Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü

 8 Haziran 2021 - 12 Haziran 2021     Kastamonu

: /

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü 8-11 Haziran 2021 tarihlerinde düzenlenecek.

İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın pandemi nedeniyle ülkemizde almış olduğu tedbirler kapsamında düzenlenecek Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü bu yıl sadece Kastamonu ili veya ilçelerinde ikamet eden ve Türkiye Dağcılık ve İzcilik Federasyonu’ndan ferdi veya kulüp lisansı bulunan sporcularla icra edilecektir.


Nerede?

Kastamonu


Detaylar

devamını oku... kapat

Kastamonu Valiliği, 2008 yılında başlattığı İstiklal Yolu Projesi ile Türkiye’nin en uzun üçüncü trekking parkurunu oluşturmuştur.

Milli Mücadele yıllarında Anadolu’nun dış dünyaya açılan tek penceresi İnebolu kalmıştır. Birçok yerin işgal edilmesi dışarıdan gelecek destek ve yardımlar açısından İnebolu-Ankara hattını çok önemli kılmıştır. Bu noktada İnebolu’dan Ankara’ya oluşturulan lojistik hattında İstanbul’dan kaçırılan, Rusya’dan satın alınan cephane, lojistik malzeme ve Milli Mücadele’ye katılacak birçok insan, düşünce adamı Ankara’ya ve Anadolu’ya bu yolla sevk edilmiştir. Savaşın kazanılmasında çok etkili olan bu hattın önemini Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm cephede kulağım İnebolu’da” sözü de belirtmektedir.

Kastamonu Valiliği yaptığı çalışmalar ile İstiklalin ruhunu taşıyan bu yol üzerindeki birçok tarihsel yapıyı restore etmiş, yeni işlevler vermiş, yolu heykeller ve anıtlarla süslemiş, rekonstrüksiyonla yapmıştır. Bunun dışında yol uluslararası işaretleme sistemi ile işaretlenmiş ve sahip olduğu muhteşem doğa içerisinde 95 kilometrelik trekking parkuru oluşturulmuştur. Parkurda bağımsız trekking toplulukları yürüyüş ve kamplar yapabildiği gibi her yıl Kastamonu Valiliğince İstiklal Yolu yürüyüşleri de düzenlenmektedir.

Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilerek koruma altına alınan İstiklal Yolu Tarihi yol olarak tescil edilen ilk parkur olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığınca ilan edilen 12 kültür rotasından biridir.


Not

Festival programı ve festivalle ilgili daha detaylı bilgilere festivalin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi Instagram facebook twitter youtube

0 / 5 Toplam Puan 0

Your page rank:


Atatürk ve İstiklâl Yolu Yürüyüşü Kültür Festivalleri

Detaylar

Başlangıç:
8 Haziran 2021
Bitiş:
12 Haziran 2021
Festival Kategorisi:
,

Şehir

Kastamonu / Türkiye

İlçe

Yorum Bırakın

Avatar