Dostluk Kısa Film Festivali’nin Jüri Başkanı Belli Oldu!

Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekleri ile Balkon Film organizasyonunda bu yıl 14-15-16 Aralık 2018 tarihlerinde ilki düzenlenecek olan festivalin yarışma filmlerini değerlendirecek jüriye başkanlık edecek isim belli oldu.

Fethi Gemuhluoğlu’nun “dostluk” felsefesinden yola çıkan, Direktörlüğünü Faysal Soysal’ın ve Genel Sanat Yönetmenliğini Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı “Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali”, “Kısa Metraj Film Yarışması” ana yarışma kategorisinden oluşuyor. Yarışmada dereceye girecek filmleri seçecek jüriye ise Antalya, Adana, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası festivalde ödüller kazanan ve sinemasıyla adından çokça söz ettiren bir isim; Yüksel Aksu başkanlık edecek.

Dondurmam Gaymak, Entelköy Efeköy’e Karşı, İftarlık Gazoz gibi güçlü filmlere imza atan, filmlerindeki konuları şiirsel bir dille anlatan Aksu, trajediden komedi yaratması, özgün bir tarza sahip olması, sineması ve akademisyenliği ile bugüne kadar birçok genç kısa filmciye desteği ve dostluğu ile tanınıyor.

1.’ye 40.000 TL, 2.’ye 20.000 TL, 3.’ye 12.000 TL ile bir kısa filme 15.000 TL değerinde Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Ödülü verilecek olan yarışma başvuruları ise FilmFreeway veya festivalin resmi adresi www.dostlukfilmfestivali.com dan 15 Ekim 2018 Pazartesi saat 17.00’a kadar devam ediyor.

Yüksel Aksu – Yönetmen, Senarist, Yapımcı

1966 yılında Muğla’da doğan Yüksel Aksu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon bölümü mezunudur.

İlk yönetmenlik deneyimini 1993’te çektiği Zamanın Labirentinde Karşılaşma isimli kısa film ile geçti. 1999’da Yılan Hikayesi isimli dizinin yönetmenliğini üstlendi. Dizi, köyünden İstanbul’a kan davası nedeni ile gelen Zeyno isimli genç bir kızın yolunun Memoli ile kesişmesini ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Mehmet Ali Alabora, Meltem Cumbul ve Emre Kınay yer aldı. 2005’te Dondurmam Gaymak isimli filmin yönetmenliğini yaptı. Film, kendi yaptığı dondurmayı motoruna yükleyip köy köy gezen dondurmacı Ali’nin motorunu çaldırmasını ve sonrasında motorunu bulma çabasını komik bir dille anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Turan Özdemir, Gülnihal Demir, Ali Dural, Hüseyin Dural ve Zeynep Özal yer aldı.

2008’de ise yönetmenliğini Derviş Zaim’in yaptığı Ulak isimli filmde Mehmet karakterini canlandırdı. Film, diyar diyar gezip Ulak İbrahim’in hikayesini anlatan Zekeriya’nın yaşadıklarını anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Çetin Tekindor, Hümeyra, Cemal Hünal ve Yetkin Dikinciler yer aldı. Film pek çok festivalden ödülle döndü. 2011’de ise Entelköy Efeköy’e Karşı isimli filmin yönetmen ve senaristliğini yaptı. Film, Ege köyüne ekolojist tavırlı bir grup insanın yerleşmesi ve yöre halkıyla kaynaşmasın ve ilerleyen dönemlerde iki grubunda tepkilerini verme biçimlerini anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Şahin Irmak, Ayşe Bosse, Emin Gürsoy, Recep Yener, Nihat Kapız, Ayla Arslancan ve Ümit Olcay yer aldı. Son olarak 2016 yılında İftarlık Gazoz adlı filmi vizyona girdi. Başrollerini Cem Yılmaz ve Berat Efe Parlar’ın paylaştığı bu film; 70’li yıllardaki bir ustanın çırağıyla arasında geçen hem eğlenceli hem de dramatik olayları ele alıyor.

Belgeselleri

* Underground Kadir ve Sinema Çetesi – 1995

* Maksat Namım Yürüsün – 1995 / 1996

* Anadolu’nun Son Göçerleri Sarıkeçililer (2010)

Kısa Filmleri

* Zamanın Labirentinde Karşılaşma – 1993

Uzun Metrajlı Filmleri

* Dondurmam Gaymak – 2006

* Entelköy Efeköy’e Karşı – 2011

* İftarlık Gazoz – 2016

Dizileri

* Bir Dilim Aşk 2004

* Büyük Yalan 2004

* Pilli Bebek 2003

* Yılan Hikayesi 2000

* Yasemince 1999

* Leyla ile Mecnun 2011

* Sevdaluk 2013

Oyuncu Olarak Yer Aldığı Yapımlar

* Çıngıraklı Top-2009

* Ulak-2007

* Rahat-2007

* Hicran Sokağı- 2007

* Kadın İsterse -2004

* Güle Güle -1999

* Bizim Ev -1995

* Mutfakta Biri mi Var?-1993

* Sosyete Şaban-1985

Ödüller

* 23. Ankara Film Festivalinde Entelköy Efeköy’e Karşı filmi ile “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo” ödüllerini aldı.

* 47. Altın Portakal Film Festivalinde “Anadolu’nun Son Göçleri” belgeseli ile “En İyi Belgesel Ödülü” ne layık görüldü.

* 25. İstanbul Film Festivalinde “Dondurmam Gaymak” filmi ile “Jüri Özel Ödülü” ne layık görüldü.

* 13. Adana Altın Koza Film Festivalinde “Dondurmam Gaymak” filmi ile “Jüri Özel Ödülü”, “Halk Ödülü” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerinin sahibi oldu.

* 4. Newyork Queens Uluslararası Film Festivalinde “Dondurmam Gaymak” filmi ile “En İyi Yönetmen”, “En İyi Komedi Filmi” ödüllerine layık görüldü.

* ABD HBO Komedi Filmleri Festivalinde yine “Dondurmam Gaymak” filmiyle “En İyi Yabancı Film” ödülünü aldı.

* 2. İsmail Dümbüllü Ödüllerinde de yine Dondurmam Gaymak filmi ile “En İyi Film” ödülünü aldı.

* 18. Ankara Uluslararası Film Festivalinin “Ulusal Uzun Film Yarışması” dalında “Dondurmam Gaymak” filmi ile “Umut Veren Yeni Yönetmen Ödülü” ve “Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü” alma başarısı gösterdi.

* 7. Ankara Uluslararası Film Festivalinde “Underground Kadir ve Sinema Çetesi” belgeseli ile “İkincilik ödülü” ne layık görüldü.Bu yazı en son 2020-10-08 01:44 tarihinde güncellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir