Yükleniyor Festivaller

Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri

 28 Eylül 2020 @ 10:00 - 30 Eylül 2020 @ 23:30     Konya

: /

Ateşbâz-ı Velî Mutfak Kültürü Etkinlikleri her yıl Eylül ayı sonunda Konya Meram’da düzenlenmektedir.


Detaylar

Mevlana Dergahının en mühim kısımlarından biri Matbah-ı Şerif, en mühim şahsiyetlerinden biri de Ateşbâz-ı Velî ve temsil ettiği makamdır. Tam bir teslimiyet makamı olan Matbah-ı Şerif’te yüzyıllar boyunca hem aş hem de gönüller pişirilir. Aileyle birlikte Horasan’dan gelen, daha zayıf bir rivayete göre de Karaman’dan bu kutlu kafileye katılan İzzeddin oğlu Yusuf’a, Dergahta yemek pişirmek için odun kalmayınca Hz. Pir’in himmetiyle ayaklarını kazanın altına sokarak kazanı kaynatması üzerine, yine Hz. Mevlana tarafından “Hay ateşbaz, hay!” denilerek ismi konulur.

Türk kültür ve tefekkür tarihinde çok mühim yeri olan ateş, ocak ve kazanın sahibi de, niyaz vaziyetinde dururken sağ ayak başparmağıyla sol ayak başparmağınının üzerini kapatarak ayak mühürleten de yine Ateşbâz-ı Velî’dir.


Program

Meram Belediyesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği iş birliğiyle düzenlenen Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri, 28 Eylül’de Mevlana ile Ateşbaz-ı Veli türbelerinde edilen dualar ve ‘Kazan Açma Merasimi’ ile başlıyor. Gastro şovlar, yarışmalar, yöresel yemek lezzetleri ve diğer etkinliklerle dolu dolu devam edecek program, 30 Eylül Cumartesi günü şehrin farklı bölgelerinde yapılacak aşure ikramıyla sona erecek.

Dünyada adına türbe yapılan ilk aşçı olan Âteşbaz-ı Veli’yi daha iyi tanıtmak amacıyla Meram Belediyesi ile Anadolu Halk Mutfağı Derneği iş birliğiyle yapılacak etkinlikler yarın Saat 10:00’da Mevlâna Türbesi ziyaretiyle başlıyor.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube İlgili Haberler google
Meram Konya

Yaşanan salgın süreci nedeniyle bazı festivaller ertelenmiş ya da iptal edilmiş olabilir. Teyit almak için ilgili festivalin sosyal medya hesaplarından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Festivaldeki olası tarih, saat değişiklikleri ve sorularınız için festivalin resmi organizatörü ve festival sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:

Detaylar

Başlangıç:
28 Eylül 2020 @ 10:00
Bitiş:
30 Eylül 2020 @ 23:30
Festival Kategorisi:
,
Website:
https://atesbaziveli.gov.tr/

Şehir

Konya / Türkiye

Yorum Bırakın

Avatar