yarışma yapmak yerine filmler üzerine konuşma ve düşünme alanı açmaya çalışılıyor. Öte yandan yaratıcılığı desteklemek adına ana sponsor Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü’nü veriyor.

İnsanların sanatla birleştiğine ve şartlar ne kadar zorlu olursa olsun, böyle bir festivalin özellikle gençler için yeni bir umut olacağına inanıyoruz. Bu nedenle, üniversitelerle işbirliği yaparak öğrencilerin festivale katılmasını sağlamak, çocuklara ve üniversite öğrencilerine yönelik sinema atölyeleri düzenlemek festivalin öncelikleri arasında yer alıyor.

Ayvalık’taki seyirci kitlesi, şehrin tarihi, mimarisi ve mutfağı, ufkunun açıklığı, festival için Ayvalık’ın seçilmesindeki en büyük etken. Yazın festivalin öncesinde yapılan açıkhava gösterimleri ve gelecek için tasarlanan sinema kampı gibi projelerle Ayvalık’ı sinemaseverler ve sinemacılar için bir merkez haline getirmek Başka Sinema’nın hedefi.


Program

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali seçkisi filmleri 21-26 Eylül

• Fanny Lye Deliver’d / Fanny’nin Yepyeni Hayatı (Thomas Clay)
• Felicità (Bruno Merle)
• Made in Italy / İtalyan Yazı (James D’Arcy)
• O que Arde / Fire Will Come / Yangın Yeri (Oliver Laxe)
• Wendy (Benh Zeitlin)
• Waiting for the Barbarians / Barbarları Beklerken (Ciro Guerra)

Festival Resmi Sitesi facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Ayvalık Balıkesir

Çok basit bir ihtiyaca, sanat sineması örneklerini sinema salonlarında izleyebilme isteğine cevap vermek için 2013’te kurulan bağımsız dağıtım ağı Başka Sinema, kısa sürede Türkiye çapında sinemaseverleri buluşturdu. “Bize Her Gün Festival” sloganıyla çıktığı yolda, kuruluşunun beşinci yılında, 2018’de kendi film festivalini düzenleme kararı aldı. Kariyo & Ababay Vakfı ana sponsorluğunda düzenlenen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali farklı, hikâyeye ağırlık veren, sorular sorduran, yeni tartışmalar açan bir program sunmaya gayret ediyor. Filmleri bildik şekilde bölümlere ayırmak yerine, çağrıştırdıkları üzerinden bir araya getirmeye, karıştırmaya, panel ve söyleşilerle desteklemeye gayret ediyor. Açıkhava gösterimleriyle de eski yazlık sinema geleneğini canlandırmayı ve mahalleliler olarak bir arada film izleme alışkanlığını yeniden oluşturmayı arzu ediyor. Festivalde bir yarışma yapmak yerine filmler üzerine konuşma ve düşünme alanı açmaya çalışılıyor. Öte yandan yaratıcılığı desteklemek adına ana sponsor Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü’nü veriyor. İnsanların sanatla birleştiğine ve şartlar ne kadar zorlu olursa olsun, böyle bir festivalin özellikle gençler için yeni bir umut olacağına inanıyoruz. Bu nedenle, üniversitelerle işbirliği yaparak öğrencilerin festivale katılmasını sağlamak, çocuklara ve üniversite öğrencilerine yönelik sinema atölyeleri düzenlemek festivalin öncelikleri arasında yer alıyor. Ayvalık’taki seyirci kitlesi, şehrin tarihi, mimarisi ve mutfağı, ufkunun açıklığı, festival için Ayvalık’ın seçilmesindeki en büyük etken. Yazın festivalin öncesinde yapılan açıkhava gösterimleri ve gelecek için tasarlanan sinema kampı gibi projelerle Ayvalık’ı sinemaseverler ve sinemacılar için bir merkez haline getirmek Başka Sinema’nın hedefi.

Uluslararası festivallerde ödüller kazanmış, bağımsız sinemanın tanınmış yönetmenlerinin imzasını taşıyan filmlerin yanı sıra, festival programında sinema klasikleri ve Türkiyeden son dönem ön plana çıkan yapımlar da yer alacak. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali filmleri ve etkinlikleri 4 farklı mekânda izleyicilerle buluşacak. Bu mekanlar; festival için sinema olarak düzenlenen, panel ve söyleşilere de ev sahipliği yapacak Maadra Binası, Ayvalıkın tek sinema salonu olan Vural Sineması, Ayvalıklı sanatseverlere pek çok etkinlikte ev sahipliği yapan Sanat Fabrikası ve Belediye Amfitiyatrosu. Festival süresince ayrıca her akşam Ayvalık ve Cundanın çeşitli mekânlarında açık hava film gösterimleri yapılacak. Ayvalık Film Festivali açılışında, geçtiğimiz yıl Nuri Bilge Ceylan'ın Ahlat Ağacı filmine verilen KAV Yılın Yönetmeni Ödülü, bu yıl da başka bir yönetmene sunulacak. Bu ödül, 4 Ekim Cuma tarihinde yapılacak olan festival açılış töreninde sahibine teslim edilecek. Festival kapsamında Yunan Sineması için özel bir bölüm düzenlenecek olmasının yanı sıra gösterimler, atölyeler, söyleşiler, çocuklar için etkinlikler, sohbetler gerçekleştirilecek.

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
21 Eylül 2020 @ 10:00
Bitiş:
26 Eylül 2020 @ 23:30
Festival Kategorisi:
, , ,
Website:
http://www.baskasinema.com/ayvalik-film-festivali/

Şehir

Balıkesir / Türkiye

Organizatör

Kariyo & Ababay Vakfı
E-posta:
info@kariyoababayvakfi.org
Website:
http://www.kariyoababayvakfi.org/

İlgili Festivaller

Yorum Bırakın

Avatar